Hirdetés

Parkolási útvesztő

A Csíkszeredában újonnan bevezetett fizetéses par­ko­lá­si rendszer próbaidőszaka hamarosan véget ér. Januártól a parkolóőrök már nemcsak figyelmezte­té­se­ket csíptetnek a szél­vé­dők­re, ha nincs jegy vagy bérlet, hanem már pót­dí­ja­kat is kiszabnak a mulasztókra. Sokan az utolsó pillanatra hagyták a bérletvásárlást, így sorok alakultak ki a jegypénztá­rak­nál, a kiszolgálást ugy­a­nak­kor a háttérprogram meg­hi­bá­sodása is lassította – közölte ér­dek­lő­dé­sünkre Demény Attila, a Csíki Trans Kft. igazgatója.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 10 perc
Parkolási útvesztő
Változásokat hoz az új év az autótulajdonosok számára. Új szabályzat, drágább kényelem Fotó: Hodgyai István

Sorok alakultak ki a próbaidőszak lejártával Csík­sze­re­da Pol­gár­mes­te­ri Hivatala ügyfélközpontja, illetve a Csíki-Trans va­sút­állomással szembeni pénz­tá­ra előtt. Az emberek még a határidő lejárta előtt igyekeztek megvenni a bérleteket. Igaz, applikációkon – TPARK, SzeredApp – keresztül is lehet igényelni jegyeket, bérleteket, viszont azok igénybe vétele esetén felárat kell fizetni, így például az éves 500 lejes bérlet, 550 lejbe fog kerülni, az említett két pénztárnál viszont a városháza által meghatározott összegért lehet hozzájutni a jegyhez, bérlethez.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Paprikás hangulat

A sorokban álló emberek nem voltak elragadtatva attól, hogy közel egy órát is várakozniuk kell a bérletért, amihez szükséges a gépjármű forgalmi engedélye is. Temperamentumtól függően ki türelmesebben, ki türelmetlenebbül álldogált, de összességében a paprikás hangulat borítékolható volt. Panaszolták, hogy legalább 20 percbe kerül a kérés kitöltése, de azt is értetlenkedve fogadták, miért másnaptól érvényes a bérlet és miért nem január elsejétől. A felfokozott hangulatot az ebédszünet sem javította, viszont az állomással szembeni pénztárnál azt tapasztaltuk, hogy a szünet alatt is folyamatos kiszolgálás zajlott, és nemcsak készpénzzel, hanem kártyával is lehetett fizetni. 
A levegőben lévő feszültségből mi is – mint kíváncsiskodó sajtómunkatársak – kaptunk egy kis ízelítőt, hisz ellentmondást nem tűrő hangon szóltak ránk az egyik pénztár mögül, „hogy ne álljunk sorba, mert ebédszünet van, jöjjünk vissza később”. Nem tehettük munkaidőben. A sorban állók azért reményüket fejezték ki, hogy nem zárják be az orruk előtt a kasszát. Reményük nem volt alaptalan. A városháza ügyfélközpontjánál is sor alakult ki – ott is főleg az ebédszünet alatt –, viszont a bejárat előtti tömeget a szociális segélyért sorban állók népes serege alkotta. 

Máthé-Háromszéki Eszter
Lassú ügyintézés Csíkszeredában


A kialakult kellemetlen helyzet kapcsán Demény Attila elmondta, hogy sajnálatos módon a rendszer háttérprogramja hibásodott meg, és ezért kézzel történik a kérés kitöltése és a számla kiállítása, ami időigényes. Ugyanakkor a kérvényt otthon is ki lehet tölteni és utólag leadni, amivel megelőzhető lenne a sorban állás. Minden egyes bérlet január elsejétől lesz majd érvényes, a decemberben kiállított dátumot módosítani fogják – jegyezte meg az igazgató, aki megemlítette: azon dolgoznak, hogy online, és minél hamarabb, a Csíki Trans Kft. weboldalán is lehessen bérleteket vásárolni majd.
A csíkszeredai városi tömegközlekedést is üzemeltető cég vezetője ugyanakkor elmondta: az elmúlt egy hónap tapasztalatait, észrevételeit figyelembe véve a parkolási szabályzó első módosítása is megtörtént, ami alapján a mozgássérült kártyával rendelkezők mindenhol ingyen parkolhatnak, nemcsak a nekik kijelölt helyeken. Megtudtuk, hogy 50 százalékos kedvezményben részesülnek a nagycsaládos és egyszülős kártyával rendelkezők.
„A fizetéses parkolásra használt felületeken az összes táblát kicseréltük, sőt folyamatosan dolgozunk, hogy ahol nincs elég, oda még he­lyez­zünk ki. Kihelyezésre került 200-210 darab parkolást jelző tábla, mozgássérülteknek fenntartott helyeket jelölő táblából 50 darab, kicsi fehér táblák 200-210 darab és az SMS fizetéses információs tábla 200-210 darab. Úgy tapasztaljuk, hogy nagy az érdeklődés – mindeddig körülbelül 700 bérletet váltottak ki –, az emberek nagy része boldogul az új rendszerrel, de aki úgy gondolja, az kaparós jegyet is tud vásárolni a város 18 pontján, de ez a szám valószínűleg bővülni fog még. A parkolásért fizetni lehet két applikáción – TPARK, SzeredApp – keresztül is. Hat parkolóőr fog ellenőrizni, a bérletek elektronikusak, nem kell semmit a kocsira ragasztani. A fogadtatás megosztó, van, aki örül a rendszernek, és van, aki ellenzi, a véleményem az, hogy az emberek meg kell szokják az új parkolási rendszert” – összegzett röviden az igazgató.

Hodgyai István
Cél, hogy minél kevesebben járjanak autóval. Javítanak a tömegközlekedésen is

Bizalmatlan a lakosság

Székelyudvarhelyen ezek mellett a bérletek „szűkebbre szabása” is felborzolta a városlakók kedélyeit. Bár az új parkolási rendszer több lehetőséget kínál a díjfizetésre, a lakosoknak főként azok elhelyezkedése, telítettsége és árai okoznak nehézséget, ráadásul igencsak kevés van belőlük. A helyzetet az is nehezíti, hogy az ingyenesen működő parkolóhelyek száma lecsökkent, és fizetős magánparkolók vették át azok helyét, melyek az önkormányzat által fenntartott parkolóknál magasabb áron vehetők igénybe. 
Mint azt korábban közöl­tük, a székely a­nya­vá­ros­ban megváltozik a következő évben a fizetéses parkolási rend­szer: a jegyautomatákat fel­vált­ja az online TPARK app­li­ká­ci­ón és az SMS-ben tör­té­nő díjfizetés, illetve a ka­pa­rós parkolójegy-vásárlás a hivatal pénztáránál majd a vá­ros­há­za által listázott boltokban. Mint kiderült, a lakosság véleménye megoszlik a parkolórendszer megújulásán, de a bérletrendszer A zónában való megszüntetése sokak számára okoz bosszankodást.

– A központ hétköznap zsúfolásig van autókkal, nagyon szerencsésnek kell lenni, hogy parkolóhelyhez jusson valaki. Az, hogy eltörlik a parkolóbérletet, csak annyiban jó, hogy aki eddig is megvette és kifizette a parkolás díját, nagyobb keserűséggel, körülményesebben tudja megtenni ugyanazt

– pa­na­szolta egy járókelő, aki munkájából adódóan mindennap a központi zónában kell parkoljon. – Egy tanár, ha nem tudja az iskolája parkolóját igénybe venni, vagy egy banki alkalmazott, ha távolabb tud csak megállni, akkor képtelenség azt várni el tőle, hogy negyvenpercenként jegyet vásároljon, vagy pötyögje a telefonját. Tudva, hogy egy tanóra ötven perc, és munka közben sem lehet mindig nyomogatni a telefont – érvelt. Egy másik járókelő szerint, aki elmondása szerint eddig minden évben bérletet váltott az említett zónában, a bérletek megszüntetése élhető lenne, ha a városlakók magatartása és a tömegközlekedés megváltozna. – Ha pontos, alaposan kialakított menetrend szerint járó buszok rónák az utcákat, fele ennyi sem lenne a galiba. Akkor lehetne a parkolóbérleteket módosítgatni és szűkebbre szabni. Csak az emberek is bizalmatlanok. Nem hiszik el, hogy másképp is lehet, s hogy ezt a városvezetés meg tudja valósítani. S mit mondjak, én sem hiszem el – magyarázta álláspontját. Egy nyugdíjast is sikerült megszólítanunk, hogy elmondja véleményét a parkolórendszer változtatásáról. – Idősek vagyunk, mi már nem sietünk sehova, el tudok menni a kasszáig vagy a boltig jegyet venni. De sokan vannak, akiknek a járás nehezükre esik, főleg ha sík a járda, s a telefont sem értik. Én nem tudom, azokkal mi lesz. Aki a központban lakik, egész nap kell figyelje a mobilját, hogy ne büntessék meg. Ez nem tesz nyugodtabbá senkit, még jobban hergelik a népet – fogalmazott.

Hodgyai István
Több esély a díjfizetésre Székelyudvarhelyen. Kevesebb lehetőség a bérletvásárlásra


Az átalakuló par­ko­ló­rend­szer körül felvetődő gondokról Zörgő Noémi hivatali szóvivőt is megkérdeztük, aki szerint a bérletek A zónában való megszüntetése, valamint a többi intézkedés is azt a célt szolgálják, hogy egy nap leforgása alatt minél többen használatba vehessenek egy parkolót. – Amennyiben a munkáltató nem tudja biztosítani az alkalmazottai számára a parkolót, illetve a közelben nem kap az illető személy parkolóhelyet (nem kötelező a munkahely előtt parkolni), abban az esetben megoldást jelent a közszállítás használata – tudatta a szóvivő arra a kérdésünkre, hogy a központi zónában dolgozók hogyan oldják meg napközben a parkolást. A szóvivő szerint azok esetében, akik az említett zónában laknak, a társasházak belső udvarain való parkolás jelentheti a megoldást, ami a lakók megegyezésén múlik. Mint a szóvivő hangsúlyozta, a parkolók számának növelése ellenkezőleg hatna, serkentené az autók számának növekedését. – Megérkeztek az új buszok, növekedni fog a járatsűrűség. A metropoliszövezet közszállításának fejlesztésére a hat busz és a töltők vásárlási közbeszerzése jövő év elején indul. Szintén jövő évben, annak a második felében készülnek el a hatékonyságot biztosító tanulmányok, illetve az útvonalterv – ismertette Zörgő, hozzátéve, hogy a tervek szerint kerékpárbérlésre is lesz lehetőség, ám az egy későbbi pályázati forrás függvénye. 
A következő évtől 3 lejért lehet parkolójegyet vásárolni, ami az A zónában 40, míg a B zónában 60 percig érvényes. Attól függően, hogy melyik szolgáltatón keresztül használják az applikációt, a díjak értéke változó: az Orange szolgáltató 0,05 eurócentet számol fel, más szolgáltató nem számol felárat, az applikáció az áfa értékét számolja rá a parkolójegyre. A kaparós jegyet – amin a parkolás időpontját és a dátumot kell lekaparni – egyelőre csak a városháza pénztáránál lehet megvásárolni. Az, hogy a lakosok hogyan fognak tudni osztozni a közös udvarok felett, melyekben nem egyszerű a manőverezés, és az idős korosztály hogyan fog tudni felzárkózni az új rendszer használatához, még mindig kérdéseket vet fel.
 

Tudósított: Létai Tibor, Pál Emil



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!