Míves emberek a ligetben
Trombitaszóval és hétmérföldes léptekkel nyitották meg idén a Míves Emberek Sokadalmát pénteken, Székelyudvarhelyen. A kézműves- és értékőrző rendezvénysorozat egész hétvégén látogatható volt, számos műhelyfoglalkozással és koncertekkel csalogatták az érdeklődőket a szervezők.
Felvonulással kezdődött a pénteki MES megnyitója, ahol gólyalábas zenészek, a Nagygalambfalvi Ifjúsági Fúvószenekar kíséretével vonultak át a székelyudvarhelyi Márton Áron térről a helyi Sétatérre.
A sokadalmat Szabó Attila nyitotta meg, aki már kezdetektől fogva házigazdája a kézműves-találkozónak. A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont részéről Bartalis Izabella üdvözölte a sokadalom míves alkotóit és a látogatókat. Mint mondta,
az itt kiállított darabok nem egyszerű tárgyak, hiszen az alkotók belevésik, belefestik és belemintázzák alkotásaikba a saját lelküket.
Bartalis szerint nem mindegy, hogy fröccsöntött tárgyakkal pakolja tele valaki a házát, vagy olyanokkal, amelyekben a művészek lelke is benne van.
A MES megnyitóján ezt követően Molnár György, a Nemzeti Művelődési Intézet igazgatója, Borboly Csaba megyeelnök, valamint az udvarhelyszéki és a marosszéki „ligetek” vezetői, Tifán Irén és Ávrám Éva is beszédet mondtak. Az idén ugyanis
„ligetekbe” szerveződtek a míves emberek, ami azt jelenti, hogy különböző tájegységeknek megfelelően kaptak helyet a városi park területén.
A sokadalomban így külön ligetben voltak: a Csángók, Csík- és Gyergyószék, Háromszék, Marosszék, Udvarhelyszék, Partium, Kolozs és Keresztúr, de ezek mellett a Női Vállalkozók Erdélyben, a Vámszer Géza Művészeti Népiskola és a szakkörök számára is külön ligetet alakítottak ki.
Lőrincz Zsuzsanna, az Artera Alapítvány elnöke, egyben a MES ötletgazdája a csütörtöki beharangozó sajtótájékoztatón arra is felhívta a figyelmet, hogy
a műhelymunkák nemcsak a gyerekeknek szólnak, kicsiktől az egészen idősekig, mindenki számára tartanak foglalkozásokat:
a kovácsolás, ötvösművesség, cipészet és számos más mesterség műhelytitkait is elsajátíthatják az érdeklődők. A MES sajátos érdekessége, hogy idén is érkeztek nemzetközileg elismert kézművesek és oktatók, többek közt a tavaly is idelátogató kazah Khinayat Babakumar egyetemi oktató is részt vett a sokadalmon.
A MES-en a teljes hétvége folyamán meg lehetett vásárolni a különleges kézműves termékeket, illetve el lehetett sajátítani a míves szakmák fortélyait a műhelyfoglalkozásokon. A sokadalom pénteki napja Cári Tibor és Koszika koncertjével ért véget, amelyen további tizenhárom elismert zenésszel dobogtatták meg a nézők szívét és dobhártyáit.
A MES szombati napja ismét gólyalábakon ébredt, rögtön a ligetek „kapunyitása” után a Vaga Banda zenészegyesület szórakoztatta a látogatókat. A délelőtt során vidékek és ízek gasztronómiai vetélkedője zajlott a míves ligetek csapatai között.
A huszadik évébe lépett MES eddigi történetéről, alkotókról és alkotásról egy múltidéző dokumentumfilmet is levetítettek az érdeklődőknek,
feltárva ezzel a szervezők, művészek és visszatérő kíváncsiskodók emlékeinek százait. A szombati napot végül a Sebő Együttes koncertje koronázta meg, melyet éjszakába nyúló táncház követett.
Komolyabb lélegzetvétellel indult a vasárnap, ugyanis a kézművesek gondjairól és a kézművestörvényről tartottak kerekasztal-beszélgetést a szervezők, karöltve a kiállítókkal és a kézműves egyesületek tagjaival. A vásár és a műhelyek megnyitása után bemutatták dr. Salló Szilárd: Tájházak és néprajzi gyűjtemények Hargita megyében című könyvét, majd az Arany Griff Rend történelmi táncbemutatóját tekinthették meg a sokadalomra látogatók. A vásár utolsó napján Kárász Eszter és az Eszterlánc mesezenekar és a Gyöngyszem néptánccsoport mulattatta a sokadalmas tömeget, este pedig az Aurora FolkGlamour jóvoltából rendhagyó divatbemutatónak is szemtanúja lehetett az, aki a MES-re látogatott. A vasárnap, az előző naphoz hasonlóan, zenés táncházmulatsággal zárult.