Támogatnák a hozzátartozóikat gondozóknak
A családi okokból igényelhető szabadság és rugalmas munkafeltételek kérelmezéséhez való jog bevezetése is célja az Európai Bizottság munka és magánélet közötti egyensúly támogatását célzó kezdeményezésének, amelyet csütörtökön tárgyalt az Európai Parlament Foglalkoztatási és Szociális Bizottsága (EMPL).
Az Európai Bizottság célja, hogy támogassa a gondozási feladatokat ellátó férfiak és nők számára a munka és a magánélet közötti jobb egyensúlyt, valamint a szabadság és a rugalmas munkafeltételek egyenlőbb mértékű alkalmazását. Mindezek megvalósításához több uniós forrást is biztosítana a tagállamok számára. Sógor Csaba EP-képviselő szerint üdvözlendők a tervezett intézkedések, amelyek a dolgozó szülők, illetve a hozzátartozóikat gondozók helyzetét segítené elő.
– Európában a gondozók 70 százaléka családtagok vagy közeli barátok köréből kerül ki. Általában a nők azok, akik ápolják a családtagjukat. Sokan közülük otthagyják akár a munkájukat is azért, hogy vigyázhassanak beteg családtagjukra. A család bevétele, így megélhetése csökken ezáltal, ugyanakkor a gondozást vállaló családtagok mentális egészsége is veszélynek van kitéve – mutatott rá a vitában Sógor Csaba.
Az RMDSZ-es képviselő szerint azok az intézkedések, amelyek ezeket a sérülékeny csoportokat támogatják, elősegítik a szegénység és a társadalmi kirekesztettség csökkentését, ugyanakkor jótékony hatással vannak az európai munkaerőpiacra is.
Hivatalos uniós adatok szerint 2015-ben az EU-ban a 20–64 év közötti nők foglalkoztatási rátája 64,3 százalék volt, ezzel szemben a férfiaké 75,9 százalék. A foglalkoztatási különbségek egyik fő oka a gondozási feladatok nők és férfiak közötti egyenlőtlen megosztása. Sógor Csaba elmondta, több fontos javaslata is van a bizottságnak, amelyek ezt a tendenciát kívánják visszaszorítani. Például azok a munkavállalók, akiknek súlyos beteg vagy gondozásra szoruló hozzátartozójuk van, jogosultak lehetnek évi 5 nap fizetett betegszabadságra. Ugyanakkor bevezetnék a 12 évesnél fiatalabb gyermeket és gondozási feladatokat ellátó munkavállalók számára a rugalmas munkafeltételek kérelmezéséhez való jogot.
Sógor Csaba szerint ezek az intézkedések csökkenthetik annak szükségességét, hogy a gondozók otthagyják munkahelyüket, így javulhat az érintett családok helyzete. Ugyanakkor növelheti az európai társadalomban annak tudatosítását, hogy ezek a gondozók létfontosságú munkát végeznek, nem csupán hozzátartozójukért, hanem a társadalom egésze számára.
HN-információ