A romániaiak többsége már nem tartja időszerűnek Románia és Moldova egyesülését
Egy friss közvélemény-kutatás szerint a romániaiak többsége az ukrajnai háború közepette már nem támogatja vagy nem tartja időszerűnek Románia egyesülését Moldovával.
A román lapok által csütörtökön közölt Avangarde-felmérés erre vonatkozó kérdésére a válaszadók alig 11 százaléka mondta, hogy támogatná a két – román hivatalos nyelvű – ország egyesülését, 33 százalékuk ellenezte, 42 százalékuk pedig nem tartaná időszerűnek.
A felmérés eredménye jelentős változást tükröz ahhoz viszonyítva, hogy Romániában minden korábbi közvélemény-kutatás azt mutatta: a lakosság háromnegyede támogatná a Moldovával történő egyesülést. Legutóbb az INSCOP közvéleménykutató-intézet januári mérése szerint arányuk 74,5 százalék volt.
Moldovában egyébként a mérések korábban sem mutattak egyesüléspárti többséget. A CSB Research február elején Moldovában végzett felmérése szerint – ha népszavazást írnának ki – a moldovai polgárok 34,4 százaléka támogatná, 49,9 százaléka ellenezné az egyesülést Romániával.
A mostani, romániai Avangarde-felmérés szerint a románok 34 százaléka orosz, 18 százaléka pedig ukrán győzelemre számít az ukrajnai háborúban, mindazonáltal túlnyomó többségük – 68 százalékuk, 8 százalék ellenében – indokolatlannak és jogtalannak tartja az Ukrajna elleni orosz agressziót.
A felmérés résztvevőinek 8 százaléka szerint Oroszország meg fogja támadni Romániát, 61 százalékuk szerint azonban ez nem következik be. A megkérdezettek 30 százaléka szükségesnek tartaná a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását a jelenlegi nemzetközi helyzetben, 47 százalékuk szerint erre nincs szükség. Ha Románia területén háború törne ki, a felmérés résztvevőinek 26 százaléka elhagyná az országot, míg a megkérdezettek 46 százaléka mondta azt, hogy maradna.
MTI