Turistamágnes a zeteváraljai víztározó

Népszerű üdülő- és szabadidős hellyé vált az utóbbi években a „zetelaki gátnak” is mondott zeteváraljai vízgyűjtő tó és környéke. A valamikori vadkempinge­zés mára már viszonylag szervezett formát öltött, és a fürdőzés, horgászat mellett több vízi sportot is ki lehet próbálni. Szezonban és főleg hétvégén százak keresik fel a helyet.

Asztalos Ágnes
Turistamágnes a zeteváraljai víztározó
Az akár 50 millió köbméter víz felfogására alkalmas mesterséges tó. Természetes turistacsalogató Fotó: Asztalos Ágnes

Turistamágnes a zeteváraljai víztározóGyönyörű, erdővel bo­rított hegyek között terül el az Y alakú tó, amely a közepébe benyúló kúpszerű magaslattal a fo­tósok egyik kedvenc témája. A zeteváraljai víztározó a Nagy-Küküllő felső folyásának egyetlen mesterséges tava és megyénk talán legnagyobb víz­parti kirándulóhelye.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


Egy kis gát- és tótörténet

A múlt század hetvenes éveiben egyáltalán nem a pezsgő tu­rizmus lebegett célként az épít­tetők előtt, hanem sokkal inkább az árvízvédelem meg a folyószabályozás, ugyanis a Székelyvarság környékén ere­dő Nagy-Küküllő pusztító ár­vizek formáját öltötte időn­ként, óriási károkat okoz­va a völgyében lévő tele­püléseknek. A gátat 1976-ban kezdték építeni, és csak 1992-ben fejezték be – egész kis lakótelepet hoztak itt létre a munkásoknak és csa­ládjaiknak, még napközi is működött a Zetelaka községhez tartozó Zeteváralja határában álló tömbházak mellett. Egy 48 méter magas és 520 méter hosszú gát készült el földből és betonból, a tetején vezet át a 138-as megyei út. A mögötte kialakuló tó magában fogadja a Nagy-Küküllő és a Sikaszó patak (továbbá egyéb kisebb vízfolyások) vizét, e két völgy között hullámzik a víztömeg, amelynek felülete átlagosan 137 hektár. Hossza 2,6 kilométer, szélessége 400 és 800 méter között váltakozik, a két el­ágazásban értelemszerűen en­nél kevesebb. „Normális” eset­ben 16,5 millió köbméter víz van a tóban, de ennél jóval több, akár 50 millió köbméter befogadására képes, így védi a Nagy-Küküllő völgyét az áradásoktól, ugyanakkor szá­razság esetén biztosítja a folyó megfelelő vízhozamát. A gát lábánál egy kisebb vízi erőmű is működik – egyébként érdemes nemcsak a tó oldaláról meg­nézni a gátat, hanem a másik oldalról is, tényleg érdekes. 

Turistamágnes a zeteváraljai víztározó

Hegyi horgászparadicsom

A horgászok számára ha­mar kedvelt tereppé vált a víz­tározó, amelynek hal­fau­­­ná­ja kezdetekben a bele­öm­­lő patakokból beván­do­­rolt ha­­­lak­ból adódott össze. 
A Nagy­­­küküllő Vadász-Sport­hor­gász Egyesület fel­ügyeli ebből a szempontból a tavat, honlapjuk szerint eleinte leg­nagyobb mennyiségben a do­­molykók voltak jelen, meg a pisztrángok, amelyek a ha­talmas vízfelületnek köszön­hetően korlátlanul tudtak nö­­­vekedni, mára 10 kilót meg­­haladó példányokat is rejt­het a víz. Később apróbb halak is belakták a tavat, fürge csellék, sujtásos, valamint szélhajtó küszök, fenékjáró küllők, pe­tényi márnák. A hal­­­­állomány az évek során je­­lentősen bővült, került a víz­­be kárász, ponty, süllő, csuka, paduc, dévér, menyhal, valamint va­lószínűleg a vé­letlen folytán sügérek is. Az egyesület je­len­tős mennyi­ségű pisz­trán­­got helyez ki évről évre. Part­ról és csónakból egy­aránt lehet horgászni. Leg­inkább a pergető és legyező horgászok veszik igénybe a csónakos horgászat nyújtotta lehetőségeket, viszont csakis evezős vagy villanymotorral működő csónakkal lehet víz­re menni. A horgászatnak szigorú szabályai vannak, és napijegyet vagy éves bérletet kell váltani, ez nemcsak hely­ben, Zeteváralján lehet­séges több kisboltban, hanem Szé­kelyudvarhelyen, Gyer­­­gyó­­­szentmiklóson és Csík­szere­dában is.

Turistamágnes a zeteváraljai víztározó

Kilátás a gátról

A horgászokon kívül nyaranta évekig csak alkalmi piknikezők, strandolók látogatták a tó part­ját, aztán még nem a tó partján, de a közelben pan­ziók, kulcsos házak is épül­tek az egyre nagyobb turistaforgalom kiszolgálására. Igazán a tó Nagy-Küküllő felőli oldala alkalmas a pihenésre, lazításra, sportolásra, kempin­gezésre, itt ugyanis kisebb-nagyobb tisztások is találhatók, miközben a Sikaszó felőli ol­dal nagyobbrészt meredek és erdővel borított. Nyaranta átutazók, turisták tömege áll meg a gát tetején lévő na­gyobb parkolóban csak úgy, megnézni a tavat, de egyre többen töltenek itt hosszabb időt is. 
Pár éve a part közelében is felépült egy étteremmel is rendelkező panzió, sőt egy rendezvénysátor is, és el­kezdték a kempingezést sza­­bályok közé szorítani. Fő­szezonban, amely most már javában tombol, 40-50 lakóautó is ellepi a teret. Rengetegen érkeznek akár egy hétre is az ország déli megyéiből, leg­utóbbi terepszemlénk során láttunk még Szeben, Mára­maros, Kovászna megyei jár­műveket is. Sátorral inkább a környékbeliek jönnek egy-egy hétvégére – tudtuk meg. Nem is annyira drága mu­latság itt nyaralni: a helyért éjszakánként 30 lejt kérnek, áramszolgáltatással együtt pe­dig 50 lejt.

Turistamágnes a zeteváraljai víztározó

Szálljunk vízre!

Ami még inkább felpezsdítette az életet a zetelaki gátnál – mert hát a közbeszédben így mondja majdnem min­den­ki –, az a vízijármű-köl­csön­zés megjelenése. A Kaya­King csapatától kajakot, ví­zi­­bi­­ciklit, kenut, csónakot, eveződeszkát is lehet bérelni átlagosan óránként 40 lejért. Azt mondják, évről évre nő az érdeklődés, tíz kölcsönzőből hét hazai, a külföldiek között legtöbben magyarországi tu­risták, de volt már libanoni, kanadai, olasz vendégük is.
A kemping környékén ilyen­kor már nagy a zsongás és a pezsgés, meleg hétvégi napokon szinte ki lehetne tenni a „Megtelt” táblát. De a tó környékén még van­nak rejtettebb zugok, ahol a természetes vizekben úsz­ni szeretők, de inkább a nyuga­lomra és csendre vágyók is jól érezhetik magukat.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!