Észak-koreai rakétakísérlet
Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki tegnap nyugati részéről a Japán-tenger irányába; a rakéta feltehetően Japán kizárólagos gazdasági övezetéhez tartozó területen csapódhatott a tengerbe.
[caption id="attachment_52715" align="aligncenter" width="1200"] Kim Dzsong Un észak-koreai vezér. Fékezhetetlen Fotó: novorossia.today[/caption]
Szinte egy időben adott hírt a dél-koreai hadsereg és a japán védelmi minisztérium az újabb észak-koreai rakétakísérletről.
A ballisztikus rakétát – amelynek típusa egyelőre nem ismert – helyi idő szerint fél tíz körül lőtték ki a fővárostól, Phenjantól mintegy száz kilométerre északnyugatra, a kínai határ közelében fekvő Pangjon gyakorlótérről.
Szuga Joszihide japán kormányszóvivő közölte, hogy a rakéta negyven perccel később, több száz – a dél-koreai hadsereg szerint 930 – kilométert megtéve csapódott a Japán-tengerbe, feltehetően Japán kizárólagos gazdasági övezetében. Szuga szerint a japán kormány ezt újabb, elfogadhatatlan provokációnak tartja, és tiltakozását fejezte ki emiatt Phenjannál. A japán védelmi minisztérium adatai szerint a rakéta „jócskán meghaladta” a 2500 kilométeres magasságot.
Mun Dzse In dél-koreai államfő sürgősséggel összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, miután tudomást szerzett az újabb rakétaindításról. Az ülésen a politikus arra szólította fel a dél-koreai biztonsági és külpolitikai tisztségviselőket, hogy a történtekre válaszul foganatosítsanak intézkedéseket Észak-Korea ellen az ENSZ Biztonsági Tanácsában, szorosan együttműködve az ország szövetségeseivel, köztük az Egyesült Államokkal.
Észak-Korea az elmúlt hetekben több rakétakísérletet hajtott végre. Hírügynökségek a tegnapi kísérlettel összefüggésben emlékeztetnek arra, hogy három nap múlva kezdődik a G20 országcsoport vezetőinek kétnapos hamburgi csúcstalálkozója, amelyen az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea vezetői egymás között azt is megvitatják, hogyan lehetne megfékezni az észak-koreai atom- és rakétaprogramot.
Kapcsolatba hozzák az észak-koreai rakétatesztet azzal is, hogy július 4-én ünneplik az Egyesült Államokban a függetlenség napját. Az előző években is előfordult, hogy Észak-Korea ekkortájt hajtott végre rakétakísérleteket.
Észak-Korea a rakétaindítást követően nem sokkal közölte, hogy „fontos bejelentést” tesz. A várható közlemény tartalmáról a hírt ismertető állami rádió nem bocsátkozott részletekbe.
MTI