Hirdetés

Csak részben érvényesülő közösségi elképzelések

Idéntől gyökeresen megváltoztatják a részvételi költségvetés programját Csíkszeredában. A módszer – amely egy előre meghatározott költségkeretben arra adott lehetőséget, hogy a helyi közösség közvetlenül döntsön környezete fejlesztéséről – újragondolása valóban időszerű, ugyanis az elmúlt három év tizenegy nyertes projektötlete közül eddig csak négyet sikerült megvalósítani.

Kovács Andrea
Csak részben érvényesülő közösségi elképzelések
Lakossági voks nyomán jó ideje új elemekre vár a központi park játszótere. A bürokrácia viszont nincs mókás kedvében Fotó: Veres Nándor

Csíkszereda Polgármes­teri Hivatala 2022-ben indította el az első részvételi költségvetési programot. Ennek a modellnek az a lényege, hogy közvetlenül vonja be a lakosságot a döntéshozatalba, jelesen abba, hogy a helyi fejlesztésekre szánt költségvetés egy részét – névlegesen 500 ezer lejt – milyen elképzelések megvalósítására használja fel a városvezetés. A részvételi költségvetés tehát tulajdonképpen egy pályázati rendszerben megrostált ötletbörze, amellyel arra ösztönözték a város lakóit, hogy azonosítsák és jelezzék a közösségi infrastruktúra, az épített környezet hiányosságait, majd projektek formájában tegyenek megoldási javaslatokat.

Csak részben érvényesülő közösségi elképzelések
Saját testsúlyos tornapálya, civil kezdeményezésre. Nehéz gyakorlatnak bizonyult a részvételi költségvetés

Szárnyaló ötletek elé álló valóság

Ez – az elméleti formájában határozottan pozitív üzenetű, célszerű, szolidáris – modell azonban zátonyra futott, amint az adminisztrációs bürokráciával találkozott. A beérkező javaslatok ugyanis szinte kizárólag mind olyan ötletek voltak, amelyek megvalósítását csak beruházásként tudta (volna) kezelni az önkormányzat, azaz megvalósításukhoz végig kellett járni az engedélyeztetések minden lépcsőfokát. Ez nagy mértékben lassította a folyamatot, az engedélyköteles, szakhatósági jóváhagyásokat megkövetelő projekteknél az ügyintézés miatt jelentős csúszások történtek – erősítette meg lapunk érdeklődésére a városháza. 

Dadogott, most új hangját keresi a program

Ismerve és elismerve az ilyen folyamatok nehézkességét és időigényét, mégis felmerül a kérdés: az előválogatás során miért kaptak mégis „zöld utat” olyan tervek, amelyek egyértelműen nagyon nehezen megvalósíthatók? A hivatal honlapján közzétett tavalyi szabályzat szerint a szavazás két szakaszban zajlik, vagyis a lakosság által írásban letett javaslatok átnézését követően a polgármesteri hivatal választja ki (első forduló) a közönségszavazásra (második forduló) kerülő pályázatokat. A legmagasabb szavazatszámot elért projektek megvalósításához szükséges intézkedések az önkormányzat költségvetésébe fognak bekerülni, mondja a szabályzat. 
A városvezetés legutóbbi álláspontja szerint az idei évtől a részvételi költségvetési programot a városháza saját beruházásként fogja működtetni, témapályázat, ötletbörze-szerűen bonyolítják le. Arra, hogy pontosan hogyan formálják át, miben lesz más, és miként kerülnék el az eddigi buktatókat, a városháza sajtóosztálya nem tudott kimerítő választ adni – annyit tudtunk meg, hogy „az új koncepció letisztulása után” közölnek további részleteket.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Csak részben érvényesülő közösségi elképzelések

Kíméletesen bántak a kerettel a városlakók

Az első évben, 2022-ben a legtöbb lakossági szavazatot kapott 6 projektötletből máig 3 valósult meg. Ezek: a Stadion utcai calisthenics – saját testsúlyos torna – park gumiszőnyegezése ötven négyzetméteren, ami 10 000 lejbe került; létrehoztak egy-egy kutyafuttatót a Temesvári sugárút és a Szív utca találkozásánál lévő zöldövezetben, illetve egyet a központi parkban, amelyeket – később, 2024 őszén három-három játékelemmel (kutyaalagúttal, mászókával, ugrógyűrűvel), paddal, szemeteskukával láttak el, ennek összértéke 
10 000 lej; illetve kihelyeztek két rozsdamentes acélból készült spirálos biciklitárolót a Fenyő utca 9/A lépcsőházánál, amelyek értéke 5000 lej.
A 2023-as program négy nyertes ötlete közül idáig egy valósult meg: a Lendület sétány és a Tudor Vladimirescu utca közötti játszótér korszerűsítése. A Lendület sétányon felszereltek egy új mászófalat és gumiszőnyeg-borítást kapott a tér, a Tudor Vladimirescu utca 25. szám mellett dupla hintás tornyot szereltek csúszdával, és a kertet is felújították, mindez 100 000 lejbe került.
Az eddigi éves kiírások szerint összesen 500 ezer lejes kertre lehetett volna pályázni, azzal a megkötéssel, hogy egy projekt költsége nem haladhatja meg a 100 ezer lejt. 

Amire még várni kell, és amire már hiába

A 2022-es nyertes projektek között szerepelt még egy hangszerpark létrehozása, illetve a meglévő játszótér felújítása és további elemekkel való bővítése a csíkszeredai központi parkban. Eddig az elemek beszerzése történt meg 97 és 80 ezer lej értékben. A Hóvirág utcai játszótér megépítése is akadályokba ütközött, ugyanis itt területrendezés szükséges, a régi garázsok alapjait és betonelemeket kell elbontani. A sajtóosztály válaszából kiderül: ez a projekt a részvételi költségvetésből nem valósítható meg, csak beruházásként, nagyobb költségvetéssel, valamint szükséges lesz egy lakossági fórum is az ott lakók igényeinek felmérése céljából.
A 2023-as részvételi költségvetési projektek közül problémás a lábteniszpálya ügye, ami egyelőre kivitelezhetetlennek tűnik, ugyanis a terület nem a város ügykezelésében van. Erre 64 ezer lejt fordítottak volna a részvételi költségvetésből. Terveztek még tanösvényt Hargitafürdőre 100 ezer lej értékben, de utólag bizonyosodott be, hogy a városnak nincs olyan saját területe, ahol ez megvalósítható lenne, ezért más megoldást kell keresni (ezt részben ellensúlyozza az, hogy az ADI Forest Fejlesztési Társulás tervez hasonló projekteket a Hargita-hegységben), emellett nem készültek el a biciklis szervizpontok (88 ezer lej) és a kutyák pórázait tartó utcai kampók (8 ezer lej), de ezek megvalósítását befoglalták a város 2025-ös költségvetésébe.
A 2024-es részvételi költségvetési programban egy nyertes projektet hirdettek ki, ez a kosárpalánkok felszerelése a Jégpálya negyedi sportpályán, amelyeket a karbantartás során tesznek fel idén tavasszal. A projekt összértéke 12 ezer lej.

Csak részben érvényesülő közösségi elképzelések

61, 18, 5: lankad a közösség érdeklődése

Csíkszeredában az első részvételi költségvetési programba 61 projektötlet dokumentációját adták be a városlakók, a közönségszavazáson pedig 752-en voksoltak, így végül 6 projekt került ki győztesként. Ezzel szemben 2023-ban 18 projektötlet érkezett a városházához, viszont a szavazókedv 1832-re emelkedett, és 4 nyertes projektet hirdettek. Tavaly már csupán 5 projektötlet érkezett a városlakók részéről és 106 szavazat után 1 nyertest hirdettek. A programot idén más formában, témapályázatként fogják meghirdetni és kezelni, erősítette meg kérdésünkre a sajtóiroda.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!