Hogyan tudjuk jól használni?
Nemcsak használja a mesterséges intelligenciát (AI), hanem segít megérteni annak működését és gyakorlati alkalmazását vállalkozóknak, diákoknak, tanároknak és mindazoknak, akik szeretnének lépést tartani a technológiai fejlődéssel. Bár a lehetséges veszélyeire is van rálátása, azt vallja, hogy a mesterséges intelligencia egy eszköz, lehetőség arra, hogy jól használva azt, a magunk javára fordítsuk. A Pine Lines AI-konzultációs ügynökség társalapítójával beszélgettünk.
– Miért tartja fontosnak, hogy vállalkozóként a mesterséges intelligenciát „tanítsa” különböző csoportoknak?
– Két évvel ezelőtt kezdtük használni a mesterséges intelligenciát a cégnél, ekkor jelent meg a ChatGPT 3-as verziója. Gyorsan rájöttünk, hogy hasznos, de arra is, hogy az emberek többsége téveszméket hangoztat erről, mi pedig a gyakorlati alkalmazása által láttuk az előnyeit. Ezért gondoltuk úgy, nem árt, ha megtanítjuk a használatát azoknak, akiket érdekel, és akik szeretnének minél hatékonyabban dolgozni. De a technológia akkorát fejlődött azóta, hogy sokkal komplexebb feladatokat el lehet végeztetni az AI-vel, ha tudjuk, hogyan utasítsuk. Első körben a programozók voltak azok, akik meg tudták mondani a gépnek, hogy mit csináljon, de a ChatGPT megjelenésével emberi nyelven utasíthatjuk a gépet, és ha elég strukturáltan, egyértelműen tesszük ezt, a legtöbb esetben nagyon pontosan végrehajtja a feladatot. Ami a köznyelvbe beépült mesterséges intelligencia néven, azok a nagy nyelvi modellek, amelyek hatékonyan utánozzák az emberi nyelvet és javasolják a szavak, mondatok, egész szövegek értelmét, hatékonyan hoznak létre rá lehetséges válaszokat, amelyek közül megtippelik, hogy melyik a legmegfelelőbb. Szerencsére ez gyorsan történik, sokkal gyorsabban, mint ahogy az ember megért egy feladatot és válaszol rá. Ezáltal intelligensnek tűnik, de nem képes önállóan létrehozni bármit is, nincsen saját akarata, ezt fontos szem előtt tartanunk.
– Több városban, iskolában tart képzést tanároknak és diákoknak a ChatGPT használatáról az oktatásban. Mit gondol, milyen változásokat hozhat a közeljövőben ez a technológia?
– Amennyire látjuk a működését, nagyon hatékonyan segíthet tanárnak és diáknak egyaránt. Amikor mérlegre tesszük, hogy milyen lexikális tudása van egy tanárnak, és milyen a nagy nyelvi modelleknek, hatalmas a különbség a tanár hátrányára. De az AI segítségével színesebbé, pontosabbá tudja tenni a tananyagot, jobb magyarázatokat képes alkotni. Bátran használhatja a pedagógus ezt a tudást, tegye mellé a személyiségét, és legyen ő az információhalmaz végső szűrője a diák felé. De ugyanígy a diák is profitálhat belőle, hiszen ha részletesebben érdekli a téma, mostantól még több mindent megtudhat az új technológia segítségével.
– A vállalkozásoknak is segítenek, hogy felzárkózzanak, lépést tudjanak tartani a fejlődéssel.
– Az a tapasztalat, hogy több helyen kezdik a munkatársak használni, boldogulnak vele, de szükség van strukturálásra, ezért készítettünk egy hét pontból álló módszertant ahhoz, hogyan lehet egy cégnél bevezetni a mesterséges intelligenciát. Az első lépésekben megtanítjuk a ChatGPT helyes használatát, majd végigmegyünk etikai és biztonsági kérdéseken. Az a célunk, segítsük az erdélyi vállalkozásokat abban, hogy hatékonyan és gyorsan tudják az AI-t a mindennapok részévé tenni, hogy ne maradjanak le. Azt tapasztaljuk, hogy nyitottak erre.
– A mesterséges intelligencia hatására átalakulóban vannak a hétköznapjaink…
– Mesterséges intelligencia van a zsebünkben legalább tíz éve, hiszen sokunknak van okostelefonja, közösségi oldalakon profilja, a telefonján navigációs program – anélkül váltunk mesterségesintelligencia-felhasználókká, hogy tudtunk volna róla. Az, hogy mit látunk a közösségi oldalon, egy gépi tanuláson alapuló algoritmus, és nem a mi javunkra dolgozik. A ChatGPT megjelenésével nagy változások fognak bekövetkezni, például nagyon sok munkahely átalakul – ezzel kapcsolatban nagy a félelem és a bizonytalanság. Vannak olyan részfeladatok, amelyeket jelenleg ember végez (például a kezdő szintű irodai munkák), ezeket ki lehet majd váltani mesterséges intelligenciával. Egyelőre nem tudjuk, mivé alakulnak át a munkahelyek, de valószínűleg lesz olyan is, ahol utasítani kell az AI-t, vagy automatizációkat kell összerakni, ezek mind emberi működést igényelnek majd, de ezek csak feltételezések. Én szeretném azt hinni, hogy az új technológia révén sokkal hatékonyabbak leszünk, így kevesebbet kell dolgoznunk, eljön a négynapos munkahét…
– Van-e korlátozás a mesterséges intelligencia felhasználásának, és mit kezdjünk a felmerülő etikai kérdésekkel?
– Tudtommal még nincsen országos szabályozás, uniós szinten vannak ugyan kezdetleges direktívák, amik inkább a problémafelvetésről szólnak. A ChatGPT önmagában le van korlátozva, hülyeséget nem lehet csinálni vele, hiszen személyes adatokkal nem dolgozik, nem használja fel azokat, nem idéz szó szerint irodalmi műveket, és semmilyen, életre vagy egészségre káros szöveget nem fog írni. Az etikai kérdések pedig nem az AI kapcsán születtek, hanem léteznek azóta, mióta az ember… Hiszen amikor először összetört kővel egy dinnyét, és rájött, hogy ezzel a kővel ölni is tud, felmerült, hogy etikus-e használni a követ a dinnyeevés kapcsán. Valójában azt kellene kitaláljuk, hogyan tudjuk jól használni, hogyan tudjunk rájönni, hogy hamis, amit látunk, és minden előnyét a javunkra fordítsuk.
– Az AI fejlődőképes, nem tudjuk, hogy meddig tart ez a folyamat, és ezáltal azt sem, milyen világ köszönt ránk…
– Igen, elgondolkodtató, hogy bármilyen mennyiségű szöveget, képet és videót bármiről szinte azonnal létre lehet hozni, húsz különböző keretrendszer szerint leírja ugyanazt a szöveget, mindegyikből negyven változatot, perceken belül. De itt is ugyanolyan fontos kérdés, hogy mire használjuk ezt: manipulálni akarjuk vele a közvéleményt, vagy hiteles információkhoz juttatni, hatékonyságot növelni? Mint minden új technológia esetében, van egy alapvető félelem mindaddig, amíg nem válik a mindennapjaink részévé. Ettől csak mi vagyunk megijedve, a most felnövő generációnak már természetes: a hároméves lányom megmondja szóban a telefonnak, hogy milyen mesét szeretne, és az már mondja is. Azt hiszem, a legnehezebb az lesz, hogy a felgyorsult világban, a szédületes ütemben fejlődő technológiai környezetben hogyan tudjuk megnyomni magunkon a kikapcsoló gombot és néha elvonulni a természetbe, hogy feltöltődjünk.