Hirdetés

Az aikidó egy életre szól

Huszonöt éve rendezték meg Székelyudvarhelyen az első nemzetközi aiki­dótá­bort, amely Jaff Raji fran­cia­országi harcművész és Nagy Sándor aikidóedző együtt­működésének közös gyü­mölcse. Már a következő 25 évet tervezik.

Szász Csaba
Az aikidó egy életre szól
Jaff Raji székelyudvarhelyi tanítványaival Fotó: Jaff Raji/Facebook

A székelykeresztúri születésű Nagy Sándor erőnléti és rehabilitációs edző 1995-ben kezdett aikidózni, egy évvel később egy anyaországi edzőtáborban találkozott a marokkói születésű, Franciaországban élő Jaff Raji harcművésszel, a Nemzetközi RAJI Budo Iskola (Ecole de Budo Raji International) alapítójával és vezető tanárával, akinek azóta is tanítványa.
- 1997-ben költöztem haza, neki is fogtam, viszonylag kevés tapasztalattal, de akkoriban Székelyudvarhelyen az aikidó szinte ismeretlen fogalom volt. Kihasználva ismeretségemet, jó kapcsolatomat Rajival, 1999-ben megkértem, hogy tartson egy márciusi edzőtábort Udvarhelyen, akkor kezdődött minden – emlékszik vissza Nagy Sándor. Az első tábort 1999 szokatlanul fagyos márciusában tartották, nem éppen ideális körülmények között. Udvarhelyen éppen lehavazott, a stadion egykori lelátója alatti régi birkózóteremben egy füstölgő csempekályha nem sok meleget adott. Nem véletlen, hogy a következő edzőtábort kitolták a nyári időszakra.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Nagy Sándor elmondta, hogy már a legelején sokan érdeklődtek az aikidó iránt, a kezdő csapatból heten máig kitartottak, és évente jelentkeznek, ha meghirdetik az edzőtábort. - Jaff Raji jelenlétével azonnal érződött, hogy ez másik szint. És meglepő volt tapasztalni, hogy egy nem japán nemzetiségű ember is tudja képviselni ugyanazt a tudást és minőséget, mintha az aikidó őshazájából, Japánból jött volna – magyarázta Nagy. Hozzátette, hogy a francia mester évről évre képes volt megújulni, ha 25 év után jött be a terembe, akkor is képes volt valami újat mutatni. Rögtön beleszeretett Udvarhelybe és az itteni emberekbe, minden évben egy héttel meghosszabbítja udvarhelyi tartózkodását, négy szilvesztert is töltött már a székely anyavárosban. - Talán a város nyugodtsága, csendessége fogta meg, hiszen a világ többi részén több­nyire nagyvárosokban fog­lal­kozik a tanítványaival, Chi­le, Venezuela, Ecuador, Ma­gyar­ország fővárosaiban, vagy az egyesült államokbeli Portlandben – magyarázza Nagy Sándor, aki fontosnak látja kihangsúlyozni, hogy az aikidó legnagyobb hozománya, hogy nincs benne versenyhelyzet, soha senkinek nem kell bizonygatni, hogy az illető mennyire jó abban, amit csinál. - A lényeg, hogy mindenki a saját területén legyen jó, és tudunk együtt fejlődni. Nem gyorsítjuk fel a tanítást, itt nincsenek rövid távú célok. Úgy indulunk neki ennek az útnak, hogy a halálunkig tart. Az aikidó egy életre szól – szögezte le Nagy Sándor.

Az aikidó egy életre szól

Második otthona

Jaff Raji a marokkói Casablancában született 1960 májusában, 40 éve tanít foglalkozásszerűen aikidót, dzsódót és iaidót a világ minden táján. Lehet, hogy az aikidóban ő a mester, de emberileg minden tanítványával egy szinten tartja magát. Kitűnő az arc- és névmemóriája, néven szólítja minden tanítványát, azt is, akivel alig egy évvel korábban ismerkedett meg. Székelyudvarhelyt második otthonának tekinti, bár gyorsan hozzáteszi, hogy sok második otthona van. A 25 éves udvarhelyi kapcsolatáról úgy véli, hogy bár szinte a nulláról kezdték, a kölcsönös bizalom már az első naptól megvolt, és ez évről évre csak nőtt, mindenki szívta magába a tudást, ami sokat könnyített munkáján. - A 25 év alatt tulajdonképpen semmi különlegeset nem tettünk, mégis mindig más és más volt az itteni edzőtábor. Amikor először idejöttem, sok udvarhelyi fiatalt láttam, akiknek ma már családjuk van, és hát időközben én is nagyapa lettem, tehát az aikidó mellett mindig meg tudunk osztani egymással valami új, mélyen emberi élményt is – felelte kérdésünkre Jaff Raji. A 25 éves udvarhelyi kapcsolat fontos évforduló számára, de nem az egyetlen. Nem sokkal Székelyudvarhely előtt Budapesten 30 éves kapcsolatot ünnepelt, két éve Venezuelában szintén 30 évet, 2022-ben az amerikai Portlandben pedig 20 évet.

– Minden nap egy ünnep számomra, mert azt csinálhatom, amit szeretek, ami vagyok és amit érzek – vallotta Jaff. Ő is kihangsúlyozza, hogy aikidóban nincs megállás, nincs felső határ, a lényeg a folyamatos fejlődésen van, és ezt az élete végéig folytathatja bárki. Az aikidó életre szóló, hűséges társ. Jaff Raji nemcsak a harcművészetben, de a magánéletét tekintve is bizakodóan tekint előre. – Az a célom, hogy legalább 100 évig éljek. Jelenleg 64 éves vagyok, tehát lenne még 36 év, tehát akad bőven tennivaló – nyugtázza optimista mosollyal Jaff Raji.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!