Hirdetés

Felskiccelt bizalmi index

Székelyudvarhelyen Szakács-Paál István, Gyer­gyó­szent­mik­ló­son Len Emil-Balázs lesz az RMDSZ pol­gár­mes­ter­je­lölt­je a vasárnap megtartott előválasztás ered­ményeinek megfelelően, Csík­sze­re­dá­ban, ahol nem tartottak urnás szavazást, Korodi Attila indulhat majd a tisztségért. A hétvégén a megye több településén is rangsorolta a lakosság a képviselőjelölteket.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 9 perc
Felskiccelt bizalmi index
Szavazóhelyiség az előválasztáson. Székelyudvarhelyen öt-, Gyergyószentmiklóson mintegy háromezren voksoltak Fotó: Hodgyai István

Udvarhelyszéki eredmények

Az RMDSZ Székelyudvarhelyi Szervezete visszaadta a városlakóknak a döntés lehetőségét, hogy ők válasszák ki, ki a számukra legalkalmasabb polgármesterjelölt, és kik legyenek a tanácsosjelöltek, akik a június 9-i helyhatósági választáson az RMDSZ színeiben indulnak – fogalmazott Antal Lóránt szenátor. A székelyudvarhelyi RMDSZ elnöke szerint „jó eredmény született” a nyílt előválasztáson, ahol 3 polgármester- és 32 tanácsosjelöltre lehetett voksolni. 
– Közel ötezren voltunk vasárnap, akik bele akartunk szólni Szé­kely­ud­var­hely ügyeibe. Most választottunk, június 9-én pedig szavazni fogunk – mondta, megköszönve a városlakóknak, hogy nagy számban részt vettek az előválasztáson. 
Udvarhelyen 9 körzetben összesen 4876-an járultak az urnákhoz, közülük 75-en szavaztak érvénytelenül. Polgármesterjelöltként 3150-en Szakács-Paál Istvánt támogatták, Ilyés Szabolcs 1037, Demeter István 614 szavazatot kapott. 
– Nagyon hálás vagyok mindenkinek, aki elment szavazni, megtisztelő az a bizalom, amit kaptam. Úgy látom, nagyon erős, kompakt lista alakult ki, amelyen vannak „régi arcok”, de zömében új emberek kerültek be, akik a saját munkaterületükön már bizonyítottak. Így azt gondolom, most valóban reális esély van arra, hogy június 9-én is győzni tudjunk – fogalmazott már az RMDSZ polgármesterjelöltjeként Szakács-Paál, jelezve, a napokban összehívják a tanácsosjelölt-csapatot, hogy együtt összeállítsák a szervezet programját. – Olyan víziót kell megfogalmazzunk, ami mindenkihez szól, konkrét ígéretekkel a következő négy évre, amelyeket mindenképpen vállalunk, hogy megvalósítunk, és egy mindenre kiterjedő, fiatalos, Udvarhelyről és az udvarhelyieknek szóló programot állítunk össze – ígérte.
A 32 fős tanácsosjelölt-lista első helyén is Szakács-Paál áll, rá 2029-en voksoltak, második dr. Geréb László (1602), harmadik Arros Orsolya (1329), negyedik  Ilyés Szabolcs (1239).
Máréfalván is tartottak előválasztást, de – mivel tart a fellebbezési idő – a tanácsos­jelöltek végleges rangsorolása még nem hivatalos. A polgármesteri tisztségért egyedüli jelöltként Kovács Imre jelenlegi polgármester indul. 
Szé­kely­ke­resz­tú­ron közgyűlés keretében rangso­rol­ták az RMDSZ helyi ta­ná­csos­je­lölt­je­it, az ülést pénteken tartották mintegy 300 küldött részvételével. Óvás nem történt, így kialakult a 19 fős tanácsosi jelöltlista. A polgármesteri tisztségért, egyetlen jelöltként, Klein László indul. 
Ugyancsak közgyűlésen rangsorolták a jelölteket Ok­lánd, Fenyéd és Székely­derzs községekben is. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Gyergyószéki voksok

Hokipéldával élve értékelte a vasárnapi előválasztást Barti Tihamér: „Az első harmadban a csapat összeállt” – fogalmazott a városi RMDSZ elnöke. – A másodikban, június 9-én, majd a harmadikban, a szeptemberi parlamenti választáson is győznünk kell – mondta.
Gyergyószentmiklóson is erős volt a részvétel, 2825 személy szavazott vasárnap, ez több mint 50 százalékos emelkedés a négy évvel ezelőtti részvételhez képest. A helyi elnök szerint ezzel erős legitimitást kapott az RMDSZ-es csapat, és „a szövetség listája egyben a gyergyószentmiklósiak listája is”.
Az eredmények alapján Len Emil-Balázs jelenlegi alpolgármester lesz a szövetség polgármesterjelöltje, 2042-en szavaztak rá, míg Csergő Tibor jelenlegi polgármesterre 717-en. 66 voks volt érvénytelen. Len Emil köszönetet mondott a bizalomért, mint fogalmazott, tudatában van annak, hogy a munka neheze még ezután kezdődik.
A tanácsosjelöltek listáját Len vezeti, második Keresztes Zsombor, a harmadik Lázár László. Az első 22 jelölt – ennyi név kell a teljes választási listához – közül 10 most is választott tisztséget tölt be. A polgármester-jelöltségtől az utolsó pillanatban Len javára visszalépő Eigel Tibor a 17., Csergő Tibor neve ezen a listán a 19. helyre került.
Gyergyóalfaluban szombaton 1249 szavazat gyűlt össze, az előválasztáson egyedüliként induló Gáll Szabolcs jelenlegi polgármestert 1223 személy támogatta, György Botond megyei tanácsos újrázásával 1189-en értettek egyet. 20 személy adta le jelentkezését az önkormányzati képviselőjelöltek listájára: közöttük Bege László Balázs jelenlegi alpolgármester áll első helyen 1133 szavazattal.
731 személy szavazott Borszéken, ebből Mik József polgármester újbóli indulására 655-en igennel. A tanácsosok esetében 690 érvényes szavazat volt, a lista első helyei: Albui István, Kis Timea, Moșneag Ilona, Moșneag Anna-Mária.
Csomafalván a lakossághoz eljuttatott 2507 szavazólap közül 2218 érkezett vissza a helyi RMDSZ-szervezethez. A polgármester támogatásánál 153, a tanácsosjelöltek esetében 48 érvénytelen szavazat volt. A szavazók 75,6 százaléka támogatja Márton László Szilárd polgármester újbóli indulását.

Csíkszéki számok

Csíkszék nyolc településén – Dán­fal­ván, Szent­györ­gyön, Szép­ví­zen, Kászonban, Szent­mi­há­lyon, Tus­nádon, Szent­im­rén, Balánbányán – tartottak RMDSZ-előválasztást vasárnap. Ká­szon­al­tí­zen és Csík­szent­mi­há­lyon a polgármesterjelölt személyéről is dönthettek.
Becze István, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének ügyvezetője lapunkkal azt közölte, örültek, hogy több helyi szervezet is úgy döntött, él a lehetőséggel, és szélesebb körben konzultál, bevonja a lakosságot a jelöltállítás folyamatába. Azt látták, hogy mindenhol magas részvétellel zajlott a szavazás, különösen azokon a településeken, ahol a polgármesterjelöltek között is választani lehetett, és ahol az állóurnás szavazást mozgóurnással is kiegészítették. Kiemelte továbbá, a kampány és a szavazás mindenhol rendben zajlott.
Kászonban szoros versenyt hozott az előválasztás, a húsz éve hivatalban lévő polgármester, András Zoltán 106 szavazattal maradt alul kihívójával, András Tamással szemben. 
Csíkszentmihályon 756-an szavaztak, a voksok többségét (580) Dobos László szerezte meg. Ellenfele, Szőcs Árpád 176 szavazatot kapott.
Mint ismeretes, Csíkszere­dá­ban nem tartottak előválasztást, a Városi Küldöttek Tanácsa (VKT) rangsorolta a jelölteket csütörtökön. A polgármesteri tisztségért Korodi Attila és Szőke Domokos indult, előbbi 32, utóbbi 3 szavazatot kapott. A 16 fős – eredetileg 17-en jelentkeztek, de Bíró Albin jelenlegi önkormányzati képviselő visszalépett – tanácsosi lista első három helyén Bors Béla, Ábrahám Előd és Sógor Enikő neve szerepel. 

Szőke és Veress visszalép, Tófalvi fontolgatja
Elfogadhatatlannak tartja a VKT döntését, amely az utolsó, 16. helyre tette a nevét, visszalép a tanácsosjelölti listától – közölte Szőke Domokos. Csíkszereda korábbi alpolgármestere, jelenlegi városi tanácsosa egy bejegyzésében erről így fogalmaz: „a VKT, a város vezetése utolsó helyezettnek minősítette a jelölésemet, tudásomat, tapasztalatomat, értékrendemet”, ami „egy jó pár éve előkészített hadművelet, terv, játszma utolsó lépése volt”. „A tények magukért beszélnek. Míg 2008-ban 2060, 2020-ban 2445 szavazatot kaptam, idén már csak 9-et. Voltam első helyen előválasztáskor, most meg utolsó lettem”, (…) „nem érzem, hogy egy ilyen értékrenddel rendelkező csapatnak akár formailag is részese lehetek. Ezért úgy döntöttem, hogy kérem (24 év után először), a nevem ne szerepeljen a választáskor az RMDSZ-jelöltek listáján” – írja.  
A lista 15. helyére sorolt Veress Dávid önkormányzati képviselő szintén visszalép. Tekintettel a VKT „következményeiben eléggé át nem gondolt, sajátos döntéseire; az előválasztás mellőzésére, folyamatos tagadására a nyilvános kiállásom és aláírásgyűjtés és a nyílt levelünk után is (…) határozottan és nyilvánosan is kijelentem, hogy tovább nem vállalhatom, nem vállalom a tanácsosjelölti minőségemet” – írja Veress.
Információink szerint a lista 14. helyén álló Tófalvi Éva még nem döntött, de fontolóra veszi, hogy szintén visszalép.
 

Tudósítók: Barabás-Pál Hajnalka, Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva, Máthé-Háromszéki Eszter



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!