Minden székely ralis dobogóra állt

Összetett harmadik hely, géposztálygyőzelem és második hely, márkakupa első és második hely – röviden így foglalható össze a Hargita megyei sportolók teljesítménye a hétvégén tartott Bákó Ralin. Kimagasló eredményt a Teslovan Adrian és Cseh Vajk Imre páros ért el: a csíki kettős mind a hazai, mind a két nemzetközi kiírásban az összetett harmadik helyén zárt, emellett pedig megnyerte géposztályát is. A lehető legjobban sikerült a Hargita megyei sportolók számára a Bákó Rali, hiszen nem volt olyan versenyző közülük, aki ne állt volna dobogóra. A hétvégi verseny országos bajnoki futam volt, de emellett a verseny az Európa-, valamint a Balkán Rali-kupa-sorozatban is számított. A hazai mezőny mellett így a rajtnál török, bolgár, svéd, olasz és francia pilóták is voltak, utóbbi országból nyolc páros Dacia Logannal versenyzett. Murván a legjobb A Teslovan Adrian és Cseh Vajk Imre páros pályafutása legjobb murvás versenyén van túl: ugyan volt már összetett harmadik helyezésük aszfaltviadalon – a Hargita Ralin –, ám murvás viadalon eddig a negyedik volt a legelőkelőbb helyük, az is Bákóban. A hétvégi viadalon viszont sikerült dobogóra állniuk összetettben, ez annak fényében is sikernek számít, hogy nemcsak a román, hanem a két nemzetközi kiírásban is a harmadik helyen zártak, megelőzve több R5-ös géposztályú autót is. – A szombati, Mojnest környéki szakaszok nagyon kövesek voltak, a második nap Bákó környékén meg a sáros pálya jelentett akadályt. Néhol az volt az érzésünk, hogy mocsárban autózunk – mondta Teslovan Adrian. A csíki pilóta hozzátette, annak fényében is örül a vasárnapi sikernek, hogy a bákói futam volt az első murvás verseny, amit a Mitsubishi Lancer EVO 10-es versenygépükkel teljesítettek. – Az első napot összetettben már a harmadik helyen zártuk, az RC2N géposztályban pedig tetemes, 48,8 másodperc volt előnyünk az üldözőinkkel szemben. A géposztálysiker volt a fontossági sorrend élén, de éreztük a lehetőségét annak is, hogy összetettben is dobogósok lehetünk, így előnyünket nem konzerváltuk, hanem hajtottunk végig – mondta Cseh Vajk Imre. A navigátor hozzáfűzte: bizonytalan a versenynaptárban szereplő hátralévő versenyek száma, de a következő futamokon immár a szezon végi összetett dobogós helyért is hajtanak a géposztály bajnoki címe mellett. Árok, kétszer is [caption id="attachment_124628" align="aligncenter" width="1800"] Az árokjárás és a motorcsere ellenére is meglett a második hely a Csató–Csikós párosnak[/caption] A Csató Roland és Csikós Sándor kettősnek rosszul indult, de jól végződött a Bákó Rali. A pénteki hivatalos edzésen kilyukadt a Dacia Sandero versenygépük motorblokkja, de a szombat reggeli rajtig a szervizcsapat kicserélte az erőforrást. – Ha nincs az Omega Motorsport, nullázzuk a Bákó Ralit. De a péntek délutáni eset után a szervizcsapat egyik tagja autóba ült, leutazott Pitești-re, majd hajnalra visszaért Bákóba az új erőforrással, hat órakor már burrogott az autó – nyilatkozta lapunknak Csató Roland. A fiatal csíki pilóta végig Victor Supurannal harcolt a Dacia-kupában, kettejük között fél és nyolc másodperc között ingott a különbség. Szombaton viszont kétszer is megjárták a csíkiak az árkot. – A 10. szakaszt megsemmisítették biztonsági okok miatt, így összekötő szakaszként teljesítettük a Trebeș 2 szelektívet. De korábbi fakitermelések, az előző átmenetelek és a nagy eső miatt sártengerré vált az út, folyamatosan csúszkáltunk, aztán beestünk az árokba. Szerencsénk volt a versenytársakkal, akik kihúztak, így folytathattuk a viadalt – mondta a fiatal csíki pilóta. Ám a Trebeș még egyszer megviccelte a csíkiakat: megint kicsúsztak és beestek az árokba. Szerencséjükre volt néző a környéken, és öt perc után már újra versenyezhettek. – Ha nincs a tetemes előnyünk az üldözőkkel szemben, elúszhatott volna a dobogós hely. De így, az ötperces veszteséggel is még maradt több mint hat perc előnyünk, így a második helyen zártunk a Dacia-kupában – mondta lapunknak Csató Roland. A iași-i Răzvan Nechifornak navigáló Mag Levente is dobogóra állhatott a Bákó Ralin: a moldvai–székely páros az N11-es géposztályban a második helyen zárt, és immár listavezető a bajnokságban. A Syde-by-Side (SSV) versenygépek kategóriájában a küküllőkeményfalvi Miklós Csaba és a csíkszeredai Sprencz Tamás egy Can-Am Maverickkel az első helyen zárt. [caption id="attachment_124655" align="alignnone" width="750"] A Răzvan Nechifor – Mag Levente páros második lett az N11-es géposztályban[/caption] A pontszerzők Összetett (ob+ERT+BRT): 1. Adrian Răspopa, 2. Dan Gârtofan (mindketten Skoda Fabia R5), 3. Teslovan Adrian / Cseh Vajk Imre (Mitsubishi Lancer EVO 10), 4. Cristian Dolofan (Citroen C3 Rally2), 5. Cătălin Grigoriu (Ford Fiesta SRT), 6. Bogdan Cuzma (Skoda Fabia R5), 7. Miroslav Angelov (Skoda Fabia R5), 8. Miklós Csaba / Sprencz Tamás (Can-Am Maverick), 9. Paul Ciubotariu (Subaru Impreza), 10. Andrei Cașcaval (Subaru Impreza N15). Kategória- és géposztálygyőztesek RC2: Răspopa. RC2N: Teslovan Adrian / Cseh Vajk Imre. RC4 és elsőkerék-meghajtású autók: Mihai Manole (Renault Clio R3). RC5 és Suzuki-kupa: Bogdan Talașman (Suzuki Swift Sport). N11: Ciubotariu. Kezdők: Claudiu Albuț (Suzuki Swift Sport). Juniorok: Paul Popa (Suzuki Swift Sport). Dacia-kupa: Victor Supuran (Dacia Sandero). Bajnoki állások 6 futam után Összetett: 1. Simone Tempestini 150,8 pont, 2. Dan Gârtofan 119 p., 3. Sebastian Barbu 110,2 p., 4. Teslovan / Cseh 105,2 p. RC2N: 1. Teslovan Adrian / Cseh Vajk Imre 124,8 p., 2. Cașcaval 102,6 p., 3. Trișnevschi 81,6 p. Dacia-kupa: 1. Csató Roland / Csikós Sándor 165,4 p., 2. Supuran 164,6 p., 3. Dan Albuț 133,4 p. N11: 1. Răzvan Nechifor / Mag Levente 124,2 p., 2. Bogdan Moldovan 78,8 p. Következik a Szeben Rali, amelyet július 30-án és 31-én tartanak.

Fotók: rallyphotohunters / Balázs Attila