Lemondott parlamenti mandátumáról Dragnea
Lemondott amúgy is lejáró parlamenti mandátumáról Liviu Dragnea, a választásokon győztes Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, újabb mandátumának törvényességét viszont megkérdőjelezték a jobboldali pártok.
Tegnap vette tudomásul Dragnea lemondását a 2012-ben megválasztott régi parlament – megbízatásának utolsó napján – , így a PSD elnöke nem töltötte ki mandátumát.
Nem kér speciális nyugdíj-kiegészítést
A politikus gesztusával azt akarta bebizonyítani, hogy nem érdekelt a törvényhozóknak járó, sok vihart kavart speciális nyugdíj-kiegészítésben, azt ugyanis csak azok a honatyák kérvényezhetik, akik legalább egy teljes, négyéves mandátumot kitöltenek.
Dragnea a december 11-i választásokon újabb képviselői mandátumot nyert: ennek igazolását viszont a jobboldali pártok ellenzik a házszabály egy kétértelmű előírására hivatkozva. A vitatott cikkely szerint a képviselőház mandátumigazoló bizottságának javaslatára a plénum megsemmisítheti annak a törvényhozónak a mandátumát, akit választási csalás miatt jogerősen elítéltek. A jobboldal szerint ez az előírás Dragneára is érvényes, mivel őt áprilisban két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a 2012-ben tartott, az akkori államfő leváltásáról szóló népszavazással kapcsolatos korrupciós perben. Priusza miatt egyébként Dragnea miniszterelnök sem lehet, mert egy másik jogszabály kizárja, hogy a kormánytagoknak büntetett előéletük legyen.
Elállt attól, hogy miniszterelnök legyen?
A szociáldemokraták szerint a házszabályba foglalt előírás alapján akkor kell megfosztani valakit törvényhozói mandátumától, ha választási csalással szerezte meg azt, és a rendelkezésnek semmi köze a korábbi ügyekhez. A büntetett előélete miatt támadások kereszttüzébe került szociáldemokrata pártelnök a jelek szerint letett arról, hogy magának követeltje a miniszterelnöki tisztséget, de továbbra is titkolja, kit javasol a PSD a posztra az államfő által szerdára meghirdetett kormányalakítási konzultáción. Erről Dragnea vasárnap este egy televíziós műsorban annyit mondott: szerdán nevesítik, hogy ki lesz a PSD és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) miniszterelnök-jelöltje. Egy másik csatorna adásában pedig hozzáfűzte, jelöltjük nem szerepel azok között, akikről a napokban a sajtó találgatta vagy valószínűsítette, hogy bírni fogja a két párt ez irányú bizalmát. Dragnea megjegyezte, nem kíván értelmetlen politikai háborút indítani.
3-4 tárcát érhet az ALDE-nak az együttműködés
A közös kormányzásról írt alá koalíciós megállapodást tegnap a PSD és az ALDE. Liviu Dragnea PSD-elnök és Călin Popescu Tăriceanu, az ALDE társelnöke a megállapodás aláírását követően elmondták: tekintettel arra, hogy a 465 tagú parlamentben a PSD és az ALDE alakulatainak összesen 250 mandátuma van, a koalíció közös kormányfőjelöltet javasol a két párt tagjaiból az arányoknak megfelelően összeálló kabinet élére, és – bár Klaus Johannis külön-külön hívta őket egyeztetni – közösen akarnak megjelenni az államfő által szerdára meghirdetett kormányalakítási konzultáción. A négy évre szóló szerződés szerint a koalíciós pártok parlamenti súlyuk arányában vesznek részt a leendő kormányban. A pártelnök utólagos nyilatkozatából ugyanakkor annyi még kiderül, hogy 3-4 miniszteri tárcát szánna a PSD az ALDE-nak a két párt által megalakítandó kormányban.
A kormányzati megállapodás arra is kitér, hogy a PSD és az ALDE közös kormányprogramot dolgoz ki. Ilyen értelemben a dokumentum három általános célkitűzést fogalmaz meg, ezek a következők: a fenntartható fejlődés biztosítása és új munkahelyek teremtése; az anyagi jólét növelése és az életszínvonal emelése; a polgári szabadságjogok tiszteletben tartása.
A PSD és az ALDE képviselőiből álló parlamenti többség segíti a kormány munkáját, és együttműködik a két ház vezetőségének megválasztásakor – szögezi le a dokumentum. A megállapodás a teljes parlamenti mandátum idejére, 2016 decemberétől 2020 decemberéig köttetett.
Tárgyalni készülnek az RMDSZ-szel, de nem miniszteri tárcákról
Belátható időn belül tárgyalni készül az RMDSZ-szel a PSD, és a tárgyalás nem zárja ki a szövetséggel kötendő együttműködési megállapodás lehetőségét – nyilatkozta tegnap Dragnea.
„Észszerű időn belül találkozni fogunk az RMDSZ-es kollégákkal is, hogy egyeztessünk egy esetleges együttműködési megállapodás lehetőségéről és célszerűségéről” – fogalmazott a szociáldemokraták vezetője. Azt már korábban kijelentette, hogy a PSD az ALDE-val kíván kormányt alakítani, az RMDSZ-szel egy esetleges parlamenti együttműködés kölcsönös feltételeit tekintenék át. Ez feltehetően azt jelentheti, hogy az RMDSZ nem kap miniszteri tárcákat, de parlamenti támogatása fejében elérheti, hogy egyes törvénykezdeményezéseit a PSD–ALDE koalíció támogassa, vagy legalábbis a koalíciós pártok figyelembe vegyék a magyar érdekképviselet javaslatait a kormányzati projektek kidolgozásánál. Dragnea a tegnapi sajtóértekezleten nem részletezte, milyen megállapodást ajánlanak az RMDSZ-nek, csak annyit mondott: ha sikerült megegyezniük, írásba foglalják a megállapodás részleteit.
Újabb kormányalakítási tárgyalás szerdán
Újabb kormányalakítási tárgyalásokat tart Klaus Johannis államfő a parlamentbe bejutott politikai alakulatok képviselőivel – jelentette be tegnap az elnök sajtószóvivője, Mădălina Dobrovolschi. Eszerint holnap 11 órától a PSD, 12.30-tól a PNL, 14 órától az USR, 15 órától pedig az RMDSZ küldöttségével tárgyal Johannis. Csütörtökön 11 órától az ALDE, 12 órától a PMP, 13 órától pedig a kisebbségi szervezetek képviselőit várja az elnök a Cotroceni-palotába. A meghívott pártok küldöttségei legfeljebb öt főből állhatnak, jelezte a kormányszóvivő.