Hirdetés

Különös kegyetlenségek áldozatai

Az 1989-es forradalmat követően szinte kizárólag a székelyföldi történésekben részt vevő személyek ellen indítottak eljárást, többüket kirakatperekben ítélték börtönbüntetésre olyan rendőrök meggyilkolásáért, akikkel a forradalmi tömeg végzett. Visszatekintésünkben a forradalmat átélő személyek, az elhunyt elítéltek hozzátartozói és a diktatúrában meghurcoltak emlékeznek a pillanatok alatt eloszlott szabadságérzetre, az azt követő borzalmakra.

Pál Emil
Különös kegyetlenségek áldozatai
Eltávolították a hivatalokból a diktátor arcképét. Forradalmi lendület Fotó: azopan.ro / Zenglitzky Zoltán

Ezerkilencszáznyolc­van­kilenc végén, a temesvári eseményeket követően a rendszerváltó törekvések mellett a népharag is végigsöpört az országon, december 22-re pedig Udvarhelyszékre is elérkezett. Ekkorra a forradalom történéseiről született beszámolók szerint Temesvár utcáin már holtak hevertek, Bukarestben pedig tűzoltóautókkal mosták le az utakról a vért. A belügyi szerveket, a Securitate verőlegényeit és a feltételezett besúgókat országszerte utolérte a népharag, sokan a lincshangulat áldozatául estek. A Nemzeti Megmentési Front Tanácsának létrehozását követően az a határozat született, hogy az utcára vonult forradalmárokat nem ítélik el és vonják felelősségre, csakhogy ez alól a székelyföldi történésekben részt vevők kivételt képeztek. Így történt, hogy Oroszhegyről négy, Zetelakáról pedig három személyt ítéltek 15–19 évig terjedő börtönbüntetésre olyan, korábban a hatalmukat fitogtató rendőrök meggyilkolásáért, akikkel a népharag végzett. Volt, akit úgy ítéltek el, hogy részt sem vett a forradalmi eseményekben.

Különös kegyetlenségek áldozatai
A rendőrség kiégett székháza Székelyudvarhelyen. Perzselő népharag

Az első nap, és ami utána jött

Az oroszhegyiek visszaemlékezése szerint a december 22-i forradalmi felbuzdulást követő napon a „szabadság ígéretének szele” elállt, helyét átvette a félelem és a megtorlások elől való menekülés. Ugyanis Oroszhegyre és Zetelakára kiszállt a katonaság, és letartóztatták a Liviu Cheuchișan őrsparancsnok és Gabriel Dănăilă altiszt meggyilkolásával gyanúsított személyeket. Udvardy Frigyes A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája című összeállításából kiderül, hogy Oroszhegyen eredetileg húsz személyt akartak letartóztatni és elvinni, csakhogy a helyi néptanács elnökének kérésére a kiérkező tisztek nem tudták felmutatni a letartóztatási parancsot. Ennek ellenére Nagy Istvánt, Ambrus Pált, Nagy Imrét és Vass Kiss Elődöt elhurcolták otthonukból. Őket 1990. július 3-án minősített emberölésért egyenként tizenhárom év börtönbüntetésre ítélték. A fellebbezést követően a legfelsőbb bíróság Nagy István és Ambrus Pál ítéletét tizenöt év, Nagy Imre és Vass Kiss Előd ítéletét pedig tizennyolc év börtönbüntetésre súlyosbította. Zetelakán hasonlóképp zajlott le a később elítélt személyek letartóztatása, ami révén Ilyés István, Boldizsár Ferenc és Karsai László került a vádlottak padjába Dănăilă altiszt meggyilkolása ügyében. Az akkori magyar sajtóban megjelent írások szerint – Cheuchișannal ellentétben – Dănăilával nem a felbőszült tömeg haragja végzett, hanem öngyilkos lett. Az elítéltek szabadlábra helyezéséért számos jogharcos, politikus és egyházi elöljáró is küzdött, 1991-ben az oroszhegyi és a zetelaki közösség is nyílt levelet írt Ion Iliescu elnökhöz, hogy kegyelemben részesítse az elítélteket. Amnesztia végül csak a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának nyomására adatott meg az elítélteknek, akik 1994-es szabadulásukig „három börtön kegyetlen poklát járták meg”.

Különös kegyetlenségek áldozatai
Kiégett járművek a székelyudvarhelyi események nyomán. Megtorlás

Kivívta a nép haragját

Míg a román sajtó egy része és később a kormány is a román nemzet hőseiként tekintett a lincselések áldozatául esett rendőrökre, a helyi lakosok a „hősökről” mást tapasztaltak meg a diktatúra éveiben. Az általunk megkérdezett oroszhegyi lakosok máig elborzadva gondolnak vissza a községben „uralkodó” Cheuchișan őrsparancsnokra, akinek „ha úgy tetszett, a gazdával leszedette annak gyümölcsfájáról a termést, és elvitte, ha pedig nem tetszett a termés, a keze is eljárt”. Egy oroszhegyi férfi úgy emlékszik vissza a helyi milícia parancsnokára, hogy „sportos alkatú, agresszív ember volt, aki kedvtelésből verte a lakosokat”.
– A felesége, Dorina az itteni kocsmában dolgozott, így ha bárki bármit elkottyintott délután, azt sötétedés után már vitték is – emlékezett, hozzátéve, hogy a parancsnok agresszivitásánál csak a gőgje volt nagyobb.

Különös kegyetlenségek áldozatai
Felgyújtott  autó a városháza előtt. Forrongás


Mint mondta, már a temesvári eseményeket követően szóltak neki, figyelmeztették, hogy hagyja el a községet, ám „nem hitt a rendszer bukásában, rendet akart a településen teremteni”.
– Volt eset, mikor úgy verte az embereket, hogy ne látszódjon annak nyoma, de volt, hogy ez nem érdekelte. Mintha élvezte volna, hogy sanyargathatja az ittenieket: úgy elverte a tenyerét annak, aki kétkezi munkával dolgozott, hogy épp csak a csontjai nem törtek össze – mondta egy másik oroszhegyi lakos. 
A megtorlás napján a parancsnok a milícia ablakán kiugorva próbált menekülni a lincselő tömeg elől – sikertelenül. A megkérdezett oroszhegyiek elszoruló hangon beszélnek a történtekről, legtöbben inkább szóba sem hozzák, miként lett vége a rendőrparancsnok zsarnokoskodásának.
– Ez egy szörnyű és nehéz teher. Szerintem az emberek nemhogy a tetteiket, még magát a rendszerváltást, sőt a szocialista diktatúrát sem tudták feldolgozni – vélekedik egy helybéli.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Vérben ázó fejjel hozták le a lépcsőn

Zetelakán nem tapasztaltak hasonló mértékű atrocitásokat a karhatalom részéről, de a visszaemlékezők szerint a helyi milícia épületénél sem történt olyan súlyos bántalmazás, amit az utcára vonult tömeg okozott volna.
– Akkor este a tömegből néha kihallatszott, hogy ki kell füstölni a parancsnokot az épületből, de nem foglalkoztak vele, mert korábban ő sem foglalkozott mással. A parancsnok akkor a földszinten volt bezárkózva, az egyik tiszt megszökött a tetőn át, egy másik pedig az emeleten zárkózott be – osztotta meg emlékeit Betegh Pál zetelaki lakos, aki szerint az emeletre bezárkózott Dănăilă vesztét az okozta, hogy rálőtt az egyik helybélire.
Betegh azt is elmondta, korántsem okozott annyi anyagi kárt a népharag Zetelakán, mint másutt: a milíciáról kihordták a fegyvereket és elégették azokat, illetve összetörték a diktátor képeit.
– Miután az emeleten bezárkózott rendőr meglőtte az egyik rárontó tüntetőt és az a hasát szorítva kilépett az ajtón, elég sokan felrohantak az emeletre. Utána már csak azt láttam, hogy a rendőr feje vérben ázik, ahogy húzzák le a lépcsőn – emlékezett vissza Betegh, aki elmondása szerint akkor a milícia előtt állt, és sokadmagával akadályozta meg, hogy a rendőr holttestét a lángok közé dobják.

Különös kegyetlenségek áldozatai
A gyűlölt intézmény üszkös falai. Hamvadó emlékek

Iszonytató börtönévek

A koncepciós perekben elítélt személyek brutális megtorlással néztek szembe négy éven át tartó fogvatartásuk alatt.
A rendszerváltást követően Magyarországra költözött Csender Levente író, aki az egyik elítélt, Vass Kiss Előd unokaöccse, lapunk megkeresésére beszámolt azokról a borzalmas módszerekről, amelyekkel a bebörtönzötteket fenyítették.
– Ami Előd szavaiból kiderült, az túlmutatott azon, hogy mindennap megverték őket. De azon is, hogy milyen körülmények között kellett túlélniük a börtönökben egy olyan ügy miatt, amiben máig nem szolgáltatott igazságot és vállalt felelősséget a kormány – mondta.
Csender szerint a börtönökben tudták, hogyan kell többszörösen megtörni egy embert, ehhez a karhatalomnak a „bejáratott tapasztalat mellett” megvoltak a maga módszerei.
– Iszonyú körülmények voltak a bukaresti és a szamosújvári börtönökben: egy ötven négyzetméteres cellában tizennégyen voltak, felváltva tudtak aludni, úgy, hogy egymás között megegyezték, mikor ki marad állva, és mindenütt hemzsegtek a tetvek. Utólag azt is megtudtam, hogy az egyik cellában leláncolva, heteken át kellett a hideg betonon feküdnie Elődnek, közben rendszeresen bejártak, vagy elvitték, hogy megverjék – számolt be Csender Levente, rámutatva, hogy a börtönőrök a fizikai bántalmazás tekintetében is különös kegyetlenséggel jártak el. – Megtörtént, hogy a perekben elítélt magyarokat kiállították a börtönudvarra a román fogvatartottak elé, és azt kiáltották: „ezek horthysták, ezek románokat gyilkoltak és holttestük fölött jártak táncot”. Ezt követően a börtönőrök hátat fordítottak és vártak. A kezüket sem kellett felemelniük.
Azt is elmondta, hogy a nem sokkal szabadulása után elhunyt nagybátyja szerint „annak örültek, hogyha gumibottal verték őket”, de gyakrabban bántalmazták őket hatszögűre faragott fahusánggal.

Különös kegyetlenségek áldozatai

Szabadulást követő tragédiák

Az elítéltek szabadulásukat követően igyekeztek visszailleszkedni a társadalomba, vagy emigráltak, vagy munkát vállaltak itthon – ezt több visszaemlékező is megerősítette, ahogy azt is, hogy szabadulásukkor optimistán álltak a jövőhöz.
– Látszott rajtuk, hogy igyekeznek feldolgozni a történteket és be akarják pótolni a tőlük ellopott időt, fiatalkoruk legszebb éveit – húzta alá Csender Levente, megjegyezve, hogy mindezek ellenére nem sokkal a szabadulásuk után tragikus körülmények közt hunyt el két oroszhegyi és az egyik zetelaki elítélt. Bár a körülmények arra utalnak, hogy saját kezükkel vetettek véget életüknek, a megkérdezettek azt sem tartják kizártnak, hogy a titkosrendőrség vagy egyéb konfliktusok okozták Vass Kiss Előd, Ambrus Pál és Karsai László korai halálát. Mára az elítéltek közül csak ketten vannak életben.

Különös kegyetlenségek áldozatai
Diktátor csirkelábdísszel. Igazságtétel 


Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!