Hirdetés

Diákok két szék közt

Az ötödik osztályos és nagyobb diákok számára kényelmetlenek, ezért aztán a csíkszeredai iskolák egy részében nem használják az önkormányzat által az Országos Helyreállítási Terv forrásaiból megvásárolt új székeket. A városháza szerint a székek megfelelnek a legújabb európai uniós normák előírásainak, így azokat nem tudják kicserélni.

Pál Bíborka
Diákok két szék közt
Kazalba rakott, nem használt székek egy csíkszeredai középiskolában. Az előírásoknak megfelelnek, a célközönségnek kevésbé Fotó: Veres Nándor

A megyeszékhelyi általános iskolák felső tagozataiban, illetve a közép- és szakközépiskolákban, aki teheti, a régi, de még jó állapotban lévő iskolai székeket használja – a városháza uniós forrásból vásárolt székei ugyanis kényelmetlenek: diákok és iskolaigazgatók elmondása szerint az ülőlap és a háttámla közötti távolság túl rövid, az emiatt alacsonyan lévő támla pedig nyomja a felsőbb osztályokba járó tanulók hátát. Mint ismeretes, az önkormányzat az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) finanszírozásában egy 26,72 millió lejes óriáspályázat keretében fejlesztette idén a csíkszeredai tanügyi intézmények oktatási infrastruktúráját: 7897 új íróasztalt, 8377 széket, 329 katedrát, 383 tanári széket, ezenkívül egyén bútordarabokat, illetve nagyon sok digitális didaktikai eszközt – okostáblákat, laptopokat – vásároltak. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Iskolák: tárolják, nem használják

Az eszközök jól teljesítenek – az iskolai székek kivételével, azokat ugyanis sokan használhatatlannak tartják. A jelenség általános, a megyeközponti iskolák vezetőinek többsége egyetért abban, hogy az új székeket ötödik osztálytól felefelé nem lehet használni. Erre vonatkozóan a József Attila Általános Iskola szülő közössége írásban is megfogalmazta észrevételeit, a tanintézet vezetősége pedig két hét után visszahordta a felső tagozatosok osztálytermeibe a régi székeket.

– Jeleztük a polgármesteri hivatalnak a szülők és az 5–8. osztályokba járó diákok és tanáraik panaszát az új székekkel kapcsolatban. Jobbnak láttuk, ha az érintett osztálytermekbe visszahordjuk a régi, de még jó állapotban lévő székeinket. Az újonnan kapott 780 széknek tehát nagyjából a felét tudjuk használni

– számolt be lapunknak Kedves Tihamér, a József Attila Általános Iskola igazgatója. 
Hasonló módon járt el a Nagy István Művészeti Középiskola vezetősége is, ahol nagyjából 300 új széknek kellett helyet keresni, ahol tárolhatják azokat, miután a felső tagozatokon tanuló diákok folyamatosan arra panaszkodtak, hogy a székek nyomják a hátukat, nem kényelmesek, nem tudnak huzamosabb ideig ülni rajtuk.

– Az új asztalokat minden osztályteremben használjuk, a székeket viszont 5. osztálytól felfelé a diákok kérésére visszacseréltük a régiekre

– tudtuk meg Ravasz Gyöngyikétől, a művészeti középiskola igazgatójától.
Nincs ez másként a Márton Áron Főgimnáziumban, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban és a Kós Károly Szakközépiskolában sem – a lehetőségek szerint mindegyik tanintézet a régi székeit használja, mivel azok kényelmesebbek. 

– A régi székeink biztonságosak, könnyen tisztíthatók és kényelmesek, összességében jobbak, mint az újak, ezért aztán azokat be sem raktuk az osztályokba

– jelezte a Segítő Mária gimnázium igazgatója. 
A Petőfi Sándor Általános Iskolában egyelőre ugyan használják az új székeket, de a felsős diákok visszajelzései okán László Károly igazgató szerint előbb-utóbb visszatérnek a régiekhez.

Diákok két szék közt
Fotó: László F. Csaba
Fal mentén felsorakoztatott  új székek egy gimnáziumi osztályban. Sokan inkább a régit használják

Városháza: megfelelnek a szabványoknak

Az uniós forrásból megvásárolt iskolai székekkel kapcsolatosan az iskolaigazgatókban már a bútorok leszállítását követően megfogalmazódott a kérdés, hogy egy ugyanolyan méretű szék hogyan lesz megfelelő az előkészítő, az 5–8., de főként a 9–12. osztályos diákok számára? Akkor azonban még nem aggódtak túlságosan, mivel a városházától azt az információt kapták, hogy a székek magassága állítható. 
Lapunk megnézte az iskolai székek közbeszerzési dokumentumai között szereplő műszaki adatlapot, amely valóban részletesen kitér többek között a szék magasságára, szélességére, az ülésmagasság állíthatóságára vonatkozóan, sőt még a bútordarab maximális súlyát is meghatározták benne Azt azonban, hogy az ülőlap és a háttámla között milyen távolság legyen, illetve, hogy ez a szerkezetrész konstrukciós szempontból hogyan nézzen ki, nem határozza meg a leírás. 
Felmerül a kérdés, hogy a felsőbb tagozatokon tanuló diákok számára kényelmetlennek bizonyuló székek cseréjére van-e lehetőség? 

– Összesítettük az iskolák észrevételeit, és jeleztük a problémákat a beszállítónak. Ami javítható volt, azt kijavították, ami javíthatatlan, azt kicserélték. A székek cseréjére viszont nincs lehetőség, mivel azok a szabványoknak megfelelnek. Ismerjük egyes iskolák panaszait a szék háttámlájára vonatkozóan, miszerint az kényelmetlen a diákok számára. Ugyanakkor a bútordarab teljes mértékben megfelel az uniós előírásoknak, mivel az új szabályozások szerint a szék támlája nem a hátat kell tartsa, hanem a derekat

– válaszolt kérdésükre a városháza sajtóirodája. 

– Még a projekt szervezési fázisában több iskolaigazgatóval együtt jeleztük a hivatal felé, hogy hasznos lenne a kivitelezőtől a szerződéskötést megelőzően mintadarabokat kérni, hogy azokat kipróbáljuk. Így kikerülhető lett volna a hibalehetőség

– mondta lapunknak Both Gyárfás Csaba, a Venczel József Szakközépiskola igazgatója. 

Diákok: kikérik maguknak a régit

A helyzet tehát az, hogy a következő években ez az iskolai bútorzat, és annak részeként ezek a székek alkotják majd az osztálytermek berendezését, újak vásárlására borítékolhatóan nem lesz lehetőségük az oktatási intézményeknek. 

– A tanintézeteket nem kötelezhetjük a székek használatára, saját belátásukra bízzuk, hogyan döntenek a használatukról. A bútorok az ő leltárukon szerepelnek majd. Ugyanakkor a pályázati előkészítés során minden intézmény vállalta, hogy a projekt keretében beszerzett eszközöket rendeltetés szerint fogják használni. Egy esetleges központi ellenőrzés megállapításai ebből kifolyólag őket terhelik majd

– nyilatkozta ezzel kapcsolatosan a városháza.
Az iskolák vezetőinek elmondása alapján ott, ahol a régi székek még jó, használható állapotban vannak, a diákok ragaszkodnak hozzá, hogy azokon üljenek. Ezért adódnak olyan furcsa helyzetek, hogy például a Márton Áron Főgimnázium néhány osztálytermében a hátsó fal mellett felsorakoztatva állnak az új ülőalkalmatosságok, miközben a tanulók a régieken ülnek, vagy hogy a Nagy István Művészeti Középiskolában az új székeket gúlába halmozva a második emeleti galéria terében tárolják. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!