Bajban vannak az iskolás sportklubok
Országszerte pénzhiánnyal küszködnek az iskolás sportklubok, ez alól nem kivételek a megyénkben működő intézmények sem. Az anyagi gondok miatt maradtak el versenyzések, mérkőzések, vannak, ahol terembért, jégdíjakat sem tudnak fizetni. Csíkszeredában az önkormányzat már lépett, 35 800 lejjel segíti a helyi ISK-t.
[caption id="attachment_60462" align="aligncenter" width="1184"] Az ISK Csíkszereda szakosztályai közül a sílövők vannak a legjobb helyzetben. Versenyzésüket, edzőtáboraikat a szakszövetség támogatja[/caption]
Nyílt titok, hogy az elmúlt fél évben kevesebb pénzt kaptak a tanügyminisztériumtól az Iskolás Sportklubok országszerte. Nincs olyan ISK az országban, amely ne lenne nehéz anyagi helyzetben, ez alól nem kivételek a Hargita megyei hasonló intézmények sem. Volt rá példa, hogy a sportolók utazási költségét nem tudta fedezni az ISK, emiatt mérkőzések maradtak el, de gondot okoznak a terembérek kifizetése és játékvezetői díjakkal is tartoznak a sportiskolák.
November hónapban versenyeztetésre már nem kaptak pénzt a tanügyminisztériumtól az ISK-k, a gyergyószentmiklósi sportiskola például két éve a még jégkorongozók játékos-felszerelésére sem kapott központi anyagi támogatást.
– Oda jutottunk, hogy nem tudjuk a jégbért fizetni – mondta pénteken egy tévéműsorban Jánosi Béla, az ISK Gyergyószentmiklós igazgatója, hozzátéve, hogy a tanügyminisztérium célja, hogy „minél előbb megszabaduljanak a sportiskoláktól” és decentralizálják, ám egy olyan kisváros, mint Gyergyószentmiklós nem biztos, hogy egy ekkora intézményt tudna megfelelőképpen üzemeltetni.
Az ISK Gyergyószentmiklós jégkorongcsapatai közül az U16-os és az U18-as körül vannak a legnagyobb gondok, hiszen a hazai versenynaptár dupla fordulókat tartalmaz, így a távoli kiszállásoknál szállást is kell biztosítani a játékosoknak, edzőknek, erre pedig nincs pénz. Lapunk információi szerint az említett csapatok a brassói, csíkszeredai és felcsíki fordulókra a találkozó napján utazik el és utazik is haza, az U16-os gárda jövő hónapi, galaci kiszállására pedig van anyagi fedezet.
Az ISK Csíkszereda sportolói közül talán a sílövők vannak a legjobb helyzetben, hiszen a hazai szakszövetség főleg a válogatott sportolók edzését, versenyeztetését nagyban támogatja. Ám a jégkorongozók itt sincsenek rózsás helyzetben, nehézséget jelent a megyeszékhelyen is a jégbér kifizetése, a rövidpályás gyorskorcsolyázók pedig a pénzhiány miatt nem vettek részt az idei Danubia-kupasorozaton. A cselgáncsozók is hasonlóan rossz helyzetben vannak, a versenyre való utazásukat szponzorok és a sportolók szülei állják. Az önkormányzat a hétvégi rendkívüli ülésén lépett is: anyagi segítséget nyújt az ISK Csíkszeredának
35 800 lej értékben. A városi tanács az ISK-nak csak a külföldi sportversenyeken való részvételi költségek egy részét támogatja, azzal a feltétellel, hogy a 47 ezer lejes teljes összeghez 20 százalékban járuljon hozzá a sportiskola. Az önkormányzati támogatásból a gyorskorcsolyázók 4886 lejt, a műkorcsolyások 7412 lejt, az alpesi sízők 15 120 lejt, míg a cselgáncsozóknak 8400 lejt biztosít a város.
A megyei ifjúsági hokicsapatok magyarországi versenyeztetése egyelőre nem jelent gondot az ISK Gyergyószentmiklósnak és az ISK Csíkszeredának sem, hiszen ennek költségeit a Székelyföldi Jégkorong Akadémia állja. Ez alól két csíkszeredai csapat kivétel: a sportolók szülei nem írtak alá szerződést az akadémiával, így szponzorok és a szülők állják a magyarországi utazásokat.
Kopacz Gyula