Aláírták Csíkszereda és Máriapócs testvértelepülési szerződését
Ünnepélyes keretek között írták alá pénteken Máriapócson a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei város és Csíkszereda közötti testvértelepülési megállapodást. Felavatták a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét is.
Pénteken aláírásával pecsételte meg a két város közötti együttműködési szerződést Korodi Attila csíkszeredai és Papp Bertalan máriapócsi polgármester. Az eseményen, Csíkszereda küldöttsége mellett részt vett dr. Kovács Gergely, a gyulafehérvári főegyházmegye érseke, Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, miniszterelnök-helyettes és Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere is.
A magyarországi Mária kegyhely és Csíksomlyó között hosszú évek óta élő kapcsolat van, ez intézményes keretet kap ott a pénteki megállapodás által – emelték ki a csíkszeredai városháza közösségi oldalán tett bejegyzésben. „A két város ugyanúgy összetartozik, ahogyan összetartozik az egész Kárpát-medencei magyar közösség” – hangsúlyozták.
Az aláírási ceremónián Papp Bertalan máriapócsi polgármester és Korodi Attila csíkszeredai városvezető köszöntötte a megjelenteket, majd Simon Miklós Szabolcs Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei országgyűlési képviselő szólt a vendégekhez. Külön kitért az egyházi intézményeket érintő magyar állami fejlesztésekre, az egyházi örökségvédelemre, a templomok látógatóbarát fejlesztésére, valamint a határokon átnyúló egyházi programokra is.
Kovács Gergely gyulafehérvári érsek köszöntőjében a két település, a helyi önkormányzatok, Hargita és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye korábbra visszanyúló kapcsolatát hangsúlyozta. Az egyházi elöljáró rámutatott: a kapcsolatok alapját mindenképpen a zarándoklatok, a Mária-kegyhelyek jelentették, és a zarándokok biztosították a kapcsolat állandóságát.
[caption id="attachment_149415" align="alignnone" width="2560"] Korodi Attila és Papp Bertalan testvérvárosi megállapodást írtak alá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Kelemen Hunor RMDSZ elnöke, miniszterelnök-helyettes jelenlétében az Emmánuel Zarándokközpontban, Máriapócson | Fotó: MTI/Balázs Attila[/caption]
A szerződés aláírása előtt felavatták a máriapócsi Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét. Szijjártó Péter ünnepi beszédében szavazásra buzdított minden erdélyi magyart. Hangsúlyozta, hogy a jobboldal sokat küzdött azért, hogy a közös jövőről szóló döntésekben minden magyar részt vehessen lakóhelytől függetlenül, hogy „hazánknak az egész nemzet szabhasson irányt”.
– Ez számunkra természetes volt, mégis küzdenünk kellett érte, mivel a baloldal ki akarta zárni a határon túl élő magyarok közösségét a közös döntéseinkből – fogalmazott.
Szijjártó Péter beszámolt arról, hogy az elmúlt napokban megkezdték a több mint 300 ezer szavazási levélcsomag postázását Erdélyben.
– Emellett holnaptól három romániai képviseleten, Bukarestben, Csíkszeredában és Kolozsváron is április 2-áig mindennap reggel 6 és este 10 óra között várjuk azokat a magyarokat, akik szeretnék leadni a szavazataikat, valamint április 3-án este 7 óráig lesz erre lehetőség – tette hozzá a miniszter. Megköszönte továbbá a román kormánynak a szavazás gördülékeny lebonyolításának segítését, hozzátéve, hogy a tizenkét állandóan nyitva tartó átkelőhely mellett április 3-án nyitva lesz tíz, vasárnaponként egyébként zárva lévő kishatárátkelő is. A miniszter végezetül kijelentette, hogy a szabadság a legfontosabb nemzeti érték, amely szerinte azt jelenti, hogy szabadon dönthetünk a magunk sorsáról.
Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes beszédében a fizikai országhatárokon túlnyúló összetartozás erősítésének fontosságát hangsúlyozta. Hozzátette, a nemzetet csak akkor lehet összefogni, ha a maga helyén mindenki tiszta lelkiismerettel elvégzi a munkáját. Kiemelte: az elmúlt tizenkét évben paradigmaváltás történt a magyar nemzetpolitikában, és sok olyan döntés született, amely erősítette ezt az összetartozást.
HN-összeállítás