Főhajtás a honvédek sírjainál
A nyerges-tetői csata emlékére tartottak ünnepséget az ütközet helyszínén augusztus 1-én. A csata 174. évfordulóján hagyományőrző csoportokkal, néptáncosokkal, fúvószenekarral és huszárokkal idézték fel az orosz–osztrák hadsereg ellen végsőkig küzdő székely hősök emlékét.
Lukács Bence Ákos főkonzul ünnepi beszédében rámutatott, hogy joggal merül fel a kérdés: volt-e értelme hússzoros túlerővel szembeállnia a maroknyi székelynek? Mint mondta, a siker és a nagyság nem ugyanazt jelenti, és az erkölcs, illetve a tiszta lelkiismeret követése legalább annyira fontos, mint az érdekek.
Tánczos Barna szenátor szerint a sorsba beletörődő megemlékezés ez, de a honvédek tetteire gondolni tartást és erőt ad nekünk. Szántó László, Csíkkozmás polgármestere ünnepi beszédében felidézte az 1849. augusztus 1-én történteket. Mint mondta, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc a magyar történelem egyik legfontosabb eseménye. 1849-ben az orosz–osztrák csapatok áttörték a Kárpátok védvonalát, megrohanták Székelyföldet, a Nyerges-tetőt augusztus elsején érték el. Tuzson János honvéd őrnagy, a Kászonokból visszaszorulva, mintegy ezerfős különítményével tartóztatta fel a hússzoros túlerővel bíró ellenséget.
‒ A nehéz idők kemény embereket szültek, nagyapáinknak nehéz sorsuk volt. Most a béke és fejlődés ideje van, de a jövő a kezünkben van, és a mi feladatunk továbbadni a fiataloknak a nemzeti értékeinket – fogalmazott a polgármester.
Végül Bilibók Géza tusnádfürdői plébános szólalt fel, aki szerint minden megemlékezés úgy hiteles, ha abban bizalom és hála van. A plébános vezetésével a megemlékezők közösen imádkoztak, majd az emlékműnél elhelyezték a koszorúkat.
A nyerges-tetői megemlékezést huszárok, néptáncosok és fúvósok közreműködésével tették ünnepélyessé. A csíkkozmási Bojzás néptáncegyüttes küküllőmenti táncot mutatott be, és a Tuzson János Fúvósegylet katonás dallamokat fújt, és közreműködött a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület, a Csíkszéki Gál Sándor Huszáregyesület, a Kézdiszéki Huszár Hagyományőrző Egyesület 11-es székely huszárezred csapata és a 15. Székely Határőr gyalogezred csapata. Magyarországi hagyományőrzők is jelen voltak, akik Szegedről és Fonyódról érkeztek a Nyerges-tetőre.