Hirdetés

A turizmus végvárai?

Költséges lett volna a fenntartásuk, ezért van, ahol bezárták, máshol fordász­szalonnak adják bérbe az uniós támogatásból több mint tíz éve épült turisztikai információs központokat. Olyant, amely ma is az ide látogató turistákat és az idegenforgalom fellendítését szolgálná, elvétve találni közöttük.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 8 perc
A turizmus végvárai?
Modern környezet, legtöbbször tartalom nélkül. Nem sikerült az eredeti funkció szerint működtetni Fotó: László F. Csaba

Az idegenforgalom fellendítése érdekében a 2010-es évek kezdetén turisztikai információs központokat építettek Hargita megye több településén. A sajátos stílusjegyeket hordozó, nagyrészt fából épült, toronyra emlékeztető irodákban közös, hogy mindegyik a polgármesteri hivatalok szomszédságában épült, a tervezőjük Macalik Arnold Ernő építész volt. Ezt azért is fontos kiemelni, mert a megyében működnek egyéb információs irodák is, amelyek eltérő időpontban kezdték meg tevékenységüket, illetve működési módszertanuk is eltérő – utóbbiak nem képezik jelen írásunk tárgyát. 
A turisztikai tevékenységek ösztönzését támogató európai uniós pályázat a Nemzeti Vidékfejlesztési Programban valósult meg a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium felügyeletével. A pályázat a turisztikai információs központ építése mellett kiterjedt különböző digitális eszközök beszerzésére, weboldal létrehozására és fenntartási költségeire, illetve információs táblák elhelyezésére is. 
Az átadást követő bő egy évtized elteltével az épületek egy-két szerencsés kivételt leszámítva üresen állnak, vagy eredeti funkciójuktól eltérően működnek.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Forma tartalom nélkül

Macalik Arnold ko­lozs­vá­ri építész szerint az általa tervezett információs irodák esetében az elmúlt évtizedben a madéfalviak bizonyultak a legjobb gazdának, őket a gyer­gyó­cso­ma­fal­viak követik. 

– A turisztikai információs irodák összetett rendszerként kellett volna működjenek, ahol a messziről érkező turisták bejelentkezhetnek, a helyiek pedig szálláshelyeket és a turizmushoz kapcsolódó szolgáltatásokat hirdetnek. De ahelyett, hogy a pályázat adta lehetőséget kiaknázták volna, sokszor csupán kampányfogásként tekintettek rájuk

– adott hangot véleményének az építész. 
Kihasználatlanul álló épület például a lövétei, amely állítása szerint egyetlen percet sem üzemelt, a csík­koz­má­si szintén üresen áll, ahogy a Csík­szent­im­rei Bü­dös­für­dőn található turisztikai iroda is.

– A kiírás szerint az épületeknek nagy térre lett volna szükségük, de sokszor hely­szű­ke miatt a községházák mellett szorítottak nekik helyet. Ámbár az épületek ránézésre típustervnek tűnnek, mindegyikben felfedez­he­tő valamilyen egyediség. Tudunk egyszerre egyformák és egyediek is lenni, az anyaghasználatban pedig az adott településre jellemző egyediséget hangsúlyoztuk

– mondta Macalik, kiemelve: ő az épületek tervezője volt és nem kezdeményezője. Szerinte a pályázatnak csak egy része volt az irodaház építése, ennél többre lett volna szükség: meg kellett volna tölteni tartalommal.

László F. Csaba
A madéfalvi turisztikai információs központ. Megváltozott céllal a mai napig működik 

– Azokon a településeken, ahol nem gondoltak az építkezéskor a tartalomra, az épületek most üresen állnak. Legtöbbször a polgármesterváltással az elképzelések is változtak, jó példák ott működnek, ahol az építtető továbbra is megmaradt vezető pozíciójában. A szép, a hasznos mindig fenntartja önmagát – sokat beszélünk manapság a fenntarthatóságról, de nem igazán van fogalmunk róla. A rendelkezésünkre álló épületekkel nem tudunk megfelelően bánni, és ez nagy probléma

– húzta alá Macalik Arnold.
Megjegyzendő ugyanakkor az is, hogy az építész terveit a kezdetekkor nem fogadta egyöntetű lelkesedés: egyes közösségekben az épületek szokatlannak érzett formavilágát fogadta kétkedés, a szakma pedig azok elhelyezésével volt elégedetlen.

Működőképes példák 

A pályázat feltételei között szerepelt, hogy az épületeket öt évig turisztikai központ­ként kellett működtessék két alkalmazottal – mondta Szentes Antal, a Bogát Fejlesztési Társulás ügyvezetője. 

– Madéfalván két alkalmazott, idegenvezető és turisztikai ügynök dolgozott ott öt évig. A felcsíki hivatalok a határidő lejárta után más rendeltetést találtak az épületnek, ugyanis ahhoz, hogy fenntartható legyen az információs iroda, a térség turisztikai szolgáltatói is be kellett volna szálljanak a költségekbe

– vélekedett Szentes. 
Az öt év letelte után némi módosítást végeztek az épületen, ami jelenleg Kistérségi Fejlesztési Központ néven működik, és a Bogát Fejlesztési Társulás, a Forest Fejlesztési Társulás és a Középcsík Fejlesztési Társulás összesen négy alkalmazottja dolgozik benne. 
Baróti Júlia, a gyergyó­cso­ma­fal­vi turisztikai iroda vezetője elmondta, az épület 2012-ben épült, azóta is az önkormányzat tartja fenn és üzemelteti. A turisztikai információs iroda 2021 augusztusában megszerezte az akkreditációs bizonyítványt. Két alkalmazottja van az irodának, a turisták ismerik és bizalommal fordulnak hozzájuk információkért, kiépítettek egy jól működő hálózatot, amelynek szerves része a térségben működő sok szálláshely és a turisztikai desztinációk. Megjegyezte: tisztában vannak azzal, hogy ebből a pályázatból épült turisztikai információs központok közül sok bezárt, megszűnt, ők szerencsés kivételek. 

László F. Csaba

Változó igények, aktuális kihívások 

A büdösfürdői turisztikai iroda üresen áll. Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere kérdésünkre röviden annyit válaszolt: anyagi és humán erőforrás hiányában nem tudják működtetni. 
A csíkkozmási épületet nem­rég korszerűsítették, a tetőn kellett módosításokat végezzenek, illetve az eredetileg elektromos fűtésrendszert fa tüzelésű kazánra cserélték, mivel a polgármester szerint sokba került árammal fűteni az épületet. A korszerűsítés értéke több mint 300 ezer lej volt, és arra azért volt szükség, mert a hivatal tavasszal bérbe szeretné adni az üresen álló ingatlant. 

– Már jelentkező is van a bérbevételre, csak a pa­pír­mun­kát kell befejezzük, a felületek készen állnak. Az alsó szinten fodrászszalon lesz

– mondta Szántó László, Csík­koz­más polgármestere.
Hozzátette, a pályázatban és a projektben nem volt kivetnivaló, azonban az épület kivitelezésénél akadtak gondok, üzemeltetése költséges volt, jobbnak látták bezárni egy időre. 

– Ma már kevesen keresnek fel turisztikai információs irodát, inkább a világhálón tájékozódnak, ezért csak akkor van értelme annak, hogy az irodában egy személy üljön, ha az applikációt és digitális felületeket tartalmakkal tölti fel. 
A pályázatban szereplő település forgalmasabb pontjaira kihelyezett információs táblák sem felelnek meg az új igényeknek

– sorolta a kihívásokat a polgármester. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!