Megáldották az új kenyeret
Államalapító Szent István királyunkra emlékeztek megyénkben is vasárnap. Az ünnepi rendezvények kiemelt része volt az új kenyér megáldása.
Kettős ünnepet tartottak Gyergyószentmiklóson az államalapítás ünnepén: a 15 évvel ezelőtt felszentelt, Szent István király nevét viselő templom és az új kenyér ünnepét. A vasárnap délutáni szentmisét követően rövid ünnepség keretében emlékeztek és adtak hálát a jelenlévők.
– Az ezeréves Szent István-i kérés testet öltött: ma ezért újból hálát adunk a Teremtőnek, hiszen van temploma ennek a közösségnek, ahol az ige elhangzik, a kenyér és a bor Krisztus testévé és vérévé változik. Van temploma ennek a közösségnek, ami várja az ide betérőket, a hűségeseket és a keresőket, a dicsőítve imádókat
– fogalmazott ünnepi beszédében Keresztes Zoltán plébános.
Bár a kenyér megáldásának ünnepét a Szent István térre tervezték, a bizonytalan időjárás miatt a templomban tartották meg azt: az élet szimbólumát Kovács Szabolcs érseki titkár áldotta meg, ezt megelőzően Csergő Tibor András polgármester mondta el ünnepi gondolatait. Hangsúlyozta: augusztus 20-a szintézis az utóbbi ezer évről, sok értékes évszázad rétegződik egymásra, melyekben – Szent Istvántól kezdődően, aki felajánlotta országát a Szűzanyának – Mária országaként ez a biztonságunk és bizonyosságunk.
A tálcán előkészített kenyérből megkínálták a jelenlévőket, de a gyergyószentmiklósi szeretetkonyha részére is juttattak az élet szimbólumából.
Népes tömeg gyűlt össze az idei Szent István-napi ünnepségen, Székelyudvarhelyen, ahol az új búzából készült kenyerek megszentelése mellett a keresztény értékek megtartására és a nemzeti összetartozás erősítésére is szorgalmazták az összegyűlteket.
Közös himnuszénekléssel kezdődött az idei Szent István-napi ünnepség Székelyudvarhelyen, ezt követően a környék pékségei által felajánlott kenyereket helyezték el a Márton Áron téren felállított színpad előtt. A kenyerek sorban a Harmopan, Vidéki, Rip-Rop, Gál Balázs, a gyimesi Molnár és a Dobói Pékségek jóvoltából érkeztek, a káposztalevélen sült, pityókás és egytől egyig sajátos recept alapján sütött kenyereket a Boróka Néptánccsoport tagjai helyezték az ünnepi asztalra. A rendezvényen ünnepi köszöntőbeszédet mondott a történelmi egyházak részéről Ferkő Andor református, Simó Sándor unitárius lelkész, valamint Tamás Huba római katolikus lelkipásztor, aki a beszédek végén megáldotta és megszentelte a felajánlott kenyereket. Megtörve a beszédek sorát, színes repertoárral készült a szemlélőknek a Boróka Néptánccsoport, ugyanis három korosztály – kicsiktől az egyetemistákig – mutatott be körtáncot, felcsíki táncokat, valamint az Ó, Szent István dicsértessél… kezdetű egyházi éneket is előadták. Beszédet mondott a város polgármestere, Gálfi Árpád is. Az est további részében ünnepi koncertet adott a Kolozsvári Magyar Opera együttese, az ünnepség tűzijátékkal zárult.
Tudósított: Boncina-Székely Szidónia, Pál Emil