Gáspár Balázs címeres háza
A székelyudvarhelyi Kossuth Lajos utca közepén, a volt Budapest Szálloda közvetlen szomszédságában áll a Gáspár család címeres háza. Azért címeres, mert az épület homlokzatán ott díszeleg napjainkban is a Gáspár család ősi címere. Az impozáns emeletes épület ma is dísze a történelmi főutcának, igaz, ráférne egy kis renoválás. Az első emelet mindig lakófelületként szolgált. A földszinten a 20. század elején huzamosabb ideig a Magyar Királyi Dohánybolt rendezkedett be, majd felsorolni is nehéz, hogy milyen üzletek voltak még. Egykor Gáspár Balázs, a székelyudvarhelyi katolikus főgimnázium tanára építette feleségével, a farcádi Kovács Rózával. Az ősök iránti tiszteletből felkérték a család jó barátját, Hargita Nándort, a Kő- és Agyagipari Szakiskola igazgatóját, hogy készítse el főhelyre a címert. Jó ötlet volt, mert azóta is megcsodálja minden járókelő az alkotást. Volt idő, amikor lemeszelték vagy lemeszeltették a múlt rendszerben, de mihelyt enyhült a helyzet, újra visszakapta régi pompáját.
Ismerjük a címer történetét is. 1698-at írtak, amikor az udvarhelyi városi tanácsot I. Lipót udvarából érkezett küldöttség látogatta meg. Latin nyelven bőrlapra írt nemesi levelet nyújtanak át, amelyen értesítik: a székelyudvarhelyi Gáspár ősi székely család 1698. február 4-én I. Lipót királytól nemességet nyert. Királyuk iránti hűségükért kapták azt Gáspár István és gyermekei, Ferenc és István, Gáspár János és fia, Ferenc, Gáspár Mihály és fia, Mihály és Gáspár Márton.
A címer leírása: kék pajzsban bal lábára nehezedő, vörösbe öltözött magyar vitéz, jobbjában kardot, baljában dárdát tart. Sisakdísz: derékból látszó vörösbe öltözött vitéz balját könyökre téve, jobbjában mérleget emel. Foszlányok: arany-kék, vörös-ezüst. Azt mondják, a nemesi oklevelet haláláig a tanár úr édesanyja őrizte, aki a híres udvarhelyi Ágotha családból származott, tőle került Gáspár Balázs birtokába. Azt is tudjuk, hogy miként került közgyűjteménybe a nemeslevél, hiszen az oklevél hátoldalára feljegyezték: „Székelyudvarhelyről az Országos Nemzeti Múzeumba elhelyezte székelyudvarhelyi Gáspár Balázs főgimnáziumi tanár, kinek édesanyja volt Agotha Veronika. Budapest, 1916. szeptember 18.” Gyermekkel nem áldotta meg a Fennvaló a házaspárt, örökös nem lévén, úgy döntöttek, hogy az épületet a katolikus egyháznak adományozzák. A kommunizmus alatt államosították, majd az 1989-es változásokat követően visszakerült az egyház tulajdonába.