Száguldó élmény, stabil befektetés
Hargita megyében található a legtöbb bobpálya az országban: összesen hat ilyen turistacsalogató, a száguldás élményét télen és nyáron is biztosító létesítmény működik, és idén elkészül a hetedik is. Az ilyen beruházások, legalább részben, orvosolhatják a hegyvidéki turizmus egyik problémáját: az egyre rövidülő havas, illetve a gyengébben kihasznált nyári periódusokat.
Országszerte Hargita megyében működik a legtöbb téli-nyári, sínes bobpálya. Tavaly három új épült: Székelyvarságon, Homoródfürdőn és a Gyilkos-tó közelében, és idén a Pongrác-tetőn nyílik meg a következő, és a korábbi években használatba vett gyimesfelsőloki, borszéki és maroshévízi pályák is töretlenül népszerűek.
A legújabbak
Tavaly decemberben Székelyvarságon avatták fel a legújabb bobpályát, amelyet a helyi közbirtokosság építtetett. A négy évszakos pályát főleg hétvégéken keresik, közönsége elsősorban a környékről érkezik, ünnepnapokon azonban az ország számos részéről jönnek látogatók. Pál Elemér, a közbirtokosság elnöke lapunknak azt mondta, december 20-tól április 7-ig több mint 9000 személy fordult meg az 1300 méter hosszú, a rajt és a végállomás között 150 méteres szintkülönbséggel megépített, 150 méteren az erdő közé is benyúló varsági pályán. A szabályok hasonlóak a többi bobpályához, 3 év alatti gyermekeknek tilos a csúszás, 8 éves korig szülővel, e fölött pedig már egyénileg is használhatók a kétszemélyes bobok. Felnőtteknek 25, gyermekeknek 20 lejbe kerül a lecsúszás, és öt után egy díjmentes – ezt a kedvezményt csoportok, családok is igénybe vehetik. A bobpályához vezető út kövezett, járható, és igyekeznek folyamatosan karbantartani.
Szintén tavaly – októberben – nyílt meg a homoródfürdői Lobogó Resort bobpályája. Az egy kilométer hosszúságú, spirálisan kanyargó pályán akár óránkénti 45 kilométeres sebességgel is lehet száguldani, így garantált az adrenalin és az élmény. Görgicze Sándor menedzser tájékoztatása szerint hétfőtől vasárnapig tartanak nyitva, eddig a hétvégéken érkeztek nagyobb számban a látogatók, hogy kipróbálják a pályát. A menedzser szerint panaszra nem lehet okuk, hiszen az elmúlt hónapokban több mint 10 000-en fordultak itt meg, és a nyári hónapokban ennek a duplájára számítanak.
– Bobjaink két férőhelyesek, automata fékező- és követőszenzorokkal vannak ellátva, ezért teljesen biztonságosak, nem kell tartani az ütközésektől, és garantált az élmény
– fogalmazott.
A homoródfürdői bobpályán felnőtteknek hétfőtől péntekig 25, hétvégén 30 lejbe kerül egy csúszás. 11 éves kor alatt hétköznapokon 20, hétvégente pedig 25 lejt kell fizetni. 3 éves kor alatti gyermekek nem csúszhatnak, 7 éves kor alatt pedig csak szülővel együtt használhatják a bobokat.
A múlt évben épült egy közel egy kilométer hosszúságú bobszánkóút a Gyilkos-tó közelében: a bobpálya varázslatos erdei tájon halad át tizenhét kanyarral, az érkezési pont közelében pedig dupla spirálos rész van kialakítva a felejthetetlen élményért. A fenyvesek között megépített bobpálya télen is használható, csak extrém időjárási körülmények között nem működik. A felnőttjegy 25, a gyermekjegy 20 lejbe kerül. Azok, akik többször is csúsznának, kedvezményt kapnak – öt kör felnőtteknek 100 lejbe, gyermekeknek pedig 80 lejbe kerül.
A leghosszabb
Maroshévízen található az ország leghosszabb bobpályája: a közel 2 km hosszúságú létesítmény magánberuházásként épült 2021-ben a Baciu panzió közelében. A pályát a bobszekereken lévő speciális szélvédőknek köszönhetően hűvösebb vagy esős időben is lehet használni. A jegyek 14 éves korig 25 lejbe, felnőtteknek 30 lejbe kerülnek. A maroshévízi pálya hétfőtől péntekig 10–18 óra, hétvégeken és hivatalos munkaszüneti napokon 10–20 óra között tart nyitva.
A bejáratottak
Romániában elsőként Gyimesfelsőlokon nyílt sínes bobpálya 2018-ban. A SkiGyimeshez tartozó létesítmény megnyitása óta népszerű, egész évben használható, mindennap 9-től 21 óráig nyitva van, és az esti órákban lámpával felszerelt kocsikkal lehet száguldani. Mint Bodor Áron, a SkiGyimes komplexum tulajdonosa érdeklődésünkre elmondta, 1300 méter hosszan lehet lesiklani, 120 méteres szintkülönbséggel. A felvonópálya hossza mintegy 500 méter, közel öt percbe telik feljutni a pálya tetejére, ahonnan maximális 45 km/órás sebességgel haladva akár másfél perc alatt is le lehet csúszni, de a maximális sebesség fölött a szerkezet automatikusan fékez. A pályán negyven bobkocsi van, amelyekbe egy vagy két személy is ülhet, és mindenkinek külön jegyet kell váltania: gyermekeknek 20, felnőtteknek pedig 25 lejbe kerül a jegy, amely egy csúszásra alkalmas.
A Gyergyói-térségben 2019-ben Borszéken létesült az első bobpálya, amely csak nyáron működik. A síszezon végeztével, a tavasszal felszerelt bobpályát idén a kedvező időjárásnak köszönhetően már március végén megnyitották. A helyi önkormányzat által működtetett létesítmény a kezdeti időszakban péntektől vasárnapig 10–18 óra között várja a vendégeket, gyermekeknek 15, felnőtteknek 20 lejes jeggyel.
Még tartogatnak újdonságot
Hamarosan megnyílik az Oxygen Resort új élményparkja a Gyergyószentmiklóstól Gyilkostó irányában lévő Pongrác-tetőn, ahol többek között bobpályával is várják a turistákat. Bíró Enikő adminisztrátor érdeklődésünkre elmondta, az élménypark várhatóan június elsejétől fog működni, a bobpálya még kivitelezés alatt van. Szintén júniusban, a nyári vakáció kezdetén nyílik meg a gyimesfelsőloki SkiGyimes komplexumhoz tartozó kinti strand, ahol gyerek-, úszó- és élménymedence is lesz. A készülő wellnesshotelt a tulajdonos, Bodor Áron tervei szerint az év végén fogják megnyitni.
Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva, Péter Ágnes