Külkereskedelmi tanácsok helyi vállalkozóknak
Célirányosan határon túli magyar cégek számára szervezte meg a Magyar Nemzeti Kereskedőház Csíkszeredában az Exportakadémiát. A kereskedőháznak jelenleg öt romániai irodája működik, és eddig ez volt az egyetlen módja annak, hogy a helyi vállalkozók – akik érdekeltek a Magyarországra történő exportban – kapcsolatba léphessenek velük. A szerdai konferencia azonban több lehetőséget is ajánlott a félszáz érdeklődő helyi vállalkozó számára.
[caption id="attachment_39719" align="aligncenter" width="1400"] Keressék a kapcsolatot a Kereskedőház területi irodáival – erre biztatták a cégeket[/caption]
Lehetőséget teremtünk, képességet fejlesztünk – ezzel a mottóval zajlott az Exportakadémia-konferencia, amely lehetőséget teremtett a környékbeli vállalkozóknak, hogy megismerkedjenek azokkal az új módozatokkal, amelyek útján eladhatóvá tehetik termékeiket. Az előadások során Takács Gergely agrárgazdasági és élelmiszeripari ágazati tanácsadó a magyarországi Áldomás közösségi márkát mutatta be. Vanidze Omari export üzletfejlesztési igazgató a keleti és a déli nyitás lehetőségeiről beszélt. Stratégiai értékesítési tréninget tartott Máthé Albert Eduárd értékesítési tréner arról, hogy a közepes és kisvállalkozók hogyan kerülhetnek közel a döntéshozókhoz. Herczeg István vezetőtréner a munkaszervezetekben történő mentalitás formálásáról beszélt, majd összegezte a konferencián elhangzottakat.
A Magyar Nemzeti Kereskedőháznak három székelyföldi kirendelt irodája működik: Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Marosvásárhelyen. Orosz-Pál Levente, a székelyudvarhelyi kihelyezett iroda vezetője köszöntötte a terjeszkedni kívánó vállalkozókat, továbbá beszámolt Románia tavalyi és idei exporttevékenységéről.
– 2016-ban Románia több mint 6,8 milliárd euró értékben termelt exportra, ebből 4,41 milliárdot csak Bukarest, azt követi Argeș, Temes, Arad, majd Brassó megye. A székelyföldi megyék a sor végén kullognak – tette hozzá a székelyföldi iroda vezetője. A székelyudvarhelyi regionális iroda közel 500, a vonzáskörzetében működő magyar vállalkozással áll napi kapcsolatban. A helyi cégek részéről a legnagyobb igény információra, üzleti partnerek és konkrét üzleti lehetőségek felkutatására, valamint a megfelelő gyakorlati ismeretek megszerzésére van.
Zsigmond Barna Pál, Magyarország Csíkszeredai Konzulátusának vezetője hiánypótló rendezvénynek nevezte az Exportakadémiát, majd a román–magyar és az erdélyi magyar és magyar gazdasági kapcsolatok terén még számos tennivalóra figyelmeztetett. Mint mondta, olyan vállalkozókkal kell kapcsolatot létesíteni, akik nyitottak a kétnyelvűségre. Majd a Hargita Megye Tanácsa által elősegített, a helyi vállalkozók és a magyarországi Auchan áruház között létrejött gyümölcsöző kapcsolattal példálózott.
Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója a rendezvény mottójából kiindulva hangsúlyozta, mennyire fontos lehetőséget teremteni arra, hogy a helyi magyar vállalkozói képességet fejlesszék. Meglátása szerint a konferencián részt vevők megtudhatják, hogy miben jók igazán. A Magyar Nemzeti Kereskedőház az elmúlt másfél évben térképezte fel, hogy kik a helyi exportképes vállalkozók, most pedig olyan konkrét külkereskedelmi technikai információkat adtak át, amelyek meghatározó fontosságúak a sikeres külkereskedelmi kapcsolatok létesítésében.
A szervezők többször is hangsúlyozták, hogy a vállalkozók látogassanak el bátran a kihelyezett irodákba, hiszen ez kiváló lehetőség számukra, hogy olyan integrált projektek részesei legyenek, amelyeken keresztül külföldön is sikeres vállalkozóként tekinthetnek rájuk.