Legénylakás-méretű ingatlanpiac
A megye nagyobb városaiban csak az nem tudja kiadni üres lakóingatlanát, aki nem akarja – és ilyen tulajdonosból viszonylag sok van. Aki viszont albérletet keres, szűk utcán jár: sok pénzért is alig találni kiadó lakást, az ingatlanügynökségeknél naponta szól a telefon, és az érdeklődők várólistára kerülnek.
Körképünkben megnéztük, mennyiért lehet ma lakást bérelni Hargita megye három városában – és arra jutottunk, pénzen kívül szerencsére is szükségük van az albérletet keresőknek.
A kisebb a kapósabb
Székelyudvarhelyen nagyon kevés a kiadó lakás, és a kereslet jóval meghaladja a kínálatot. Kisebb, főként a garzontípusú és a kétszobás lakások iránt érdeklődnek gyakrabban, ami anyagi okokkal magyarázható, a megnövekedett költségeknek tudható be – tájékoztatott Sarkadi Zoltán, a Well Ingatlanügynökség helyi irodavezetője. Nagyobb, többszobás lakásokat gyakran többen társulva vesznek bérbe, ez a fiatalabbakra, diákokra jellemző. A köztes emeleteken lévő bérlemények iránt nagyobb az igény, csak speciális esetben keresik a földszinti lakásokat. Kiadó családi házak alig akadnak a városban, és ezekre a kereslet is sokkal alacsonyabb. Az árakat elsősorban a lakás mérete, de a belső terek minősége, bútorozottsága és felszereltsége is befolyásolja.
A garzonlakásokért 120–180 euró (600–900 lej) közötti összeget kérnek el havonta a tulajdonosok, a kétszobás lakásokért 170–250 eurót (850–1250 lejt) kell fizetni felszereltségtől függően, a háromszobásokért pedig 200–300 eurót (1000–1500 lejt). A családi házakért pedig akár 500 eurós (2500 lejes) lakbért is számolnak, de ezt is nagyban befolyásolja a ház állapota, felszereltége, illetve hogy a város melyik részén van.
– Kevés a kiadó lakás, nagy a kereslet, magasak az árak
– summázott Sarkadi Zoltán.
Öt év, két és félszeres árugrás
Folyton nagy a kereslet a kiadó lakásokra Gyergyószentmiklóson is, kertes házat szinte nem is lehet találni ilyen célra – tudtuk meg a város ingatlanközvetítőinél érdeklődve.
– 2016-tól kezdődően a kereslet jóval meghaladja a kínálatot, vagyis az árak is magasak
– mondta el Sándor Dorin, a Tikva Home ingatlanügynökség munkatársa. Garzonlakást havi 100–120 eurós (500–600 lejes) áron, kétszobás tömbházlakást 150–180 euróért (750–900 lejért), háromszobást 200 euróért (1000 lejét), négyszobást pedig 220 euróért (1100 lejért) lehet bérelni – ez utóbbiakat viszont nehezebben lehet kiadni. Aki kertes házat keres, erre nem sok lehetősége van: a városban és a környező településen kevesen adják ki ingatlanjukat, ha mégis akadna ilyen, 300–400 eurós (1500–2000 lejes) áron hirdetik meg.
Túlárazottak az ingatlanok és a bérelhető lakások egyaránt, ezért hogyha „normális” piaci áron jelenik meg egy hirdetés, nagyon gyorsan gazdája kerül az ingatlannak – egészítette ki az információkat Pál Norbert, a Well ingatlanügynökség munkatársa. Elmondta: a kiadó lakások közül főként a garzonokat keresik, de ezekből nagyon kevés van.
Az ingatlanosok rámutattak, az elmúlt öt évben közel két és félszeresére emelkedtek a lakásárak: például míg 2018-ban 15 000 euróért (75 000 lejért) lehetett megvásárolni egy kétszobás tömbházlakást, 2024-ben már 45 ezer euró (220 000 lej) körül alakul az áruk; az áremelkedés nyilván a kiadó lakások tarifáját is jelentősen befolyásolta.
Viszik, mint a kiadó kétszobást
Megyeszékhely lévén, nagyon sok közalkalmazott keres albérletet Csíkszeredában – rendőrök, csendőrök, ügyészrezidensek –, akik nincsenek letelepedve a városban, és nem éri meg saját lakást vásárolniuk, mert bármikor, bárhová áthelyezhetik őket. Ennek megfelelően a kereslet jóval meghaladja a kínálatot, aminek következménye, hogy csak borsos áron lehet ingatlant bérelni.
– A csíkszeredai ingatlanpiaccal kapcsolatban lényegretörően úgy lehet fogalmazni, hogy keresik és nincsen
– mutatott rá frappánsan a jelenségre a lapunk által megkeresett ingatlanügynök. Szabó Lehel, a csíki Well Ingatlanügynökség vezetője ugyanakkor kifejtette: a bérbe adó lakások száma olyan kevés, hogy ami van, az könnyen gazdára talál. Az ügynökségnek pillanatnyilag nincs is kiadó lakása, pedig napi rendszerességgel érdeklődnek náluk, így listát készítenek, és a jelentkezés sorrendjében ajánlják ügyfeleiknek a beérkező lehetőségeket. Megtudtuk, a tömbházlakások bérleti díjaiban a tavalyihoz képest nem történt jelentős változás. Jelenleg egy kiadó garzon bére átlagosan havi 140–200 euró (700–1000 lej) között mozog, egy kétszobás lakásé 200–300 euró (1000–1500 lej) között, egy háromszobásé pedig 300 eurótól (1500 lejtől) felfelé. Az új építésű tömbházakból álló Fortuna Parkban egy kétszobás lakás havi bére 400 eurótól (2000 lejtől) indul, és nemrég hirdettek egy bútorozott háromszobás lakást 600 euróért (3000 lejért).
A szakember véleménye szerint akinek van bérbeadásra megfelelő lakása, az fel is kínálja azt.
– Szakmabeliként úgy látom, annak nincs realitása, hogy üresen tartsák az ingatlant. Abban az esetben, ha külföldön dolgoznak, vagy valamilyen családi okból kifolyólag hosszabb-rövidebb időre máshol tartózkodnak, megtörténik, hogy nem adják bérbe a lakást, hisz amikor hazajönnek, kell hol lakjanak, de egyéb esetben, nincs valóságalapja annak, hogy ha valakinek van egy üres lakás a tulajdonában, azt ne adja ki bérbe
– közölte.
Lakásvásárlás terén valamelyest csökkentek az ingatlanárak, de befektetési céllal inkább az eladásnak van még itt az ideje. Általánosságban – kevés kivételtől eltekintve – elmondható, hogy 40 000 euró (200 000 lej) fölött már nincsenek garzonok, 35 000–37 000 euró (170 000–180 000 lej) körül alakul ezek ára, a kétszobás lakások árai 60 000 euró (300 000 lej) környékén vannak, vagyis nem új építésű lakások esetén a négyzetméterenkénti ár 1200–1300 euró (6000–6500 lej) között változik.
Csíkban övezetrendezési tervek készülnek
– A mandátumunk kezdetén azt tapasztaltuk, hogy az általános rendezési terv végett a város urbanisztikai értelemben annyira be van szorítva, hogy nem igazán adódott lehetőség építkezésre, ezért tudatosan lakásépítési programokban kezdtünk gondolkodni – fogalmazott érdeklődésünkre Korodi Attila. Csíkszereda polgármestere kifejtette: az elmúlt években nyolc olyan övezetrendezési tervet (PUZ) fogadtak el, amely lehetőséget biztosít társasházak, tömbházak és családi házak építésére. Kidolgozás alatt van még további öt övezetrendezési terv, mely ugyancsak újabb területeken ad majd lehetőséget lakóövezetek fejlesztésére. Itt megemlítendő, hogy az Országos Lakásügynökség (ANL) szerződés alapján újabb tömbházak építését vállalja Csíkszeredában.
– Az volt a tervünk, hogy minél több lakóövezetben nyissuk meg a lehetőséget a lakásépítéshez, amit részben már elértünk. Az elmúlt két évben nagyban bővült azoknak a területeknek a nagysága, ahol lehet építeni, és nemcsak magánházakat vagy társasházakat, hanem tömbházakat is. Az eredmény a következő években érzékelhető lesz, ezért volt fontos a jó szabályzók elfogadása, ami vonzani fogja mind a magán, mind az állami beruházásokat. Fontos, hogy minél több területen lakások épüljenek, mert a kínálat növekedésével az árak is csökkenhetnek – magyarázta a város első embere.
Fülöp Otilia megyei főépítész érdeklődésünkre megerősítette: jelenleg kevés olyan terület van, amely alkalmas többlakásos ingatlanok építésére, ezen a helyzeten az övezetrendezési tervek elkészülte tud változtatni.
Tudósítók: Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva, Létai Tibor