Románia és Bulgária közútjai a legveszélyesebbek az Európai Unióban
Mintegy 20 400-an vesztették életüket közlekedési balesetben tavaly az Európai Unióban (EU), 1 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban. A halálozási mutatók alapján Bulgária és Románia rendelkezik a legkevésbé biztonságos úthálózattal.
Az Európai Bizottság (EB) pénteken közölt kimutatása szerint 2023-ban az egymillió lakosra jutó közúti halálozások száma Svédországban és Dániában volt a legkisebb (22, illetve 27) és Bulgáriában, valamint Romániában a legnagyobb (82, illetve 81).
Az uniós tagországokban közúti balesetben elhunytak száma 10 százalékkal csökkent tavaly 2019-hez képest, az adatok alakulása azonban tagállamonként igen eltérő. A halálesetek száma 2019-től Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban nagyon kis mértékben csökkent, Írországban, Lettországban, Hollandiában, Szlovákiában és Svédországban nőtt. Ezzel szemben Belgium, Csehország, Dánia, Magyarország és Lengyelország jó úton halad afelé, hogy 2030-ra elérje a közúti baleset okozta halálesetek és súlyos sérülések 50 százalékos csökkenésére vonatkozó célkitűzést.
Romániában a közúti halálozások száma 2023-ban 5 százalékkal csökkent 2022-höz képest, és 17 százalékkal 2019-hez viszonyítva.
A rendelkezésre álló 2022-es adatok alapján (a 2023-as részletes adatok még nem elérhetők) az EU-ban a halálos kimenetelű közúti balesetek 52 százaléka vidéki utakon történt, 38 százaléka városon, 9 százaléka autópályákon
Az EB pénteki közleményében megjegyezte, hogy
komoly aggodalomra ad okot az uniós utakon életüket vesztett biciklisek számának alakulása: 2022-ben több mint 2000 kerékpáros vesztette életét közúti balesetben.
Ez az egyetlen olyan úthasználó csoport, amelynek esetében az elmúlt évtizedben nem csökkent jelentősen a halálos kimenetelű balesetek száma, ez pedig különösen a megfelelő infrastruktúra hiányának, a gyorshajtásnak és az alkohol vagy drog hatása alatti vezetésnek tulajdonítható – írták.
A halálos közúti balesetekben elhunytak 45 százaléka autóban utazó személy (járművezető vagy utas) volt, 18 százalékuk gyalogos, 19 százalékuk kétkerekű gépjárművel (motorkerékpárok és robogók) közlekedő személy, 10 százalékuk pedig kerékpáros – közölte még az EB.
Az EU 2018-ban azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ig 50 százalékkal csökkentse a közúti halálesetek és a súlyos sérülések számát.
Ez szerepelt a közúti közlekedésbiztonságról szóló stratégiai cselekvési tervben és a 2021–2030 közötti időszakra vonatkozó uniós közlekedésbiztonsági szakpolitikai keretben, amelyekben az Európai Bizottság közúti közlekedésbiztonsági terveket határozott meg, hogy 2050-ig elérje a halálos kimenetelű közúti balesetek nullára csökkentésére irányuló célját – idézte az EB közleményét az Agerpres hírügynökség.