Román mélyrepülés, magyar szárnyalás
Dán, norvég, horvát társrendezésben holnap kezdődik az év első és egyik legjelentősebb sporteseménye, a férfi kézilabda-világbajnokság. A magyar válogatott ezúttal is ott lesz a legjobbak között, a román viszont utoljára 2011-ben szerepelt vb-n. A lejtmenet okai jóval összetettebbek annál, mintsem e helyütt ki lehessen fejteni, ám tény: Románia, amely Svédországgal egyetemben a férfi kézilabda-világbajnokságok történetének legeredményesebb válogatottja négy világbajnoki címmel, elképesztő mélyrepülésben van évek, évtizedek óta. Az egykori aranygeneráció tagjai, akik valamikor szó szerint oktatták kézilabdára a világot – köztük az imecsfalvi Kicsid Gáborral, a székelyudvarhelyi Orbán Istvánnal, vagy a tavaly elhunyt, zsibói Birtalan Istvánnal – időközben olyan megaláztatásokat kellett átéljenek a képernyők előtt, mint a Koszovótól vagy a Feröer-szigetektől elszenvedett vereségek.
A tavalyi Európa-bajnokságra kijutott ugyan az időközben edzőváltáson átesett román válogatott, ám ott Ausztriától hét-, Horvátorszgától hat-, Spanyolországtól pedig tizenkét gólos vereséget szenvedett, ezért a huszonnégy csapatos kontinensviadal huszonkettedik helyén zárt. Az Eb-n még Xavier Pascual irányította a románokat, aki egyben a Bukaresti Dinamót is edzette, ám a spanyol tréner váratlanul bejelentette: elfáradt. Azóta az is kiderült, a neves tréner nem valahol melegebb éghajlaton piheni ki a bukaresti tartózkodással járó megpróbáltatásokat, hanem a Veszprém BL-címre törő csapatától fogadta el a visszautasíthatatlan ajánlatot. A kispadon George Buricea váltotta, ám ő sem tudott csodát tenni, a vb-pótselejtezőn a csehek simán eltakarították útjukból a románokat, akik immár tizennégy éve várnak arra, hogy ott lehessenek a világ legjobbjait felsorakoztató eseményen.
Ezzel szemben a magyarok évek óta szárnyalnak: egy éve pazarul szerepeltek az Európa-bajnokságon, a csoportban Montenegrót, Szerbiát és Izlandot is felülmúlták, a középdöntőben megverték a horvátokat, és csak nüanszokon múlt, hogy egyetlen találattal kikaptak Ausztriától, pedig győzelem esetén éremért játszhattak volna. Maradt a helyosztó, ahol legyűrték a szlovénokat, és végül az igen előkelő ötödik helyen végeztek, hárommal előrébb, mint az azt megelőző vébén. Chema Rodriguez szövetségi kapitány csapata azóta bravúrral kijutott az olimpiára is, ahol szintén nem vallott szégyent, és sokat elárul a magyar férfi kézilabdázás erejéről, hogy a Párizsban elért tizedik helyet egyértelműen csalódásként élte meg a szakma, noha az ötkarikás játékokra kijutni jóval nehezebb, mint ott helytállni.
Holnap kezdődik tehát az újabb, immár 29. férfi kézilabda-világbajnokság, és ez lesz a 23., amelyen a magyar együttes részt vesz. Eddigi legjobb eredménye az 1986-os ezüstérem. A mezőny azóta jelentősen megerősödött, legalább tíz válogatottnak, köztük a magyarnak van reális esélye az éremszerzésre, ám bárhogy is alakuljon a végső sorrend, az már most borítékolható, hogy a sportszeretők parádés, sokszor végletekig kiélezett mérkőzéseket láthatnak majd a helyszínen és a képernyők előtt.