Hirdetés

Lépésről lépésre, huszonöt éve

A Step by Step oktatás 25 éves évfordulóját kétnapos rendezvénnyel ünneplik a József Attila Általános Iskolában pénteken és szombaton. A kezdetekről, az alternatív oktatási forma sajátosságairól és hatásáról György Emőke nyugalmazott matematikatanárral, az iskola volt igazgatójával és Páll Edit tanítónővel beszélgettünk.

Péter Ágnes
Lépésről lépésre, huszonöt éve
Csoportosan, „központokban” dolgoznak a gyermekek. Interdiszciplináris ismeretszerzés Fotó: László F. Csaba

Huszonöt évvel ezelőtt, 1999-ben indították el az első Step by Step (SbS) osztályt a József Attila Általános Iskolában, és az évfordulót az iskola szombaton meg is ünnepli. Páll Edit tanítónő érdeklődésünkre elmondta, pénteken a gyermekekkel fognak ünnepelni, szombaton pedig a tanítókkal, tanárokkal, szülőkkel, régi diákokkal és a térségben lévő, ugyanezzel a módszerrel oktató kollégákkal. A meghívott előadók, dr. Kádár Annamária és dr. Fekete Deák Ildikó pszichológusok, szakmai előadásokkal teszik tartalmassá a rendezvényt, de a tanítónő szerint a szülőkkel, régi diákokkal és kollégákkal való találkozások óhatatlanul nosztalgikus hangulatot keltenek majd a résztvevőkben.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Hatalmas vállalás volt

Jelenleg előkészítőtől negyedik osztályig tanulhatnak a gyermekek az alternatív oktatási forma szerint, és a József Attila Általános Iskolában tíz tanító alkalmazza ezt a módszert, amely huszonöt éve, szakadatlanul jól működik az iskolában – mondta el lapunknak Páll Edit.
A kezdetekről György Emőke nyugalmazott matematikatanárt, a József Attila Általános Iskola volt igazgatóját kérdeztük, mert a Step by Step – az angol kifejezés jelentése ’lépésről lépésre’ – oktatási formát az ő kezdeményezésére indították el 1999-ben az iskola elemi tagozatán. Mint ismert, ez gyermekközpontú, a hagyományostól eltérő, alternatív pedagógiai módszer Romániában a 90-es évek közepén jelent meg. György Emőke a 90-es évek végén egy temesvári, alternatív oktatási formákat bemutató konferencián ismerte meg ezt az oktatási formát, és rögtön felkeltette az érdeklődését. Később tanítónőkkel tapasztalatcserén is voltak a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskolában, hiszen ott az akkori igazgató, Demeter Miklós kezdeményezésére már két évvel azelőtt elindították az első SbS-osztályt. Csíkszeredában elsőként a Liviu Rebreanu Általános Iskolában, egy évvel később pedig a József Attila Általános Iskolában kezdték alkalmazni ezt az oktatási formát az elemi tagozaton. György Emőke hozzátette, hogy a kollégái hozzáállása nélkül nem tudták volna elindítani az első stepes osztályt, mert az hatalmas vállalás volt az iskola számára.
A kezdetekkor a hazai iskolák a Soros Alapítvány támogatásával rendezték be az osztálytermeket, és így történt ez a József Attila Általános Iskolában is: tágas, otthonos és barátságos osztálytermet alakítottak ki, amelyekben azóta is nagy, puha szőnyeg található, így a gyermekek és a tanítók körbeülhetnek a földön; alacsony polcok vannak a termekben, amelyeket a kicsik is elérnek; katedra helyett karosszék, amelyet a tanulók és tanítók egyaránt használnak, és csoportmunkára alkalmas asztalok, úgynevezett központok. Emellett didaktikai eszközök is segítik a tanítást és tanulást.

Lépésről lépésre, huszonöt éve
Otthonosan, a földön ülve is tanulnak a gyermekek. Gyermekbarát csoportmunka

Meggyőzték a szülőket, a gyermekeket is

Mielőtt elindították az első osztályt, még az iratkozás kezdete előtt a József Attila Általános Iskola vezetősége és a tanítók tájékoztatót tartottak az érdeklődőknek az új oktatási formáról, amelyen a szülők kétségeiknek is hangot adtak, emlékezik vissza György Emőke. Nem mindenkinek volt meggyőző ugyanis, hogy az alternatív, napi nyolcórás tanítási programmal működő, gyermekbarát oktatási módszer, két tanítónővel, délelőtti és délutáni tanítással olyan eredményes lesz a gyermekek számára, mint a hagyományos oktatás. Pár év elteltével azonban már túljelentkezés volt a stepes osztályokban, ezért felvételit hirdettek, amelyen nem a gyermekeket, hanem a szülőket kérdezték.
Mint György Emőke mondta, a SbS-oktatás merőben különbözik a hagyományostól: a napot tartalmas beszélgetéssel kezdik, amelyet reggeli üzenetnek neveznek, és ez lehetőséget ad a tanulóknak arra, hogy körben ülve, egymásra figyelve, egymás szemébe nézve szerre elmondják, hogyan érzik magukat, illetve arra is, hogy ráhangolódjanak az aznapi tevékenységekre. A reggeli üzenet tartalmazhat új ismereteket, minileckéket, a tanító ismerteti a napirendet is. Ezt követően a gyermekek az úgynevezett központokban, csoportokban dolgozva végzik el azokat a feladatokat, amelyeket a tanítók előkészítenek számukra. Egy-egy témát interdiszciplinárisan dolgoznak fel: például a Földről úgy tanulnak, hogy közben román kifejezéseket is megismernek, illetve magyar irodalmi és matematikai ismereteket is szereznek, és a rajzaik is a témához kapcsolódnak. Gyakran készítenek projektmunkákat, csoportban dolgoznak és játszanak, majd az ebédszünet után, délután, begyakorló feladatokat végeznek.

– A gyermekek nyitottak, érdeklődők, kíváncsiak, az iskolában megtanulnak csoportban dolgozni és önállóan tanulni. Együttműködőek és empatikusak, hiszen a módszer fejleszti a szociális kompetenciájukat és kritikus gondolkodásra készteti őket, mivel a beszélgetéseken véleményt formálnak és meghallgatják az ellentmondó véleményeket is. Magabiztosan szólalnak meg társaik előtt, ugyanakkor tudásban nem maradnak el a többiektől. Fejlődik a kreativitásuk is, és nincs két egyforma napunk

– válaszolta Páll Edit arra a kérdésünkre, hogy a tananyagon kívül még mit tanulnak a stepes gyermekek.
Az aggodalom, hogy nehezebb-e a stepes kisdiákoknak az ötödik osztályba való átmenet, mint azoknak, akik a kezdetektől a hagyományos oktatáshoz szoktak hozzá, manapság is gyakori a szülők körében, de Páll Edit úgy véli, huszonöt évvel ezelőtt még inkább az volt. Viszont a tanítónő szerint a tapasztalat azt mutatja, hogy a stepes tanulóknak semmivel sem nehezebb a váltás, mint a többieknek.

Gyermekbaráttá formálták az iskolát

György Emőke szerint egyértelműen látszott a SbS-osztályok hatása a teljes iskolában, hiszen olykor a többi osztály is bekapcsolódott egy-egy tevékenységbe, és egy-két jó gyakorlatot átvettek az alternatív oktatási módszerből, gyermekbaráttá tették a közvetlen környezetüket. Az általános iskolás osztályokban interdiszciplináris – tantárgyközi – heteket is tartottak, amikor a szaktanárok együttműködve dolgoztak ki egy témát, és a gyermekek nem tantárgyak szerinti felosztásban tanultak, hanem egy érdekes témát dolgoztak fel úgy, hogy közben több tudományterületet is érintettek.

– Büszke vagyok arra, hogy elindítottuk a József Attilában a Step by Step oktatást. Nehéz munka volt, de eltelt huszonöt év, és a József Attila Általános Iskolában még mindig sikeres ez az oktatási forma

– fogalmazott György Emőke.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!