Hirdetés

Homályos jövőkép

Továbbra is akadozik a szemészeti ellátás a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A szemészeti osztályon három orvos van alkalmazásban és egy orvos egészségügyi szolgáltatói szerződés alapján bedolgozik, de közülük je­lenleg csak kettő végzi a járóbeteg-rendelési tevékenységet és a műtéteket. A nagyobb sürgősségi eseteket más városokba irányítják át, ami további feszültségeket szül.

Bíró István , Pál Emil
Homályos jövőkép
Vizsgálat. Közel fél éve állandósult az orvoshiány a csíkszeredai szemészeti osztályon Fotó: Veres Nándor

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 8–15 óra között minden sürgősségi szemészeti problémával jelentkező pácienst ellátnak a szemészeti osztályon, délután és éjszaka, illetve hétvégén pedig a sürgősségi osztályhoz fordulhatnak a betegek. A kisebb eseteket ott ellátják, a nagy sürgősségnek számító eseteket átirányítják Székelyudvarhelyre vagy Sepsiszentgyörgyre. Az egészségügyi intézményben kórházi ellátás és járóbeteg-rendelési tevékenység is zajlik – mindkettőt Nagy Előd szemész főorvos végzi. Az osztályra szerződéses alapon bedolgozik dr. Bodó Pál szemész főorvos, aki műtéteket végez. Az osztályvezetői adminisztratív feladatokat dr. Vitos Attila orvosigazgató viszi.     

Homályos jövőkép
Korszerű gépek és berendezések a csíkszeredai szemészeten. Működik az osztály, de több specialista kellene

Több hónapja tartó orvoshiány

A szemészeti osztályon kialakult orvoshiányról június elején számolt be a Hargita Népe a megyei kórház közleménye alapján. Arról tájékoztatták a nyilvánosságot, hogy „orvoshiány miatt ideiglenesen felfüggesztették az ügyeletet” az osztályon, „a szemészeti sürgősségi eseteket délután, éjszaka és hétvégén a kórház sürgősségi betegellátó egységében látják el, a halaszthatatlan eseteknél pedig a beteget Sepsiszentgyörgyre és Székelyudvarhelyre irányítják”. Akkor érdeklődésünkre azt mondták: csak ideiglenes jelleggel kényszerülnek az ügyeleti vonal felfüggesztésére, és az intézkedés csak az ügyeleti vonalat érinti. „Az orvoshiány a szemészeti osztályon belátható időn belül meg fog oldódni, az ügyeleti vonal újraindításáról tájékoztatjuk a közvéleményt.” 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Mi számít „belátható időnek”?

Öt hónap múltán ismét érdeklődtünk. Ezúttal azt közölték lapunkkal, az elmúlt közel fél évben a kórház vezetősége több szemészorvossal tárgyalt, és ígéreteket kaptak arra, hogy vállalják az munkát az osztályon, alkalmazás azonban még nem történt, mert akik jelentkeztek, azok még rezidensek.
„Közben meg volt hirdetve betöltésre a szemészorvosi állás, de senki sem jelentkezett. Fejlemény, hogy egy Marosvásárhelyen dolgozó rezidens orvos jelezte, érdekli az állás, ő azonban még csak másodéves. Amint azt korábban a kórház már közölte, a szemészeti osztályon jelenleg három orvos van alkalmazásban és egy orvos egészségügyi szolgáltatói szerződés alapján dolgozik. Az alkalmazottak közül egy szakember gyermeknevelési szabadságon, egy másik fizetés nélküli szabadságon tartózkodik. Az a két orvos, aki napi szinten viszi az osztályt, a járóbeteg-rendelési tevékenységet és a műtéteket végzi, nagy erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a tevékenység megfelelően működjön és minél több hozzánk forduló pácienst ellássunk” – jelezte kérdéseinkre írásban az intézmény.
Tájékoztatásuk szerint októberben a szemészeti osztályon napos bennfekvés során 140, míg hosszas bennfekvés keretében 54 beteget kezeltek. A járóbeteg-rendelőben további 265 beteget vizsgáltak meg és kezeltek, 139 pácienst előjegyzés alapján, 126 személyt pedig sürgősségi ellátás során.
Kísérletképpen megpróbáltunk szemészeti szakrendelésre időpontot előjegyezni a megyei kórház honlapján. A listán szereplő három orvosnál a következő három hónapban egyetlen időpont sem foglalható.

Hány beteget kellett továbbküldeni?

A hivatalos közlés szerint július 22. – augusztus 19. között pihenőszabadság miatt szünetelt a szemészeti osztály tevékenysége. Érdeklődésünkre, hogy ebben az időszakban hány pácienst kellett Sepsiszentgyörgyre, illetve Székelyudvarhelyre átirányítani, azt válaszolták: abban az időszakban, amikor szabadságolás miatt a szemészeten nem volt orvos, a sürgősségi osztályon a sürgősségi orvos irányításával a szemészetről áthelyezett asszisztensek segítségével hatékonyan meg tudták oldani az eseteket. „Ebben az időszakban a hozzánk forduló 120 személy közül csak 4 személyt kellett tovább küldeni. Ugyanakkor nincs pontos számunk arról, hogy a helyzet miatt pontosan hány beteg fordult a sepsiszentgyörgyi vagy székelyudvarhelyi kórházhoz, mert lehet olyan, aki eleve odamegy” – válaszolták. 
„A nagy sürgősségeket egyértelműen felveszik a sürgősségi osztályra és mentővel küldik tovább, ilyen eset júniustól mostanig 14 volt. A sepsiszentgyörgyi kórházzal a csíkszeredai kórház együttműködési szerződés aláírását kezdeményezte a szemészeti esetek ellátása érdekében. A székelyudvarhelyi kórházzal nem volt szükség ilyen szerződés aláírására, hisz többszintű együttműködés létezik a két intézmény között” – mutatott rá az intézmény.

Homályos jövőkép
Az alsó sor nehezen kivehető. A kórháznak és a betegeknek is nehéz feladvány az orvoshiány

Székelyudvarhelyi helyzetkép

Nem hivatalos úton lapunk arról értesült, hogy a Székelyudvarhelyi Városi Kórház szemészeti osztályán az altatógép meghibásodása okoz nehézségeket, illetve emiatt nem fogadtak Csíkszeredából két, műtétre szoruló pácienst. Megkerestük az intézményt, és arról is érdeklődtünk, hány orvos, asszisztens dolgozik az osztályon, mekkora az osztály kapacitása, milyen a felszereltsége, milyen kihívásokkal küzdenek, illetve a csíkszeredai helyzet miként hatott az udvarhelyi kórház szemészeti osztályának tevékenységére?
Mint közölték, a székelyudvarhelyi kórház szemészeti osztályán 2023-tól két állandó orvos van alkalmazásban. Egyikük a főorvosi feladatokat látja el, a másik tavaly év végéig rezidensként tevékenykedett, idén februártól már szakorvosként dolgozik. Emellett 2024 szeptemberéig szerződéses alapon bedolgozott még egy főorvos is. Az asszisztensek száma 11, a főnővéren kívül 7 általános nővér, 2 műtős és egy ambulanciás dolgozik. A takarító személyzet száma 6, míg az osztályon összesen 15 ágy van.

Csíkban viszont van…

Az udvarhelyi szemészeti osztály nagy vonalakban az alábbi felszereltséggel működik: az osztályos tevékenység ellátásához rendelkezésre áll réslámpa (bio­mik­roszkóp), szemfenék-tükör (direkt of­tal­moszkóp), 2 db 90-es Volk lencse, Schiötz szem­nyomásmérő; a műtőben van műtéti mikroszkóp (2023 végétől, addig egy szerződésben lévő régi Zeiss mikroszkóppal dolgoztak); a járóbeteg-rendelő felszereléséhez réslámpa, a szem fénytörési hibáinak mérésére szolgáló refrakto-keratométer, látótér-vizsgáló tartozik. 
Hiányosságok tekintetében szükség lenne: bio­mé­ter­re, phacoemul­zifi­kációs készülékre, B-scan ultrahangra, YAG-lézerre, szemfenék kezeléséhez szük­séges lézerre és optikai ko­herencia-tomog­ráfra (OCT). 
„Ezek nálunk mind hiányosságok, a csíkszeredai kórházban mind megévő eszközök” – jegyzik meg. 
Továbbá hiány van automata periméterből, indirekt oftalmoszkópból, skiaszkópiai eszközökből és gonioszkópiás lencsékből. 
„A felsoroltak hiányában semmilyen specifikus szemészeti műtét nem végezhető, altatásos műtétet sem lehet sürgősségi esetekben végezni az altatógép meghibásodása miatt. Az előjegyzett műtétek esetén is kénytelenek voltunk az általános sebészeti műtőben szabad műtőt igényelni, és ott elvégezni a műtéteket. Ott nincs szemészeti műtős mikroszkóp, így nagyon behatárolódik az elvégezhető műtétek skálája” – tájékoztatott a kórház.

Mennyi az annyi?

Mint írták, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháztól augusztusban kaptak átiratot, amely szerint az augusztus végi, szeptember eleji periódusban nem lesz (a már említett pihenőszabadság miatt – szerk. megj.) ellátás a megyeszékhelyen, ám nyilvántartásuk szerint már márciustól fogadnak Csíkszeredából érkező pácienseket, akik sürgősségi ellátásra szorulnak, és arra hivatkoznak, hogy ott nincs ügyelet. Azt kifogásolják, hogy Csíkban „orvoshiányra hivatkozva lemondták az ügyeletezést úgy, hogy alkalmazásban lévő orvosuk több is van, sőt szerződéssel bedolgozó orvosuk is van, aki a műtéti eseteket ellátja”.
Kérdésünkre, hogy a csíkszeredai helyzet miként hatott az udvarhelyi osztály tevékenységére, azt válaszolták:
„A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházból ideirányított esetek száma sem elenyésző. Hivatalos adatok szerint kórházunk szemészeti osztálya 150 esetet látott el a fent említett periódusban, aminek mindenképp kellene legyen egy tiszteletben tartott protokollja. Eszerint az itteni ügyeletes orvossal való előzetes egyeztetés után hozhat csak a mentő beteget (a mi esetünkben ez csak ritkán történt meg, más esetekben egyáltalán nem, sőt olyanról is tudunk, hogy a beteggel aláíratták, hogy visszautasítja a szakorvosi ellátást és szóban az udvarhelyi kórházhoz irányították). Megjegyzésként: a Gyergyószentmiklósi Városi Kórháznak sincs ügyeletes orvosa, de sosem küldenek előzetes egyeztetés nélkül beteget, betartják az erre vonatkozó szabályzatot. A kórháznak, ahová mentővel átszállítják a beteget, kompetenciája kell legyen az átküldött eset fogadására, és el kellene tudja látni az odairányított beteget, azonban retinaleválás, gyermeksürgősség ellátása, altatásos műtét, súlyos trauma sérülés vagy balesetek után – mindezeket az udvarhelyi kórház nem tudja ellátni, ezért elengedhetetlenül fontos az előzetes egyeztetés. A megyei rangú sürgősségi kórház ugyanolyan vagy magasabb besorolású (egyetemi) klinikára küldheti a pácienseket, abban az esetben is előzetes egyeztetés után, a mentős szállítóokmányon rajta kell legyen a kórház neve, ahol a beteget fogadják és az orvos neve, akivel előzetesen leegyeztették az esetet.” 
Továbbá azt is megjegyezték: mélységesen felháborítónak tartják, hogy miután megyeszinten az udvarhelyi kórház látja el a szemészeti sürgősségi eseteket, noha ez a megyei sürgősségi kórháznak lenne kötelessége, feladata, azt vonják kérdőre, aki dolgozik, a betegek ellátására törekszik minden lehetőségével és adottságával. 
„Itt azonban nem a problémára keresik a megoldást, ebben az esetben az ügyeletek lefedésének a megoldása lenne az, valamint a Csíkszereda és környékének szemészeti sürgősségeinek lefedése, hanem minket vonnak kérdőre, hogy miért nem látjuk el a Csíkszeredából érkezett betegeket. Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy soha senkit nem utasítottunk vissza, mindenkit elláttunk” – közölte lapunkkal a Székelyudvarhelyi Városi Kórház.

Sepsiszentgyörgyön fennakadások nélkül

A sepsiszentgyörgyi kórház vezetőségénél is érdeklődtünk, hogy a csíkszeredai helyzet miként befolyásolja az ottani szemészeti osztály működését. András-Nagy Róbert igazgató közölte, a koronavírus-járvány kezdete óta a korábbinál szorosabb a két kórház közötti kapcsolat, és nemcsak a csíkszeredai szemészeti osztályon kialakult helyzet miatt működnek együtt, hanem más esetekben is. 

– Számszerűleg nem tudom megmondani, hogy hány sürgős szemészeti esetben kérték a sepsiszentgyörgyi kórház segítségét, de mi erre a helyzetre úgy rendezkedtünk be, hogy el tudjuk látni a Csíkszeredából érkező pácienseket, számunkra nem okozott különösebb fennakadást

– tájékoztatott András-Nagy Róbert.

Ez a magyarázat

Az eltérő nézőpontok és számadatok láttán cikkünk megírása során egy kérdés erejéig visszatértünk a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz, hogy kommentálják a székelyudvarhelyi intézmény meglátásait. Megerősítették, nincs pontos számuk arról, hogy júniustól pontosan hány beteg fordulhatott a szentgyörgyi vagy az udvarhelyi kórházhoz, ugyanis „miután június 6-án a kórház tájékoztatta a közvéleményt, hogy orvoshiány miatt kénytelen felfüggeszteni az ügyeleti vonalat a szemészeti osztályon, sokan egyből a két megnevezett kórházhoz fordultak szemészeti probléma esetén, illetve arról is tájékoztattak, hogy a páciensek gyakran csak érdeklődnek a sürgősségen, és magánúton továbbmennek a két szomszédos kórház valamelyikébe” – mutatott rá az egészségügyi intézmény.  

Magánrendelőben a sürgősségi eset

Mindeközben Csík­szere­dában egyre többen vannak, akik sürgősségi esetben is magánrendelőkben dolgozó szakorvosok segítségét kérik. 

– Egy hétvégi testvéri hancúrozás során a nagyobbik fiam megütötte a testvére szemét. Ugyan a sérülés nem tűnt komolynak, de a kicsi a nap folyamán többször panaszkodott arra, hogy valami zavarja a látását, ezért kivittük a megyei kórház sürgősségére. A gyerekosztályon mindenki kedves volt, de megvizsgálni nem tudták, azt mondták, legközelebb Sepsiszentgyörgyön vagy Székelyudvarhelyen tudják megnézni. Végül kétségek között ugyan, de kivártuk a hétvégét, majd magánrendelőben ellenőriztettük, hogy valóban nem sérült meg

– részletezte egy névtelenséget kérő forrásunk.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!