Hirdetés

Olimpia – újratöltve

Farkas Endre
Becsült olvasási idő: 2 perc

Valahogy olyan világot élünk, amelyben divatossá vált bizonyos tartalmak újragondolása, átértelmezése. Változó, sőt egymást felváltó értékek, értékrendszerek villódznak előttünk, miközben az évszázadokon, -ezredeken át stabilnak hitt világrend, emberi gondolkodásmód rohamosan alakul át. Mindez a kis felvezető most, a sport kapcsán jutott eszembe. Ma reggeli sajtószemlém során úszott elém a hír a világháló labirintusaiban, miszerint a 2028-as, Los Angeles-i olimpián öt új sportágat vettek fel a világjátékok programjába. Csupa olyan sportágról van szó, amely számunkra, közép-európai sportrajongók számára meglehetősen idegennek tűnik.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A lacrosse, a krikett, a flag football, a fallabda és a softball nevével ugyan találkozhattunk már a híradásokban, sőt minden bizonnyal szűkebb térségünkben is akadnak lelkes követői, ám aligha merészség kijelenteni, ezekben a sportágakban a legkevésbé sem számíthatunk magyar sikerekre. Legfőképpen azért nem, mert magyar versenyzőknek esélyük sincs kivívni az olimpiai részvételt a főképp tengerentúlon, illetve az egykori brit gyarmatbirodalom országaiban hódító műfajokban.
Na jó, fallabdával még csak-csak találkozhatunk magyar (székely) versenyzők kapcsán a sporthírekben, de a többi? Amikor követni kezdtem az olimpiákat, az atlétika, a vizes sportok, a labdajátékok egyértelműen uralták a világeseményt. És ott volt a magyar sikersportág, az öttusa, amely, hiába a „nézhetővé” tételére tett erőfeszítések, lassan, de biztosan teljesen háttérbe szorul a versenyen.
A mostani változást állítólag „az olimpia iránti nyitottság csökkenése” indokolja. Bármit is jelentsen ez, most azzal kell szembesülnünk, hogy az általunk imádott és négyévenként feszült várakozással követett világesemény (állítólag) a kor követelményeinek megfelelő irányban változik meg. 
Hogy a kor miért azt követeli meg, hogy hagyományos sportágak süllyedjenek el és régiónkban jóval kevésbé ismertek emelkedjenek fel, azt megmagyarázni nehéz lenne. Mindez természetesen a mi, európai nézőpontunk, hiszen elképzelhetően azokban az országokban, ahol mondjuk a krikettért őrülnek meg az emberek, nem hódít az öttusa.
Csak azt sajnálom, hogy a darts még mindig esélytelen arra, hogy bekerüljön az olimpiai programba. 
A legfőbb indok a versenyeken engedélyezett és a sportág jellegével összeforrott, alkoholfogyasztás volt. Változik a világ. Ki érti ezt…?



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!