Kéménydoktor újságíró
A kéményseprőmesterség néhány évszázadra nyúlik vissza, számtalan hiedelem kötődik hozzá. Otthonunk biztonságának garantálásában évszázadok óta fontos a kéményseprők munkája, nincs ez másként napjainkban sem. A mesterségünk címere rovatunkban kollégánk kéményseprőként próbálta ki magát.
A kellemes környezet, a meleg az otthon biztonságát jelenti. A központi fűtés megjelenése óta egyre kevesebb munkával jár a meleg biztosítása, de a kényelmes körülmények között könnyű elfelejteni, hogy a biztonság nem magától értetődő. Otthonunk biztonságának garantálásában évszázadok óta fontos a kéményseprő munkája, nincs ez másként napjainkban sem.
A kémény mint státusszimbólum
A kandallós szobák számát az épületek külsején is megmutató díszes kémény a VI. századtól errefelé az egyre inkább városiasodó Európa státusszimbólummá vált. A kémények száma, magassága, változatos formája, díszítettsége mind a tulajdonos gazdagságát és hatalmát hirdette. Általánosan elfogadott, hogy a kéményseprés a városiasodó Európa mestersége. Kialakulása nem választható el a kémények megjelenésétől, így a kőfaragó, azon belül is a kandallórakó kőműves- és a kályharakó mesterséggel áll szoros kapcsolatban. A letelepedett iparosok közül kéménysepréssel maguk a kőművesek, tetőfedők és a kályhások foglalkoztak először.
Napjainkra egyre kevesebben állnak kéményseprőnek, ennek okairól, a szakma kihívásairól első kézből kaphattam ízelítőt, ugyanis egy napra Prezsmer Árpád mellé, a Sztiki Kéményseprő vállalkozásához szegődhettem, ahol a munka mellett a nap végén érdekes sztorikkal és valamivel kormosabban mentem haza.
Egy nap alatt több kéményt is megvizsgáltunk, a konkrét munkát a kémény külső, majd belső vizsgálata előzte meg. Kívülről megnéztük, hogy van-e kalap a kémény tetején, belülről megtükröztük, hogy lássuk, mekkora a probléma, látszik-e a fény a kéménylyuk felső végén.
Prezsmer Árpád elmondta: kéményseprőt látni biztonság, főleg vidéken még mindig él egy-két szokás a kéményseprő személyéhez kapcsolódóan: amikor az utcán munkaruhában meglátják őt, megérintik az inggombjukat vagy hozzáérnek a kéményseprőhöz, mert úgy tartják, szerencsét hoz.
– Egy-egy kémény takarítása változó időtartamú, függ a helytől, hogy mennyire rendszeresen volt takarítva, illetve, hogy mit égettek benne. A klientúra is változó: akadnak olyan tulajdonosok, akiket csak az elvégzett munka eredménye érdekel, vannak a történetmesélők, akik munka közben a közelben vannak, és van a legrosszabb kategória, az okoskodók, akik nem feltétlenül értenek hozzá, de folyamatosan piszkálódnak. A fizikai munka mellett ez is kihívást jelent
– tette hozzá Prezsmer Árpád.
A kéményseprőként töltött napomon szerencsére egész kedves tulajdonosokat fogtunk ki.
Kémények karbantartása és ellenőrzése
A kéményseprő kifejtette: a gázkazánokat évente, de legalább kétévente ellenőrzik, ugyanis szemben a más tüzelésű kéményekkel, amelyek elduguláskor füstölnek, a gázkémények sokkal veszélyesebbek a szén-monoxid miatt, mert az nem látható, nem is érezhető, egyszerűen jólétre szenderül az, akinek nincs kitakarítva a kéménye.
– Más anyaggal való tüzeléskor is célszerű legalább évente egyszer, a fűtési szezon végén kitakarítani a kéményt, viszont akad olyan is, aki évente kétszer takaríttatja ki, ez személy- és pénztárcafüggő
– mondta Prezsmer Árpád.
Hozzátette: sürgősségi esetben is gyakran hívják. Mint mondta, azért célszerű fűtési szezon végén hívni a kéménytakarítót, mert akkor fel lehet készülni, javítani lehet a fűtési szezon során a kazánon vagy a kéményen keletkezett esetleges sérüléseket. Tehát preventív jelleggel érdemes idejében kéményseprőt hívni otthonainkba. A terepszemlét követően, porszívó és a takarófólia az első két eszköz, amit a tisztításra váró keménykürtőhöz vittünk. Ugyanis, amint alkalmi munkatársam megjegyezte: rend a lelke mindennek, azok az idők lejártak, hogy meszelés előtt hívták a kéményseprőt; most vigyázni kell a tisztaságra, különben lehet, utoljára hívtak bennünket. Sztiki kuncsaftjai ma már tudják, ha őt választják a kémény és a tűzhely takarításához, akkor a tisztaság garantált.
– Hat éve működik a vállalkozásom, azóta a klienseim már tudják, hogy utánam tisztaság marad, sőt a szomszédok is időnként átnéznek egy-egy munka alkalmával, és előbb megvárják, hogy marad-e rend utánam, és azt követően szívesen elkérik a névjegykártyám
– mondta a vállalkozó. Sztiki a vállalkozása kapcsán elmondta: sokáig külföldön dolgozott, sógora Svájc egyik kantonjában a kéményseprők szövetségének elnöke.
– Néha neki segítettem kéményt seperni, és ott lestem el a szakma csínját-bínját. A kéményseprő munka árnyoldala, hogy előfordul: éjszaka kormot köhögsz. Annyira nem vonzó mesterség a fiatalok számára
– mondta Prezsmer Árpád.
Hozzátette: drágának tartják a szolgáltatást, viszont a kéményseprő szempontjából sok a beszívott korom, vagy esetleges tűzesetről nem is beszélve másképp tevődik fel a szolgáltatás ellenértéke. A kéményseprő az év valamennyi napjára be van táblázva.
– Tisztában vagyok azzal, hogy mivel jár a munkám, illetve otthon én fogyasztom a legtöbb vizet, ugyanis fürdeni kell, és naponta ki kell mosni a ruhám. Igazából tényleg az a drága, amikor baj történik, nem a szolgáltatás értéke
– hangsúlyozta a kéményseprő.
– A Sztiki nevet még gyerekkoromban ragasztották rám a barátaim. Gyerekként vékonyka voltam és a sztikszről, ropiról neveztek el, később innen jött a vállalkozás neve is
– vázolta a cég neve és a becenév történetét Sztiki.
A szakember a lehető legprofibb kéményseprő szerszámokkal dolgozik, legtöbb szerszámot külföldről vásárolt. Mindezt azért, hogy a lehető leghatékonyabban tudja végezni munkáját.