Közösségépítéssel az iskolai konfliktusok ellen – resztoratív módszerekről tanácskoztak Csíkszeredában
A világszerte ismert, resztoratív szemléleten alapuló gyakorlatok nagyon jól alkalmazhatók az iskolai konfliktusok kezelésében is, hatásuk tartósabb, többek között azért, mert a közösség erejét állítják fókuszba. Mintegy 80, a technikában jártas pedagógus, pszichológus találkozott hétfőn Csíkszeredában, tapasztalatcsere és a további fejlődés céljából.

A Sapientia – EMTE Csíkszeredai Kara együttműködésben a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központtal, valamint az Apáczai Csere János Pedagógusok Házával negyedik alkalommal szervezte meg a műhelykonferenciát a resztoratív közösségépítésben és konfliktuskezelésben tapasztalattal rendelkező szakemberek, elsősorban iskolai tanácsadók, a resztoratív gyakorlatok egyes elemeit működtető pedagógusok, illetve a szemlélet iránt érdeklődő pedagógusok, egyetemi oktatók számára. A rendezvény a Kolozsvári Akadémiai Bizottság támogatásával valósult meg hétfőn, az egyetem székhelyén.
Ajánlott lehetőség
A találkozó egyik apropóját az adta, hogy a resztoratív konfliktuskezelés alternatív vitarendezési lehetőségként bekerült az iskolai zaklatásról szóló törvényi szövegbe, tehát különösen aktuális a szemlélet elemeinek, alkalmazási lehetőségeinek megtanulása, illetve azoknak a jó gyakorlatoknak a megismerése, melyek már elérhetők megyénk néhány iskolájában.
– Több mint tíz éve ismerjük a resztoratív gyakorlatokat, több intézményben alkalmazzák is. A műhelykonferenciát többek között azért szervezzük, hogy megosszuk egymással a tapasztalatainkat. A resztoratív szemlélet elsősorban a közösségépítés szemlélete, erős közösségben lehet jól alkalmazni, a konfliktust is akkor lehet jól kezelni, ha a közösségek érdekeltek is ebben. A szemlélet által egyébként részben meg is előzhetők a konfliktusok, ha pedig mégis kialakulnak, a minden érintett bevonásával történő resztoratív kezelés tartósabb és a közösséget is megerősítő folyamat. Tehát a konfliktusra mint erőforrásra tekint a szemlélet, a jó megoldás helyreállítja a megromlott kapcsolatokat. Nemcsak iskolákban, de családban, munkahelyeken is fontos szempont lenne, hogy foglalkozzunk a közösségeink egészséges működésével – mondta dr. Lajos Katalin egyetemi adjunktus, szervező. Egyébként a Sapientia – EMTE egyetemi kódexébe is bekerült idéntől a konfliktusok resztoratív kezelésének lehetősége – tudtuk meg.
A fair kezelés előnyei
A rendezvényen Negrea Vidia klinikai szakpszichológus, a resztoratív szemlélet kiemelkedő magyarországi képviselője tartott plenáris előadást a fair eljárás szerepéről és jelentőségéről az iskolai konfliktusok és zaklatás (bullying) kezelésében. Mint kiderült, a fair eljáráshoz szükség van az elkötelezettségre az adott közösség részéről, magyarázatra, hogy mi miért történik, az elvárások egyértelműségére mindazok számára, akik egy ügyben meghozandó döntések érintettjei, továbbá arra, hogy meg is hallgassák őket, illetve jóvátételre, hogy helyreálljon az egyensúly. Az egészséges kapcsolati bevonódás mentén várható el a valós felelősségvállalás is.
A továbbiakban néhány iskolai tanácsadó és pedagógus mutatott be eseteket és projekteket, amelyet a resztoratív szemlélet jegyében oldottak meg, illetve dolgoztak ki.