Miért jó (sport)újságot olvasni
Az elmúlt napokban egy régi baráti társaságban arról beszélgettünk, hogyan tudtuk meg az internet elterjedését megelőző időkben a sporthíreket, a legfrissebb eredményeket. Ma már megmosolyogtató, hogy egy-egy hétvégi kosárlabda-forduló idején volt olyan ismerősöm, aki a meccsek után felhívta a Nemzeti Sport szerkesztőségét, és bediktálták neki, hogyan végeztek a csapatok. Ha nem fordultunk ilyen módszerekhez, akkor ott volt a rádió, benne körkapcsolás, sporthírek, vagy a tévében a Telesport, vagy a következő napi sportnapilap. Ez utóbbi, ha az ember nem indult el időben, hamar elfogyott, főleg vasárnap, amikor amúgy is alig nyitott ki valami, ahol meg lehetett venni. A közvetítések ritkák voltak, mint a fehér holló, egy-egy bajnoki, ha képernyőre került fordulónként. Nem volt stream, élő eredménykövetés, szöveges közvetítés.
Mindez most nem csupán a beszélgetés kapcsán jutott eszembe, hanem azért is, mert új, magyar nyelvű sportlap jelent meg a magyarországi és a határokon átívelő összekapcsolódásoknak hála, az erdélyi médiapiacon. A havilap a 64 éves múltra visszatekintő World Soccer magyar kiadása, amelyben a tartalmak felét saját készítésű, magyar vonatkozású anyagok teszik ki. Új lappal megjelenni eleve megsüvegelendő dolog, ha pedig sportlapról van szó, még inkább elismerésre méltó. Ugyanakkor hiánypótló is, hiszen az online tartalmak csilivili világában manapság ritkán lehet kézbe venni tartalmas, nyomtatott alapú olvasnivalót. És hogy a percenként új tartalmakat ránk zúdító online világban miért érdemes „konzervanyagokat” olvasni egy havilap hasábjairól? Például azért, mert ezeket sehol máshol nem találjuk meg. A 21. század magyar futballhősei köszönnek ránk az oldalakról, a legtöbb írás személyes hangvételű, és a szakmai cikkek is olvasmányosak, például a Ferencváros nemzetközi kupaszerepléseinek hátterét boncolgató anyag.
Summa summarum érdemes lesétálni a legközelebbi újságoshoz és leemelni a polcról a lapot, a gyereknek meg mellé lehet csúsztatni egy-két csomag focis kártyát. Mindenki jól jár, valódi win-win helyzet.
A szakemberek szerint lefekvés előtt már nem ajánlott a „kütyüzés”, ajánlott viszont az olvasás. Erre pedig nagyszerű lehetőséget kínál egy havi magazin, persze csak miután oda-vissza kiolvasta a kedves olvasó a Hargita Népe sportoldalait (és nem csak…).