NATO-főtitkár: Románia nincs egyedül, a csapatok jelenléte a szövetség egységét jelzi
Románia nincs egyedül, a NATO-csapatok jelenléte üzenetet küld az észak-atlanti szövetség egységéről – nyilatkozta pénteken Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi bázison tett látogatása alkalmával.
Stoltenberg rámutatott, a mintegy ezer amerikai katona Romániába érkezése a transzatlanti egységről és az Egyesült Államoknak az Európa védelme melletti elkötelezettségéről árulkodik. A Fekete-tenger térsége stratégiai jelentőségű a NATO számára – nyomatékosította a főtitkár a Klaus Johannis államfővel közösen tartott sajtótájékoztatón.
Mint mondta, a NATO nyitott a politikai megoldásra Oroszországgal az ukrajnai válság kapcsán, de nem fog engedményeket tenni olyan kulcsfontosságú elvek tekintetében, mint az egyes nemzetek joga saját útjának megválasztásához vagy a NATO ahhoz való joga, hogy megvédje szövetségeseit.
– Nincsenek első- és másodrangú tagok. Csak NATO-tagok vannak – fogalmazott.
Klaus Johannis államfő szerint az amerikai csapatok romániai jelenléte a NATO-tagállamok közti szolidaritás és kohézió bizonyítéka, és egyértelmű jele annak, hogy az Egyesült Államok elkötelezett stratégiai partnere országunknak.
Johannis kifejtette, Románia folyamatosan részt vállalt az euroatlanti biztonság fenntartásában, és jelentős mértékben hozzájárul az euroatlanti célkitűzések megvalósításához.
– Az önök jelenléte a szövetségi szolidaritás és kohézió bizonyítéka, és egyértelmű jele annak, hogy az Egyesült Államok elkötelezett stratégiai partnere országunknak – fogalmazott az elnök.
Azt is hangsúlyozta, hogy a NATO tagjaként és az Amerikai Egyesült Államok stratégiai partnereként Románia „nagyon jól védett” ország, és minden szükséges biztonsági garanciával rendelkezik.
– Egyetlen román állampolgárnak sem kell félnie – szögezte le az államfő, hozzátéve, hogy a román hadsereg „rengeteget” fejlődött az utóbbi években, és minden forgatókönyvre fel van készülve. – Ráadásul Románia a NATO-szövetség tagja, amely a történelem legerősebb katonai szövetsége – nyomatékosította Johannis.
Az elnök megismételte, hogy Románia következetesen tartja magát ahhoz az ígéretéhez, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékát a hadsereg felszerelésére, operativitásának és ellenálló képességének növelésére fordítja.
Agerpres