Sevil Shhaideh lehet Románia miniszterelnöke
Sevil Shhaideh-et, a volt fejlesztési minisztert javasolta a PSD miniszterelnöknek a Klaus Johannis államfővel való találkozáson. Tegnap összeült az új parlament, a felsőház és az alsóház első emberét is a PSD–ALDE adta.
[caption id="attachment_41591" align="aligncenter" width="727"] Meglepetésként hatott, pedig lehet, hogy jól végiggondolt terv része: Sevil Shhaideh-et javasolta kormányfőnek Liviu Dragnea Fotó: MTI[/caption]
Sevil Shhaideh 52 éves közgazdászt, volt regionális fejlesztési minisztert javasolta a miniszterelnöki posztra a Szociáldemokrata Párt az államfővel folytatott kormányalakítási konzultáció alkalmával. Liviu Dragnea, a PSD elnöke kifejtette: a választásokon szerzett több mint 45 százalékos támogatás nyomán „legitim” módon magának kérhette volna a posztot, de tekintettel arra, hogy ebben egy hatályos törvény és az államfő ellenkezése megakadályozza, olyan személyt jelölt, akinek a kormányzati tevékenységéért pártelnökként felelősséget tud vállalni.
A muzulmán közösségből jövő, tatár származású Sevil Shhaideh Konstancán született, a bukaresti közgazdasági egyetemen szerzett diplomát. 2015 májusától kezdődően fél évig vezette a fejlesztési tárcát, miután elődje, Liviu Dragnea lemondott a tárca éléről. Korábban pedig államtitkári posztot töltött be ugyanannál a tárcánál. Ő volt az első miniszter, aki nem a Bibliára, hanem a Koránra esküdött fel mandátuma kezdetén. Házas, Akram Shhaideh szíriai állampolgár felesége. A minisztérium honlapjára feltöltött utolsó vagyonnyilatkozata szerint egy konstancai és három szíriai lakás tulajdonosa.
A javaslat a meglepetés erejével hatott, ugyanakkor feltételezhető, hogy pontos terv része. Liviu Dragnea nem titkolta: alkotmányellenesnek tartja azt a törvényt, amely – priusza lévén, mivel idén áprilisban választási csalás miatt két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, amit a 2012-es bizalmatlansági népszavazás manipulálása miatt kapott – „egyelőre” megfosztja őt attól a lehetőségtől, hogy magának igényelje a miniszterelnöki posztot, ezzel is jelezve, hogy ideiglenes megoldásnak tekinti bizalmi emberének várható miniszterelnöki kinevezését. Ezt azzal indokolta, hogy nem háríthatja el magáról azt a hatalmas felelősséget, amelyet a választók bizalma jelent számára, ezért olyan jelöltet keresett, aki dolgozni, a PSD programját végrehajtani „megy a kormánypalotába”, nem azért, hogy személyes politikai ambícióit érvényesítse. Dragnea ugyanakkor cáfolta azt a sajtóértesülést, hogy násznagy lett volna Sevil Shhaideh esküvőjén, mint mondta: a „muzulmánoknál nincs násznagy”, ő esküvői tanúként volt jelen.
Ha Klaus Johannis államfő elfogadja a javaslatot és őt bízza meg kormányalakítással, Sevil Shhaideh lesz az ország első női miniszterelnöke.
Nem mindenki lelkesedik
„Ez a javaslat hűen tükrözi Dragnea ellenőrzési kényszerét, és az Adrian Năstase vezette kormány idején alkalmazott gyakorlatot idézi, amikor ugyanígy, közvetítőkön keresztül irányították a kabinet munkáját. Kedvezőtlen jelzések ezek a gazdasági szféra, a vállalkozók számára, mert arra utalnak, hogy a PSD kormányprogramjának alapját képező adó- és illetékemelést sajnos gyakorlatba ültetik” – nyilatkozta a PNL ideiglenes elnöke, Raluca Turcan, aki szerint Liviu Dragnea visszaélt a választópolgárok bizalmával, hiszen azt ígérte, olyan miniszterelnököt javasol, aki „tudja, mire van szüksége az országnak”. Ehhez képest egy „személyes választással” állt elő. Turcan hozzátette, a PNL „tudomásul vette a parlamenti aritmetikát”, és kész arra, hogy ellenzéki szerepet vállalva nyomon kövesse a PSD kormányprogramjának gyakorlatba ültetését, és alternatív megoldásokat kínáljon.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem támogat egy Sevil Shhaideh által vezetett kormányt – jelentette ki Nicușor Dan, a szövetség elnöke. „A választások után kialakult egy parlamenti többség, amely javasolt egy miniszterelnök-jelöltet, aki tulajdonképpen maga Liviu Dragnea, csak egy közvetítőn keresztül. Nem szavazunk meg ilyen kormányt, ellenzékbe vonulunk” – tette hozzá. Szerinte Sevil Shhaideh nem olyan szabású politikus, aki megfelelő lenne e tisztség betöltésére, például azért sem, mert amikor államtitkár volt a Regionális Fejlesztési és Közigazgatási Minisztériumban, támogatta a városrendezési törvény olyanképpen való módosítását, hogy az „az ingatlanüzéreknek kedvezzen”.
Nem nyilatkozott a miniszterelnöki jelöléssel kapcsolatban a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, Traian Băsescu, csupán annyit mondott, hogy pártja ellenzékben van, és ott is marad. Ennek megfelelően a pártelnök a parlamentben közölte, úgysem szavazzák meg a kormány beiktatását, bárkit is javasol a kormányfői tisztségre a PSD.
RMDSZ: nihil obstat
„Érdekes javaslat. Sevil Shhaideh asszony kiismeri magát a közigazgatás terén, nincs okunk azt állítani, hogy ne lenne alkalmas a tisztségre” – így kommentálta Kelemen Hunor a PSD és az ALDE a miniszterelnök személyére vonatkozó javaslatát a nevesítést követő percekben. Az RMDSZ elnöke hozzátette, a Szövetség számára a jelöltnek „nincs kényelmetlen politikai háttere”. Később, bővebb nyilatkozatban hozzátette: ha az államfő miniszterelnöknek jelöli Sevil Shhaideh-et, aki véleménye szerint „becsületes, tisztességes és rátermett ember”, az RMDSZ megszavazza. Az RMDSZ egyébként nem javasolt kormányfőjelöltet.
„Természetesen kíváncsiak vagyunk a kormányprogramra, de nem hiszem, hogy meglepetésben lenne részünk. Az RMDSZ nem lép be a kormányba, viszont megpróbáljuk támogatni azokat a projekteket, amelyek a lakosság érdekeit szolgálják, mi is előállunk olyan javaslatokkal, amelyek a román társadalom javára válhatnak, beleértve a kisebbségek jogaira vonatkozó előírások alkalmazását” – jelentette ki Kelemen.
Sevil Shhaidehről Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetője, volt környezetvédelmi miniszter azt mondta: szakmailag felkészült személy, és az majd a jövőben derül ki, rendelkezik-e a szükséges politikai támogatottsággal. „Dolgoztunk együtt, szakmailag nagyon jól dolgozik, nagy a munkabírása és nyitott a párbeszédre” – mondta Korodi.
A kormányfőjelölt személye az RMDSZ számára a parlamenti együttműködés aláírásának szempontjából sem volt semleges. „Megegyeztünk, hogy amíg nem ismeretes előttünk a kormányfőjelölt személye, nem írjuk alá a megállapodást” – közölte a képviselő.
Tăriceanu a szenátus, Dragnea a képviselőház elnöke
Mindkét házban meglepetés nélkül zajlott le a házelnökválasztás, a honatyák a szenátusban és a képviselők között is csak egy-egy jelöltre szavaztak.
Az ALDE társelnökét, Călin Popescu-Tăriceanut választották a szenátus elnökévé. A 136 szenátor közül 129-en szavaztak, két szavazás érvénytelen volt. Tăriceanu volt az egyetlen jelölt, 87 „mellette” és 40 „ellene” szavazattal lett a felsőház elnöke. A jelöltet saját pártja, a PSD és az RMDSZ támogatta.
„Székfoglaló” beszédében a házelnök a parlament hitelének visszaállítását nevezte a legfontosabbnak. Kijelentette: a törvényhozásnak nem szabad félnie az alárendeltségébe tartozó hatóságok ellenőrzésétől, és ismét erős intézménnyé kell válnia. Úgy fogalmazott, a parlament jelenleg „ellenőrzött intézmény, amelynek csak dekoratív szerepe van”.
Nevesítették a szenátusi frakciók vezetőségét is. A PSD 67 tagú frakciójának vezetője Șerban Nicolae, az ALDE-é Viorel Ilie. A PNL 30 szenátorát Mario Oprea vezeti, a 13 fős USR szenátori frakciót Cristian Ghica. Az RMDSZ 9 fős szenátusi frakciójának vezetője Cseke Attila, helyettes Fejér László Ödön, a frakció titkára Novák Csaba-Zoltán.
A PSD képviselőjét, Liviu Dragneát választották a képviselőház elnökévé, az eredményeket rögzítő jegyzőkönyv szerint mind a 317 leadott szavazat érvényes volt, 216 képviselő „mellette”, 101 pedig „ellene” szavazott a szavazócédulás, titkos voksolás során. A képviselőház elnökét a jelen lévő képviselők többségének szavazatával lehet megválasztani. A többi frakció senkit sem nevesített.
Megválasztása utáni első beszédében Dragnea leszögezte, a parlamentnek a következő négy évben nem szabad ismét elodáznia az Alkotmány reformját. Úgy vélte, a törvényhozásnak rendet kell teremtenie a törvények között, ugyanis a jogrendszer sok esetben átláthatatlan. Kiemelte a parlament alárendeltségébe tartozó intézmények fölötti ellenőrzés szigorításának fontosságát, ugyanis szerinte a törvényhozói testület jelenleg csak „mímeli” ezt az ellenőrzést.
Megkötötték az együttműködési megállapodást
Aláírták a parlamenti együttműködésről szóló megállapodást a PSD, az ALDE és az RMDSZ vezetői, melynek értelmében a szövetség parlamenti támogatást nyújt a kormánykoalíciónak. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az aláírást követően azt mondta, mindenki javára szolgál majd a megállapodás, mivel – és ezt Liviu Dragnea PSD-elnök is megerősítette – parlamenti stabilitásra van szükség.
A parlamenti mandátumok több mint 47 százalékával rendelkező PSD-vel és a 6 százalékos súlyú ALDE-val kötött egyezmény a mandátumok 6,5 százalékát magáénak tudó RMDSZ részéről egyebek mellett a többség–kisebbség viszony javítására való kísérletként is született. A megállapodás a felek – egymással egyeztetett – törvénytervezeteinek kölcsönös támogatásáról szól. Az RMDSZ vállalja, hogy támogatja a kormány törvénykezdeményezéseit, amelyekről a minisztériumoknak előzetesen konzultálniuk kell a megállapodást aláíró pártok parlamenti frakcióival, beleértve az állami költségvetés tervezetét is. A felek prioritásként támogatják az oktatási és egészségügyi kezdeményezéseket, a kormányprogramba foglalt infrastruktúra-fejlesztések és autópálya-program megvalósulását, a közüzemi szolgáltatások decentralizációját, a helyi és megyei közigazgatásban dolgozók bérének növelését, javítani szándékoznak a kommunizmus idején államosított ingatlanok visszaszolgáltatásának jogi keretein. A dokumentum aláírói – a pártok vezetői – leszögezik: a felek vállalják a nemzeti kisebbségek közigazgatási anyanyelvhasználatára, oktatására és jelképhasználatára vonatkozó törvényes előírások és a – Románia által aláírt – nemzetközi egyezményekből fakadó kötelezettségek betartásának biztosítását.
HN-összefoglaló