Nagyszabású ellenőrzések
A hosszú hétvége közeledte sokak számára a kikapcsolódásra, az elutazásra való felkészülést jelentette, de jó néhány hatóság munkatársai esetében az másabb ténykedést jelentett: a kereskedelmi, a turisztikai egységek hatékonyabb ellenőrzését, hogy ilyenképpen is elejét lehessen venni bizonyos nemkívánatos eseményeknek a vakációs „fergeteg” során. A különböző hatóságok által végzett ellenőrzések előzetes mérlegei azt mutatják, hogy nem volt hiábavaló és indokolatlan azoknak az erélyesebb ráfigyelése a szóban forgó cégekre.
[caption id="attachment_50778" align="aligncenter" width="600"] Húsüzem Bukarest mellett. Elevenbe vágtak az ellenőrök[/caption]
Országos viszonylatban 2000 ellenőrzést végzett húsipari egységeknél az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Szakhatóság (ANSVSA) az április 25. – május 26. közti időszakban. Azok nyomán 212 bírságot róttak ki, amelyek együttes értéke megközelítette a 325 000 lejt. Az állategészségügyi felügyelők összesen 408 szabálysértési szankciót alkalmaztak, azok közül 196 volt figyelmeztetés, de kibocsátásra kerül három, az adott cég tevékenységét felfüggesztő rendelet és öt olyan, amely révén megtiltották a tevékenység folytatását. Kivontak a forgalmazásból több mint 1600 kilogramm húst és hústerméket, olyanokat, amelyek az emberi fogyasztásra alkalmatlannak bizonyultak.
Mellőzött előírások
Az ellenőrzések során újólag bebizonyosodott, hogy számos esetben mellőzik a különböző élelmiszeripari termékek tárolására vonatkozó előírásokat, nem tartják tiszteletben a termékek csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényes rendelkezéseket stb. stb. E hónap első napjaiban a szakhatóság felügyelőinek figyelme a tengerparti és a hegyvidéki üdülőtelepekre összpontosult, az ottani vendéglátóipari egységekre. Bár egyelőre számszerű adatokat nem hoztak nyilvánosságra, de úgy tudni, hogy számos szabálysértést, mulasztást állapítottak meg és viszonylag jelentős mennyiségű különböző vendéglátóipari „alapanyag”, valamint késztermék felhasználását, illetve forgalmazását tiltották le.
Kettőt együtt nem lehet
Az Országos Adóügynökségnek (ANAF), pontosabban az annak keretében lévő Fiskális Csalásellenes Vezérigazgatóságnak (DGAF) az egész nyári idényre kiterjedő ellenőrzési és monitorizálási programja van, amely a CERES fedőnév alatt bontakozott ki. Annak során a kereskedelmi központokat, a piacokat, vásárokat veszik górcső alá, illetve a nagybani rendszert, különös figyelmet szentelve a friss gyümölcsöknek és a korai zöldségeknek. A hosszú hétvégét megelőző napok során (május 25–28. között) ennek az akciónak a keretében országszerte tájékoztató, eligazító és figyelmeztető jellegű „röplapokat” osztottak szét, azokat az ország 62 helységében 1285 érintett/érdekelt adófizetőhöz juttatva el. Ez nem azt jelenti, hogy mellőzték volna a konkrét ellenőrzéseket. A szóban forgó időszakban 466 adófizető ténykedését vizsgálták felül, s annak során 692 szabálysértési szankciót alkalmaztak, abból 483 volt bírság és 209 figyelmeztetés. A pénzbírságok együttes értéke meghaladta a 208 millió lejt. Továbbá elkoboztak 72 887 lejnyi készpénzt, illetéktelen jövedelmet 25 158 lej értékben, valamint különböző javakat (főleg gyümölcsféleségek) 64 595 lej értékben. Az elektronikus pénztárgépek hiányában 10 adófizető tevékenységét függesztették fel, további kettőét azért, mert ugyan rendelkeztek ilyen pénztárgéppel, de „megfeledkeztek” azok használatáról. Beazonosításra került négy olyan adófizető is, aki egyidejűleg folytatott nagybani és kiskereskedelmi tevékenységet is. Ez törvénytelen, már amennyiben ugyanazon eladói felületen bontakozik ki a „kettősség”. A felügyelők intézkedése nyomán az érintettek kénytelen-kelletlen le kellett mondjanak a két tevékenység közül az egyikről. Már csak azért is, mert olyan esettel állunk szemben, amikor „a sok jóból is megárt”…
Hecser Zoltán