Elgurult pirula
Tele a fiókja megsárgult aszpirinnel, besűrűsödött köhögéscsillapítóval, rég lejárt szavatosságú antibiotikummal? Világos, hogy nem lenne helyes lehúzni a vécén, arról viszont már nincs világos elképzelése, hogy mit is kezdjen velük? Nos, az egészségügyi minisztériumnak sincs.
Igazán nem lenne érdemes tartogatni őket, hiszen bevenni nem javasolt, kisgyermek megtalálhatják, időseket megtéveszthet. Ha kukába, konténerbe dobjuk, onnan emberek vagy állatok túrhatják ki, a szeméttelepre kerülve a talajt szennyeznék, ha pedig a lefolyóban vagy a vécécsészében végzik, akkor a vizeket, és ezáltal az élővilágot, mivel a víztisztító állomások csak igen kis részben képesek felfogni a hatóanyagokat – már csak ezért sem tanácsos a fenti módon megszabadulni a lejárt gyógyszerektől. Ráadásul ez törvénybe ütköző is lenne – aminek viszont nincs túl nagy elrettentő hatása, mivel becslések szerint Romániában minden évben 1500 tonna gyógyszertől szabadul meg így a lakosság. Egy tanulmány rámutat, hogy a folyóvizeink 65 százalékában a 14 legtöbbet használt antibiotikum szintje a megengedett küszöbérték háromszázszorosát is meghaladja.
A lejárt gyógyszerek lakosságtól való begyűjtését, kezelését és megsemmisítését eddig a 2014/119-es számú miniszteri rendelet szabályozta, előírva, hogy a lakosságtól származó lejárt gyógyszereket speciális gyógyszertári konténerekbe kell elhelyezni, ilyeneket kijelölt gyógyszertárakban és gyógyszerészeti egységekben találhattunk. Ezt viszont felülírta 2023/269-es, a Hivatalos Közlönyben a tavalyi év végén közzétett törvény, amely kimondja, hogy a lejárt vagy fel nem használt gyógyszereket az állami és magánkórházak kötelesek átvenni a lakosságtól. Ennek költségeit az állami költségvetésből fedeznék az Országos Egészségbiztosítási Alapon (FNUASS) keresztül. Az intézkedés arra is kitér, hogy minden gyógyszer január 1-je után nyomtatott használati utasításában nagybetűkekkel fel kell tüntetni: „A LEJÁRT SZAVATOSSÁGÚ/FEL NEM HASZNÁLT GYÓGYSZEREKET VISSZA KELL VINNI AZ ÁLLAMI VAGY MAGÁNKÓRHÁZAKBA”.
Törvény van, módszer nincs
Az új jogszabály problémákat és kihívásokat generált a kórházak számára azzal, hogy megfelelő finanszírozás és módszertan nélkül rájuk hárította ezt a feladatot – válaszolt lapunk megkeresésére dr. Tar Gyöngyi, a népegészségügyi igazgatóság megyei vezetője.
– Ez egy tipikus példa arra, hogy a jogszabályok gyakran nem veszik figyelembe a gyakorlati megvalósítás lehetőségeit. Már többször is kértünk eligazítást a minisztériumtól, ahol tájékoztattak, nem lesznek további utasítások, meg kell oldani és kész
– jelezte az igazgató. Ő is rámutatott, hogy fontos lenne pontos szabályzót kialakítani, mivel a lejárt szavatosságú gyógyszerek a törvény értelmében is veszélyes hulladéknak minősülnek, ezért a háztartási hulladékok közé semmiképpen nem szabad dobni, nehogy a talajba, vízbe kerüljenek.
– Fontos lenne a lakosság tájékoztatása is, hogy ne spájzoljanak be feleslegesen gyógyszereket, ha valamelyikre már nincs szükségük, ne tartsák még évekig, és főleg ne kezdjék el beszedni azokat a szavatossági idő lejárta után
– hívta fel a figyelmet dr. Tar Gyöngyi.
Ide vihetjük
A gyógyszertárak, saját döntés alapján, még mindig átvehetnék a lejárt tablettákat, de igencsak kérdéses, hogy hajlandók-e erre, mivel ez pluszköltséget generál. Csíkszeredában érdeklődésünkkor minden felkeresett patikából továbbküldtek, azt tanácsolták, hogy forduljunk a kórházhoz, de volt, aki előrevetítette, hogy ott sem fogunk nagyobb sikerrel járni. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapusa azt mondta, ilyesmivel az épületben érdemes próbálkoznunk, de bent nem kaptunk pozitív visszajelzéseket.
Később Stekbauer Zsombor, a kórház gazdasági igazgatója elmondta: a lejárt szavatosságú és/vagy fel nem használt gyógyszereket a kapusszobánál lehet letenni, ennek helyét tábla is jelzi. A gyűjtőpontot a napokban üzemelték be, emiatt még a kórház belső köreiben és a lakosság irányába is hiányos a kommunikáció. A szervezésbeli probléma annak tudható be, hogy törvény van, de metodológia hozzá nincs, úgyhogy minden kórház maga kell megszervezze és megoldja a gyógyszerek gyűjtését és válogatását.
Csíkszeredában a leadni kívánt gyógyszerekkel tehát az a teendő, hogy bedobjuk azokat a kórházi gyűjtődobozba. Nem szükséges különválogatni, minden gyógyszer bedobható vegyesen. A visszavitt gyógyszereket kétnaponta szállítja el egy megbízott cég. Ez egy viszonylag jól működő rendszernek tűnik, a kórház hatékony módon kezeli a kérdést, már csak a lakosság tájékoztatása van hátra – összegezte a gazdasági igazgató.
A Nicolae Bălcescu utcai szemészeti osztályon is érdeklődtünk, hogy fogadnak-e lejárt szavatosságú gyógyszereket, azt kaptuk válaszként, hogy próbálkozzunk a megyei kórháznál. A Szék útján lévő tüdőgyógyászati osztályon annyit mondtak, hogy menedzseri jóváhagyás nélkül nem hajlandók válaszolni, a Szász Endre utcai fül-orr-gégészeti osztályon pedig, bár vonakodva, de végül úgy tájékoztattak, hogy kérésre elveszik a lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszereket. Kihelyezett gyűjtőpontot egyik osztályon sem láttunk. Végül a helyzetet Stekbauer Zsombor tisztázta: egyelőre csak a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznál van lehetőség a gyógyszerek leadására.