Ha nincs hová hazamenni
A télies idő beköszöntével megyeszerte egyre többen keresik fel a hajléktalanszállókat. Az említett helyeken nem hagyják magukra a nélkülözőket. Túlzsúfoltság esetén is befogadják a hajléktalanokat, természetesen, ha betartják a szabályokat. Szállás és meleg étel mellett kikapcsolódási lehetőségeket is biztosítanak. A megyében működő hajléktalanszállók állapotáról érdeklődtünk.
A székelyudvarhelyi hajléktalanszálló évente megújuló szerződtetett szolgáltatásként működik, minden évben, a költségvetés elfogadását követően köti meg ezt a szerződést a szociális igazgatóság – nyilatkozta lapunk megkeresésére Zörgő Noémi hivatali szóvivő. Elmondása szerint a Híd az égen Egyesülettel 2023-ra 330 ezer lejes szerződést kötött a város, ami mellett az egyesület adományokból és pályázati támogatásokból is bővíti költségvetését. A szóvivő azt is megjegyezte, akadnak, akik nem élnek a szálló nyújtotta lehetőséggel.
Gond az alkohol
– A rendkívüli hidegekben kötelező a hajléktalanok beszállítása a szállóra
– nyomatékosította, hozzátéve, hogy a TBC (gümőkór) és egyéb fertőzések kiszűrése érdekében csakis vér- és tüdőszűrést követően szabad a szállón aludni.
Az este 8 órától reggel 8 óráig működő hajléktalanszállót tavaly felújították. Így jelenleg három négyágyas szoba és egy intervenciós szoba áll a rászorulók rendelkezésére.
Farkas Réka, a hajléktalanszálló egyik gondnoka lapunk megkeresésére elmondta, a szállót a szükségletnek megfelelően rendezték be. Mindegyik szobának külön illemhelye, fürdőszobája és televíziója van, minden személynek van saját szekrénye, ahol értékeit és dolgait tarthatja. Lehetőség van főzésre, mosásra, az élelem hűtőben való tárolására és szórakozásra is. A szállóra való bejutásról elmondta, a belső rendszabályzat betartása mellett az alkoholfogyasztás mellőzése és a rendszeres tisztálkodás is alapkövetelmény.
A gondnokot a hajléktalanok magatartásáról is kérdeztük. Szerinte az alkoholproblémák leküzdése nagy gondot és terhet jelent a hajléktalanok körében.
– Vannak, akik gyűjtögetnek és nagyon sok hulladékot halmoznak fel, vannak, akik mellőzik a tisztálkodást, és akadnak olyanok is, akik inkább nem alszanak itt, mert nem szabad ide behozni alkoholt, vagy nem lehet ittasan itt tartózkodni. Inkább ez szokott nagyobb gondot okozni
– közölte.
Farkas Réka szerint tartós fagyok esetén meghosszabbítják a nyitvatartást. Így a nagy hidegekben a hajléktalanoknak nem kell elhagyniuk a szállót. Hozzátette, a szállón csak azokat tudják fogadni, akik igazolványuk szerint helyi lakosok, ám ha a szükség úgy adja, senkivel nem tesznek kivételt a befogadást illetően.
A Mallersdorfi Ferences Nővérek több évtizede támogatják a székelyudvarhelyi hajléktalanszállót, mindennap meleg ebédet készítve a rászorulóknak. Lapunk megkeresésére Imelda nővér elmondta, a szegénykonyha programjukban nemcsak a hajléktalanoknak, hanem a más, szociális segélyben részesülőknek, rászoruló családoknak és időseknek is naponta juttatnak élelmet. Imelda nővér rámutatott: mindennap tizenegy kétfogásos meleg ebédet küldenek a hajléktalanszállóra, a szombati napokon pedig a vasárnapi adagot is kiküldik.
Három évtizede működik
Az 1996/114-es, utólag kiegészített és módosított törvény alapján működő hajléktalanszálló immáron 27 éve létesült Csíkszereda önkormányzata kezdeményezésére – közölte Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere. Csíkszeredában átlagban és a sürgősségi befogadást igénylő személyeket leszámítva 15–17 személynek biztosítanak ideiglenes szállást.
– A téli időszak beköszöntével a szállón lévő tizenhét kedvezményezett mellé három új személy csatlakozott. A leghidegebb hónapokban a lakók száma az „alaplétszámhoz” képest húsz-harminc százalékkal nő
– mondta Sógor.
Feltételhez kötött szállás
Az alpolgármester kiemelte: a hajléktalanszállón tilos az alkoholfogyasztás, és ittas állapotban sem lehet ott tartózkodni, ugyanakkor a bejelentkezéskor kötelező felmutatni egy érvényes egészségügyi bizonyítványt. A hajléktalanszálló kedvezménzezettjeire belső rendszabályzat is vonatkozik, azaz belépés: este 8–10 óra között, tisztálkodási program: este 8–11 óra között, villanyoltás este 11-kor, pihenés este 11-től reggel 7-ig, majd következik a tisztálkodási program, ágyvetés, a hálószobák takarítása 7–8 óra között. A nappali melegedő reggel 8 órától este 11 óráig, menedéket és szabadidős lehetőségeket biztosít a sürgősségi és éjszakai menedékhely lakói számára. A hajléktalanszállón szabadidős tevékenységre – asztaliteniszezésre, tévézésre, sakkozásra és römizésre – is van lehetőség. A csíkszeredai hajléktalanszállót a város éves költségvetéséből működteti. Idén 641 550 lejből gazdálkodnak.
Igényekhez igazodva
A Gyergyói-térségben Maroshévízen és Gyergyószentmiklóson működik hajléktalanszállás, a két létesítmény között nagy különbségek vannak, mind a lakók, mind a fenntartás tekintetében.
Gyergyószentmiklóson az Ora International Segélyszervezet hozta létre a hajlék nélküliek átmeneti otthonát, amely a kezdetektől hosszabb időre, helyzetük rendeződéséig fogadott be lakókat. Az otthon az igényekre válaszolva kibővült és felső szintjén olyan édesanyákat is fogadnak, akik kénytelenek voltak gyermekeikkel együtt elhagyni korábbi lakhelyüket. A vonatállomás közelében lévő hajléktalanszálló ma már többnyire idős, beteg személyek otthona, akik jól meghatározott szabályok között élnek ott, napi háromszori étkezést és teljes ellátást kapnak.
– Három nő és tizenegy férfi van jelenleg az otthonban: nyáron érkezett két új lakó, akik hosszabb kórházi tartózkodás után felépülési időszakban vannak, de van otthonuk, csak nem tudják ellátni magukat. Emellett három édesanya és hét gyermek átmeneti otthona a szállás, ők gyakran cserélődnek, de mindig van lakó. Ez nem egy hagyományos értelemben vett hajléktalanszállás, inkább egy szociális idősotthon szerepét tölti be: a lakók több éve itt vannak, többségében betegnyugdíjasok, illetve idős emberek
– fogalmazott érdeklődésünkre Jeszenszky Teréz, az alapítványi otthon működtetője.
Állítását Gereöffy Imola, a gyergyószentmiklósi szociális iroda ügyvezetője is megerősítette: nagyon sok idős ember van, aki még a gyógyszereit sem tudja kiváltani a jövedelméből, nemhogy téli tüzelőre is jusson. Hozzátette: a hidegek beköszöntével még nem érkezett jelentés vagy kérés fedél nélküli személytől, de ez bármikor változhat, az előző évek gyakorlatát tekintve.
A létesítményt az alapítvány külföldi adományokból, illetve helyi szervezetek és magánszemélyek támogatásával tartja fenn. A napi egyszeri meleg ételt a gyergyószentmiklósi szeretetkonyhán készítik el, az alapanyagokat a segélyszervezet biztosítja.
– Jó kapcsolatban vagyunk a városháza szociális irodájával, az együttműködésünk részeként idéntől asszisztensnővel segítik a munkánkat. Hetente többször idejön, ellátja, akik arra rászorulnak, kiváltja a recepteket és arra biztatja a lakókat, hogy figyeljenek az egészségükre
– mondta Jeszenszky Teréz.
Sürgősségi menedék – ez a neve a maroshévízi szociális központ által működtetett hajléktalanszállónak, ahol este 7 órától reggel 7 óráig húzódhatnak meg a fedél nélkül maradt személyek. Bodor Attila alpolgármester tájékoztatása szerint a 14 személy befogadására alkalmas szállásra jelenleg hét személy jár vissza rendszeresen éjszakázni. A kórház udvarán álló létesítményben meleg víz, fűtés, illemhely és fekhely várja a fedél nélkülieket.
Tudósított: Boncina-Székely Szidónia, Pál Emil, Vlaicu Lajos