Futballtörténelem a vébén
Egy pár csoportban már túl vannak a csapatok az első forduló mérkőzésein. Eddig csak az oroszok brillíroztak, míg a nyitófordulók rangadóján a spanyolok és az Európa-bajnok portugálok egy izgalmas oda-vissza meccset játszottak, hat góllal. A Kazanyban rendezett francia–ausztrál meccsen viszont futballtörténelem íródott, de nem a színvonal miatt.
[caption id="attachment_71923" align="aligncenter" width="1024"] Méltatlankodó ausztrálok a videóelemzés után Fotó: AFP[/caption]
Gőzerővel zajlik Oroszországban a labdarúgó-világbajnokság, ahol az előzetesen akár a végső győzelemre is esélyes csapatok többsége szenvedett a nyitóforduló során. Érdekesség, hogy lapzártánkig 10 meccsen vagyunk túl, amelyen viszont máris láthattunk három öngólt – a leglátványosabb a marokkói volt a 90. percben –, míg hat büntetőlövést, amelyek közül kettő kimaradt. Utóbbiak közül a perui Cueva volt az egyik, aki Dánia ellen csúnyán fölé durrantott, ki is kaptak, bár nem játszottak rosszul. Ezen a meccsen viszont véget ért a vébé a dán csapat egyik kulcsemberének: a 77-szeres válogatott William Kvist számára egy mérkőzés után véget ért az oroszországi labdarúgó-világbajnokság. Kvist a Peru elleni győztes mérkőzésen sérült meg, eltört két bordája, és az egyik törött borda légmellet is okozott.
A másik kihagyott büntető az argentin Messi nevéhez fűződik. Ő Izland ellen baltázta el a lehetőséget 1–1-es állásnál, amely végül a végeredmény is lett.
A büntetők krónikájához tartozik a Franciaország – Ausztrália találkozón megítélt. A franciák ugyanis az első góljukat megelőző tizenegyes szituációt visszanézte a játékvezető és az után ítélt büntető. Sőt a franciák második és egyben győztes találatuknál a gólvonal-technológia jelzett a játékvezetőnek, hogy a labda áthaladta a gólvonalat.
Az első forduló legnagyobb mérkőzését az Európa-bajnoki címvédő Portugália és Spanyolország csapatai szolgáltatták. A portugálok hamar vezetést szereztek, majd egyenlítettek a spanyolok, hogy végül a szünetre a duplázó C. Ronaldo góljával újfent az Európa-bajnok vezessen. A fordulást követően szűk 14 perc alatt fordítottak a spanyolok a szintén duplázó D. Costa és Nachó találataival, és már úgy nézett ki, hogy meg is tartják előnyüket, ám a 88. minutumban C. Ronaldo félelmetes pontosságú szabadrúgás gólt szerzett, egyenlítve ezzel.
Szalah játszhat
Mohamed Szalah hivatalosan is gyógyultnak tekinthető: erről az egyiptomi támadó klubja, a Liverpool FC számolt be az Egyiptomi Labdarúgó-szövetségre hivatkozva. A Liverpoolban az egy idényen belül szerzett gólok számát tekintve rekordot döntő Szalah még a BL-döntőn szenvedett vállsérülést, és ugyan azt kommunikálta az egyiptomi szövetség, hogy egészséges, mégis a kispadon ülte végig hazája első világbajnoki csoportmeccsét Uruguay ellen pénteken. Az egyiptomi csillag még a Bajnokok Ligája döntőjében sérült meg, amikor Sergio Ramos szerelési kísérlete után ráesett a vállára. Ugyan már az Uruguay elleni találkozót megelőzően is arról szóltak a hírek, hogy Szalah játszhat, végül a kispadon ülte végig a dél-amerikaiak elleni találkozót. Az 1–0-ra elvesztett mérkőzés másnapján aztán az egyiptomiak közölték, Szalah felépült, és játszhat az oroszok elleni találkozón kedden.
Eredmények
A csoport: Oroszország – Szaúd-Arábia 5–0 (2–0) /Gazinsky (12.), Cheryshev (43., 90+1.), Dzyuba (71.), Golovin (90+4.)/; Egyiptom – Uruguay 0–1 (0–0) /Gimenez (89.)/.
B csoport: Marokkó – Irán 0–1 (0–0) /Bouhaddouz (90. – öngól)/; Portugália – Spanyolország 3–3 (2–1) /C. Ronaldo (4., 44., 88.), illetve D. Costa (24., 55.), Nacho (58.)/.
C csoport: Franciaország – Ausztrália 2–1 (0–0) /Griezmann (58.), Aziz (81. – öngól), illetve Jedinak (62.)/; Peru – Dánia 0–1 (0–0) /Poulsen (59.)/.
D csoport: Argentína – Izland 1–1 (1–1) /Agüero (19.), illetve Finnbogason (23.)/; Horvátország – Nigéria 2–0 (1–0) /Etebo (32. – öngól), Modric (71.)/.
E csoport: Costa Rica – Szerbia 0–1 (0–0) /Kolarov (56.)/. A Brazília – Svájc mérkőzés tegnap este lapzárta után ért véget.
F csoport: Németország – Mexikó 0–1 (0–0) /Lozano (35.)/.
A mai műsor
F csoport: Svédország – Dél-Korea (15).
G csoport: Belgium – Panama (18), Tunézia – Anglia (21).
HN-összeállítás