Jókedvvel, mulatással dugták el a Marost
Zene- és énekszótól volt hangos Gyergyóremete majd minden utcája szombaton: a Hargita Megyei Farsangbúcsúztatóra érkezett tizennégy hagyományőrző csoport télűző rítusokkal és rigmusokkal, tréfával, nevetéssel, ostorcsattogással, zeneszóval tett eleget feladatuknak: elűzni a gonoszt, a telet, és megélni és megmutatni a népi hagyományt.
Legutóbb tizennégy évvel ezelőtt adott otthont Gyergyóremete a megyei farsangbúcsúztatónak, akkor olyan sikeresen űzték el a rosszat, hogy azóta alig hallani Remetén káromkodást, földügyekben veszekedést, rossz szavakkal sem illetjük egymást, tán úgy fele arányban – Laczkó-Albert Elemér polgármester kijelentésével senki sem kívánt vitatkozni, annál is inkább, hogy a remetei elöljáró nem is disputára, hanem közös éneklésre invitálta a jelenlévőket – így a csapatok indulása előtt a községközpontban felcsendült a Gyergyószéki kerek erdő kezdetű nóta.
Basák, banyák, kutyafogók
A hagyományőrző csoportok a számukra kijelölt legtávolabbi pontra autóbuszokkal jutottak el, onnan azonban már gyalogosan vonulva jutottak el a különböző helyszínekre, előadva farsangbúcsúztató rítusukat. Mi ezúttal a Gyergyói-medence legrégebbi farsangi hagyományait őrző gyergyóditrói csoporthoz csatlakoztunk, amely a Fenekalja és az Orbán Balázs utcába igyekezett: a kisbusz háromszor telt meg, amíg mindenki eljutott a helyszínre.
– A mi hagyományaink biztosan nem fognak kihalni, hiszen évről évre egyre többen vagyunk! Nagyon sok helyi fiatalt érdekel a farsangtemetés ditrói hagyománya, és csatlakoznak hozzánk – adott hangot bizakodásának Horváth Puskás Enikő csoportvezető.
A ditrói jelmezesek – a fekete-piros csíkos buggyos nadrággal, székely csizmával, hárászkendővel és álarccal felszerelkezve – a háborús időkben a településüket védelmező asszonyokat jelképezik.
A török jelmez hivatalosan védett jelképe a településnek, s a legrégebbi jelmezesek – az ostorcsattogtató török basák, a pap, a menyasszony és a vőlegény, a megesett leány, az öregasszony, a halál, az ördög, a kutyafogók – mellett újakat nem fogadnak, így őrizve az eredeti forgatókönyvet, tudtuk meg a ditrói farsangolókat kísérve.
Illés mint sztrádamérnök
Az első helyszínhez érkezve nótaszóval, a cigányleányok körtáncával és az asszonyok siratójával búcsúztak Illéstől a ditróiak, majd a pap által vezetett könyörgésben az autópálya forgalmától, a polgármester ígéreteitől és a magas villanyszámlától kértek mentesítést. A vendégszeretetből nem most először jelesre vizsgázó gyergyóremeteiek főtt pityókával, zsíros kenyérrel, fánkkal és más finomságokkal traktálták őket, hogy a hol szemerkélő, hol zuhogó esőben legyen kitartásuk továbbhaladni a következő állomásig.
Majd Alsósófalva, Csíkborzsova, Csíkcsicsó, Csíkmenaság, Csíkszentdomokos, Csíkszentkirály, Csíkszentsimon, Csíkcsobotfalva, Gyergyóditró, Gyergyószárhegy, Kászon, Szentegyháza és Gyergyóremete hagyományőrző csoportjai, visszatérve a kiindulási ponthoz, közös ünnepléssel zárták a Hargita Megyei Kulturális Központ által megszervezett eseményt. A stafétát Alsósófalvának adták át a remeteiek: ide várják majd 2026-ban a téltemető maskarásokat.