Forma–1

Könnyedén nyerte tegnap az idei Forma–1-es világbajnokság 12. versenyét Lewis Hamilton, ám a végeredményről később dönt a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA). A szövetség technikai ellenőre már az Olasz Nagydíj alatt jelezte, a rajtra felálló két Mercedes keréknyomása alacsonyabb volt a szabályzatban előírtaknál: Jo Bauer, a technikai bizottság vezetője négy perccel a futam rajtja után közölte az Olasz Nagydíj versenyfelügyelőivel, hogy Hamilton autójának abroncsai 0,3, Rosberg versenygépének abroncsai pedig 1,1 BAR nyomással voltak lágyabbak, mint azt a szabály előírja (19,5 BAR 110 Celsius-fokon). A futam felügyelőtestülete 25 másodperces büntetést róhat ki Lewis Hamiltonra, talán ezzel is magyarázható, hogy az utolsó öt körben a Mercedes arra kérte pilótáját, a lehető legnagyobb különbséget autózza ki az őt követő Sebastian Vettel előtt. A bajnoki címvédő végül 25,042 másodperces előnnyel ért célba a ferraris előtt. Hasonlóra még nem volt precedens, ezért nem tudni, várható-e büntetés, s ha igen, milyen formában: a diszkvalifikációtól az utólag kiszabott bokszutcán áthajtásos büntetésig bármi szóba jöhet; utóbbi esetben a 20 másodperces időbüntetéssel még mindig Hamilton lenne a győztes. A nap nagy vesztese Nico Rosberg volt, akinek autójában a motor öt körrel a futam vége előtt elrobbant, és a harmadik helyről esett ki. Kimi Räikkönen ugyan a második helyről indulhatott, ám a rajtnál beragadt, a finn az egész versenyen a felzárkózásért harcolt, végül ötödikként zárt. A két Williams viszont remekül ment, Massa a harmadik, Bottas a negyedik helyen ért célba. Az Olasz Nagydíj pontszerzői (óvás alatt): 1. Lewis Hamilton (Mercedes), 2. Sebastian Vettel (Ferrari), 3. Felipe Massa, 4. Valtteri Bottas (mindketten Williams-Mercedes), 5. Kimi Räikkönen (Ferrari), 6. Sergio Pérez, 7. Nico Hülkenberg (mindketten Force India-Mercedes), 8. Daniel Ricciardo (Red Bull-Renault), 9. Marcus Ericsson (Sauber-Ferrari), 10. Danyiil Kvjat (Red Bull-Renault). A pontverseny állása: pilóták: 1. Hamilton 252 pont, 2. Nico Rosberg 199 p., 3. Vettel 178 p., 4. Massa 97 p., 5. Räikkönen 92 p., 6. Bottas 91 p.; csapatok: 1. Mercedes 451 p., 2. Ferrari 270 p., 3. Williams 188 p., 4. Red Bull 113 p., 5. Force India 63 p. A következő futamot két hét múlva Szingapúrban rendezik.