Pénzügyi szakadék peremén Udvarhely
Bénító anyagi perspektívával néz farkasszemet a székelyudvarhelyi városvezetés: ahhoz, hogy az európai uniós forrásból finanszírozott projekteket befejezhessék, több tíz millió lejes hitelt kell felvenni, ami akár tíz évig lesz majd kolonc a költségvetés nyakában. Ráadásul a „kiadások” rubrikában számolni kell a ténnyel, hogy több peres eljárás van folyamatban, ami majd szintén sokmilliós mínuszt eredményezhet.

Két óriásberuházás: a nagy mobilitási projekt és a Székelytá- madt-vár felújítása mellett a legtöbb, európai uniós forrásból finanszírozott projekt munkálataira lehívták és már elköltötték a megítélt összegeket, így a hátralévő munkálatok költségeit önrészből kell vállalja Székelyudvarhely. A folyamatban lévő, valamint a még el nem kezdett projektek kifizetéseihez szükséges összegekhez társulnak továbbá a Gálfi Árpád korábbi polgármester hivatali ideje alatt indított peres ügyek költségei: a különböző büntetőkamatok és kártérítések akár több millió lejjel kurtíthatják a város költségvetését. Így történhetett meg, hogy bár elődje technikailag úgy adta át Szakács-Paál Istvánnak a polgármesteri széket, hogy a városnak nincsenek jelentős adósságai, a valóságban nem ez a helyzet: az EU-s projektek megnövekedett önrészei, a folyamatban lévő bírósági ügyek és az utólag kiszámlázott munkálatok költségei komoly kihívás elé állították a városvezetést. Következményképpen akár 20-30 millió lejes hitel felvétele is szükségessé vált ahhoz, hogy a városháza ki tudja fizetni az uniós projektek önrészeit.
Visszatartott pályázati pénzek
A kedvezőtlen kilátások és a hitelfelvétel kapcsán Szakács-Paál István polgármesterhez fordultunk, mint megtudtuk: nemcsak az infláció és az építőanyagárak emelkedése tornászták fel az önrészeket, hanem büntetések is.
– Polgármesterváltáskor két kifizetetlen hitele is volt a városnak, igaz, ezek kisebb, pár száz ezer lejes költségek voltak. Viszont voltak olyan pályázatok, amelyek esetében büntetést kaptunk annak okán, hogy korábban nem tudták a kollégák megfelelően elszámolni az összegeket, és rosszul kiírt közbeszerzés miatt is kaptunk szankciót
– vázolta az elöljáró, hozzátéve, hogy a büntetések értéke a szerződött érték tíz százaléka, ami azt jelenti, hogy az elnyert összegből annyival kevesebbet kaphatnak meg. – Most ott tartunk, hogy a projekteket lassan le kellene zárni, és vannak olyanok – az Anghel Saligny programból finanszírozott utcafelújítások –, melyeket el sem kezdtünk. Mivel eddig főként az uniós forrásokat használták fel, így a fennmaradt munkálatok kifizetése önrészként maradt ránk, ezek törlesztésére pedig jóval nagyobb hitelt kell felvennünk, mint legutóbb – fogalmazott a polgármester, rámutatva, hogy a tavaly év végén felvett 5 millió 650 ezer lejes hitelt már ráfordították a tartozások törlesztésére.

A jó hitelkonstrukció is rossz
A városvezetés jelenleg az elérhető banki hitelek feltételeit tanulmányozza, erről a polgármestertől is megerősítést kaptunk. Mint közölte, felvették a kapcsolatot különféle bankokkal, és ajánlatokat is kaptak, ezek elemzése még folyamatban van.
– Vannak olyan hitelkonstrukciók, melyek a kincstár által nyújtott lehetőségeknél kedvezőbbnek mutatkoznak. Ezeket még elemezzük, hiszen vannak rejtett költségek, jutalékok, megítélési költség, ami mind többletköltségként fog felmerülni a visszafizetéskor
– jelezte. Ugyanakkor azt mondta, nem lehet fellélegezni attól, hogy kapnak egy kedvező ajánlatot, hiszen ennek törlesztése okán beruházások fognak elmaradni, és a hitel sokéves anyagi terhet fog jelenteni a városnak. – Azt kell látni, hogy öt-tíz évre előrevetítve sokat kell fizetnie ezért a városnak. Ha mi most felveszünk egy húszmillió lejes hitelt, még ha a konstrukció jó is, tíz év alatt nagyjából huszonnyolcmilliót kell visszafizetnünk. Emellett a hiteltörlesztést muszáj bekalkulálni a költségvetésbe, emiatt szinte minden olyan munkálat elesik, amire nincs uniós forrás lehívva – foglalta össze.
Több millió lej kártérítésre és perekre
A városkasszát ezek mellett bírósági perek és ítéletek sora terhelheti meg: csak múlt pénteken három, a város számára kedvezőtlen ítélet született alapfokon. Az első a szejkefürdői szennyvízhálózat kiépítésének törvényessége okán kirobbant peres ügy a városvezetés és a Macops Kft. közt, melyben az ítélet szerint két kifizetetlen számlát és az ezzel kapcsolatos büntetőkamatot kell a város kifizesse. A polgármester szerint az ítéletet megfellebbezték, ám a bíróság által rendelt szakértői véleményezés negatívan érinti a várost, mivel ellentmond az előző polgármester által megrendelt véleményezésnek, mely alapján a Termolang Kft. módosításokat végzett a vezetéken. Szakács-Paál szerint számolni kell azzal, hogy a 400 ezer lejes számlaköltségek mellett akár 3 millió lejes büntetőkamat kifizetésére is kötelezhetik a várost, és mivel a kettős finanszírozás gyanúja is felmerült, a számvevőszék is vizsgálatot indíthat.
A városnak a nagy mobilitási terv kivitelezői felé is tartozása van: több mint 900 ezer lejt kell kifizetni késedelmi kamat, infláció és számlakiigazítás címen.
A lakossági nyilvántartó iroda korábbi vezetője, Nagy Zsigmond számára ötvenezer lejes erkölcsi kártérítést kellene a városháza kifizessen, valamint, bár a korábbi fejlesztési igazgató, Puskás Katalin számára folyósították a bíróság által előírt fizetések összegét, a kamatokat még nem fizették ki.
Mindezek akár több millió lejes kiesést is jelenthetnek a büdzsében, külső forrásokat pedig kizárólag a projektek finanszírozására hívnak le. A polgármestert a lehetséges kiutakról is megkérdeztük.
– A hatszázalékos áfa-visszaosztásból reméljük, hogy tudunk majd pénzeket rendelni a projektekhez, de ebben az évben nem várok nagy csodát, tekintettel arra, hogy Udvarhelyszéken jelentős önrésszel bíró beruházások vannak
– fogalmazott Szakács-Paál István.