Szárnyra kapott a baromfiágazat Hargita megyében
Dinamikus fejlődésen ment át Hargita megye baromfiágazata a tojás- és csirkehústermelés terén az elmúlt években. Mára hétre emelkedett a kereskedelmi farmok száma, tojástermelésben Gyergyó környéke viszi a prímet, a húscsirke elsődleges származási helye Székelykeresztúr.
Abaromfiágazatban Hargita megyében hét nagy kereskedelmi farm tevékenykedik, közölte érdeklődésünkre dr. István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője. A tojástermelés főként Gyergyó térségében összpontosul, ahol öt tojótyúkfarm működik, ezek közül a legnagyobbon az állomány eléri a 120 ezer szárnyast, amelyeket kétféle rendszerben, ketreces és szabadtartásban nevelnek. Gyergyó vidékén található továbbá egy – az országban ritkaságnak számító – tojásfeldolgozó üzem is, ahol saját alapanyagból pasztőrözött tojáslevet készítenek pékségek, vendéglátóipari egységek számára.
A húscsirke tenyésztésének és nevelésének hagyományos központja viszont már Székelykeresztúr, az itteni húscsirke-farm 340 ezer szárnyassal működik. Létezik továbbá a Homoródmentén egy nyolcezres állományszámú pulykafarm, tudtuk meg a megyei állategészségügyi hatóság igazgatójától.
Évi akár 24 millió tojás
További számadatokat tekintve megyénkben a DSVSA által nyilvántartott baromfiállomány meghaladja a 640 ezres összlétszámot, ebből több mint 630 ezer a tyúk, pulyka 9000 darab, liba 1000 darab, kacsa 1300 darab van nyilvántartásban. Ezek közül mintegy 116 ezer szárnyas háztáji gazdaságokban található, míg 513 ezret nagyobb kereskedelmi egységekben tartanak. A megye éves tojástermelése 22–24 millió darab között mozog. A nagyobb tojótelepek saját csomagoló- és címkézőegységekkel is rendelkeznek.
A tojás és csirkehústermelés terén a megyében a kisebb állattartó telepek, az úgynevezett A típusú farmok is kiegészítik a termelést, főleg a Gyergyói- és Csíki-medencében. Ezen gazdaságok állománya 1000 és 1500 szárnyas között mozog, a tojást vagy a húst helyi szinten értékesítik.
Az ennél is kisebb háztáji gazdaságokban a megtermelt tojást és baromfihúst termelői igazolással lehet értékesíteni. A DSVSA nyilvántartása szerint jelenleg 14 bejegyzett kistermelő van, akik közvetlen értékesítésre jogosultak. Az ilyen kisgazdaságokban gyakran szezonálisan nevelnek csirkét, főként a tavaszi-nyári időszakban, és elsősorban ellátást kínáló panzióknak vagy gasztropontoknak értékesítenek.
Vén tyúkból lesz a… kutyatáp
A nagyobb tojásfarmok azokat a tyúkokat, amelyeket kivonnak a termelésből, más európai országokba – például Lengyelországba – szállítják levágásra, és főleg házikedvencek számára készítenek tápot, állateledelt belőlük. A Hargita megyében előállított húscsirkét és pulykát pedig megyénken kívüli, de belföldi vágóhidakon vágják szerződés alapján, miután megyénkben nincs szárnyasokra specializált vágóhíd.
– Elmondható, hogy az elmúlt években látványos fejlődést tapasztaltunk a baromfitelepek számában és kapacitásában. A megyében működő farmok egyre inkább alkalmazkodnak a korszerű tartástechnológiákhoz és élelmiszer-biztonsági elvárásokhoz – összegezte István Róbert.