Hirdetés

Gyógyszerhiány és járványhelyzet

Globális gyógyszerhiánytól hangosak a közösségi oldalak, kétségbeesett szülők keresik a már lassan sehol sem található, légúti betegségekre használatos gyógyszereket gyermekeiknek, és nyakunkon az influenzajárvány. A helyzet kilátástalannak tűnhet, ám a szakemberek óva intenek a pániktól, a fokozott odafigyelést és a tudatos gyógyszervásárlást szorgalmazzák.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 4 perc
Gyógyszerhiány és járványhelyzet
Gyerekek számára készült szirupok tűntek el a gyógyszertárakból. Nehezen, de beszerezhető a hatóanyag Fotó: Veres Nándor

A gyógyszertárakban nap mint nap tapasztalható és észlelhető egyfajta pánikszerű tömegpszichózis, ami a gyógyszerhiány következtében alakult ki. Az ellátóegységekben hatalmas sorok képződnek és enervált állapot uralkodik a legfőképp gyermekek számára előírt gyógyszerek hiánya miatt. A krízishelyzet kialakulásához a szakemberek szerint rásegített a média, és az influenzás esetek egyre növekvő száma is. A légúti megbetegedések miatt kialakult járványügyi vészhelyzetet Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön jelentette be, ám járványhelyzetet nem hirdetett, mivel az a koronavírus-járvány szabályozó intézkedéseit vonná maga után. A miniszter szerint a járvány súlyosságától függően, az ország gyógyszerexportját is felfüggeszthetik. 

Gyógyszerdrágulás várható

Székely Pál gyógyszerész és gyógyszertár-tulajdonos a kormány által tett javaslatot – ami a gyógyszerexport felfüggesztésére vonatkozik – későinek látja, hiszen a gyógyszerhiány már jelentős. Állítása szerint hamarabb kellett volna meglépni, és idejében szabályozni, hogy ne lehessen az országból elvinni a rendszerbe behozott gyógyszereket. 
Mint mondta, a gyógyszertárak nemcsak az influenzaszezon szokványos gyógysze­re­iből vannak rohamosan kifogyóban, hanem a krónikus betegségekre felírható gyógyszerekből is hiány van: példaként az inzulin típusú, cukorbetegség esetén használatos gyógyszereket említette. 
 

– Hatóanyagkrízis van, összességében nagyon sok termék hiányzik a piacról, nemcsak az influenza ellen használt, hanem az idegrendszerre és a szívre ható szereket, a vérnyomáscsökkentőket is beleértve – részletezte.

Veres Nándor
Tartsunk otthon lázcsillapítót, de a halmozás is további hiányhoz vezethet


A globális gyógyszerhiány egyik vonzata az is, hogy gyakran nem lehet kiváltani a családorvosok által felírt gyógyszert, így a receptet az azt kiváltó személynek át kell íratnia. Székely állítása szerint – és ez nem róható fel hibának – az orvosok sem tudják mindig, hogy éppen melyik gyógyszerből, melyik hatóanyagból van a gyógyszertárakban hiány. Székely emellett leszögezte: nincs okuk a receptet kiváltóknak aggodalomra azok átírása esetén, hiszen azok hatóanyag értéke nem fog csökkenni, csupán a hatóanyag cserélődik le a megfelelő terápiás dózisra.
A gyógyszerek drágulásával kapcsolatban a szakember közölte: mindenképp lehet számítani rá, hiszen az energiaárak is és az előállítási költségek is megnövekedtek, emellett meg sokkal nehezebb azokat beszerezni, viszont ez csak a minisztérium hatályos szabályozása után lesz érezhető. 

Elővigyázatosságra intenek

Nagyon hosszú lenne azon hatóanyagok listája, amelyekből hiány van a gyógyszerpiacon – közölte lapunk megkeresésére Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke. A legnehezebben beszerezhetőnek, a gyermekeknek való antibiotikum szuszpenziókat nevezte meg (idetartoznak a penicillinek és a cefalosporinok) de a legegyszerűbb amoxicilin-származékok, gyulladáscsökkentők és lázcsillapítók is hiánycikként vannak számon tartva.
 

– Hiány van a Nurofen és az Algin szirupból is, pedig ezek a gyerekek számára elengedhetetlen gyógyszerek megbetegedésük esetén – fejtette ki, továbbá megjegyezte, hogy a jelenleg kialakult járványhelyzet a három év alatti gyermekekre jelent hangsúlyosan veszélyt.


A megyei gyógyszerészkamara elnöke szerint a média hozzájárult a tömegpszichózis kialakulásához, ám ez épeszűséggel és megfelelő higgadtsággal orvosolható. Jó, ha minden háztartásban van kéznél lázcsillapító és megfázás ellen használatos gyógyszer, ám e­ze­ket nem kell felhalmozni – hangsúlyozta a szakember, hiszen ezek túlraktározása csak tovább növelné a krízishelyzetet. Gyógyszerhiány ugyan az egész világon észlelhető, a szakember óva int a kétségbeeséstől – mint mondta – a lebetegedések megelőzésére kell sokkal jobban figyelni, hiszen az egészségügyi előírások betartásával lényegesen lecsökkenthető a megbetegedések száma. Melles hozzátette: bár fontos a szocializálódás, a nagyobb családi összejöveteleknek is érdemes határt szabni a járványhelyzet miatt. 

Hodgyai István
Megdöbbennek a szülők a patikákban. Hatóanyaghiány


Mit mond az iskolaorvos?

Az iskolák nagyobb megbetegedési gócpontokat jelentenek a vakáció lejártával, erre tekintettel a hatályos előírásokat és rendeleteket mindig figyelemben tartják – szögezte le lapunk megkeresésére dr. Pap Enikő iskolaorvos. Elmondása szerint, amint észlelik egy diákon a megbetegedés tüneteit és indokolt, azonnal eltávolítják az adott közösségből, hazaküldik a gyereket.
Az iskolaorvosi rendelőkben akut panaszokra – láz, torokfájás – mindig van gyógyszer, bár nem tudja előreláthatóan mekkora lesz a fogyasztás – fűzte hozzá. Az iskolaorvos felhívta a figyelmet: a legfontosabb, hogy az alapvető higiéniai elvárásokat, mint a kézmosás, könyökhajlatba való köhögés, tartsák be a diákok, emellett a koronavírus-járvány alatt alkalmazott előírásokat is érdemes figyelembe venni, betartani. Az járványhelyzetre való tekintettel az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) kidolgozott egy sor előírást, melyeket az iskoláknak és a szülőknek egyaránt be kell tartaniuk. A kötelezettségekről a tanfelügyelőségeket január 6-án, pénteken értesítette a szaktárca, e szerint a tanórák előtt az iskolákban és otthon is kell szűrést végezni, továbbá egy sor higiéniai előírásnak is eleget kell tegyenek mind a diákok, mind az oktatási intézmények.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!