Az új kabinet letette a hivatali esküt
Nagy többséggel megszavazta a parlament tegnap Dacian Cioloş kijelölt miniszterelnök kormányának beiktatását, amelyben a miniszteri posztok többségét a pártoktól független – a magánszférából, európai intézményekből és a civil társadalomból érkező – szakértők töltik be. Az új kabinet tagjai tegnap este letették a hivatali esküt, majd az új kormányfő átvette mandátumát.
[caption id="attachment_16648" align="aligncenter" width="620"] Dacian Cioloş és kormánya tagjai Johannis államfő társaságában Fotó: presidency.ro[/caption]
A jelöltlista és a kormányprogram tervezetének többszöri módosítása, no meg a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatása után a parlament plénuma előtt ismertette Dacian Cioloş kijelölt kormányfő kabinetjét és programját. A vita után a szükséges 274 helyett 389 törvényhozó szavazott bizalmat az új kabinetnek. A technokrata kormány beiktatását a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is támogatta. A titkos voksoláson 115 ellenszavazat is összegyűlt, kétszer annyi, mint ahány mandátummal a szakértői kormány ellen nyíltan állást foglaló kisebb pártok rendelkeznek.
Liviu Dragnea, a PSD elnöke arra figyelmeztette Cioloşt, hogy a szociáldemokraták addig támogatják kormányát, amíg megőrzi politikai semlegességét. Kijelentette: a Ponta-kormány megemelt fizetéseket és nyugdíjakat, kisebb adókat és az általa örököltnél kevesebb adósságot hagy utódjára. Dragnea kifejezte meggyőződését, miszerint „Ponta volt Románia legjobb miniszterelnöke az 1989-es forradalom óta”.
A Klaus Iohannis államfőhöz közel álló PNL társelnöke, Alina Gorghiu kifejtette: azt várja a Cioloş-kormánytól, hogy vessen véget a közpénzek politikai célokra való felhasználásának, de nem kéri tőle, hogy a PSD embereit a PNL embereire cserélje a közigazgatásban. Gorghiu szerint azért volt szükség technokrata kormányra, mert az emberek csalódtak a politikusokban, és a választásokig hátralévő évben a politikustársadalomnak meg kell újulnia. A PNL partnerséget és szükség esetén „őszinte kritikát” ígért Cioloşnak.
Az RMDSZ nevében felszólaló Kelemen Hunor is arra figyelmeztette a parlamentet, hogy a társadalmi elégedetlenség a képviseleti demokráciát veszélyezteti, és erre nem lehet más válasz, mint azoknak a korrekcióknak a meghozása, amelyeket az emberek joggal kérnek számon a politikusokon. Kijelentette: a Cioloş-kormánytól a hatályos törvények betartatását várja. Az RMDSZ megszavazza a Cioloş-kabinet beiktatását, a további támogatásról pedig az egyes tervezetekről folytatandó egyeztetések alapján esetenként fognak dönteni – tette hozzá.
Cioloş parlamenti beszédében kifejtette: kormánya a közigazgatás hatékonyságát akarja javítani, valamint visszaszerezni a társadalom bizalmát az állami intézmények számára, és megerősíteni a román demokráciát. Azt ígérte, hogy a kabinet munkáját az átláthatóság, a felelősségvállalás, a párbeszédre való nyitottság fogja vezérelni.
A technokrata miniszterelnök a jövő évi választások korrekt megszervezését, a társadalmi párbeszédet, a korrupció elleni harcot, a költségvetési egyensúly és gazdasági növekedés fenntartását és az emberi erőforrások menedzsmentjének javítását nevezte prioritásainak.
Az új kabinet tagjai tegnap este letették a hivatali esküt.
[box type="shadow" ]A Cioloş-kormány tagjai:
Costin Grigore Borc (kormányfőhelyettes, gazdasági, kereskedelmi és az üzleti szférával való kapcsolattartásért felelős miniszter); Vasile Dîncu (kormányfőhelyettes, regionális fejlesztési és közigazgatási miniszter); Lazăr Comănescu (külügyminiszter); Petre Tobă (belügyminiszter); Mihnea Ioan Motoc (védelmi miniszter); Anca Dana Dragu (pénzügyminiszter); Raluca Alexandra Prună (igazságügyi miniszter); Aura Carmen Răducu (európai alapok minisztere); Achim Irimescu (mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter); Claudia Ana Costea (munkaügyi, családügyi és szociális védelemért felelős miniszter); Victor Vlad Grigorescu (energetikai miniszter); Marian Dan Costescu (közlekedési miniszter); Cristiana Paşca Palmer (környezetvédelmi miniszter); Patriciu-Andrei Achimaş-Cadariu (egészségügyi miniszter); Adrian Curaj (tanügyminiszter); Marius-Raul Bostan (távközlési miniszter); Vlad Alexandrescu (művelődési miniszter); Elisabeta Lipă (ifjúsági és sportminiszter); Victoria-Violeta Alexandru (társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli miniszter); Dan Stoenescu (a határon túli románokért felelős tárca nélküli miniszter); Ciprian Bucur (a parlamenti kapcsolatokért felelős tárca nélküli miniszter); Ioan-Dragoş Tudorache (a miniszterelnöki kancellária vezetője).[/box]
HN-összefoglaló