Zöld oktatási program háromszáz diáknak
265 Hargita megyei diák vehet részt a Hargita Megyei Tanfelügyelőségnek az Európai Unió által finanszírozott, INSERT Zöld gyakorlat, a jövő gyakorlata elnevezésű projektjében idén január 1. és 2026. december 31. között.
Az INSERT projekt során a diákok a fenntartható fejlődés és zöld készségek fejlesztését célzó ismereteket sajátíthatnak el, valamint karrier-tanácsadást is kapnak, így a jövőben könnyebben integrálódhatnak a munkaerőpiacra – olvasható a Hargita Megyei Tanfelügyelőség közleményében.
Szakmai gyakorlat partnercégeknél
– A projekt keretében a végzősök elmélyíthetik tudásukat a szakmájukban, ugyanis a program többletgyakorlatra ad lehetőséget a partnercégeknél. Lesznek versenyek és ösztöndíjak, amivel még érdekesebbé tesszük ezt a célcsoport számára, célunk, hogy a tanulók nagyobb sikerrel tegyék le a szakvizsgát – közölte Demeter Levente főtanfelügyelő a Gyergyószentmiklóson szervezett projektismertető eseményen. A kétéves program kedvezményezettjei – a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola és a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Műszaki Kollégium 265 tanulója – lehetőséget kapnak gyakornoki helyek betöltésére.
Népszerűsítik a szakoktatást
– A projekt a szakképzés és a műszaki oktatás népszerűsítését célozza, fenntartható fejlődést és zöld munkahelyeket elősegítő intézkedéseket is tartalmaz. Fontos cél, hogy a projekt végére a szakmai gyakorlat és a minősítő vizsgák után legalább 240 részt vevő tanuló szerezzen képesítést.
Projektindító Gyergyószentmiklóson
Gyergyószentmiklóson már el is kezdődött a diákok toborzása, a Batthyány Ignác Műszaki Kollégiumban a tanfelügyelőség és az iskola vezetői tartottak ismertetőt a 11. és 12. osztályos tanulóknak. Demeter Levente főtanfelügyelő szerint örvendetes, hogy a szakképzésre is sikerült európai uniós projektet indítani, immár sokadik alkalommal.
Sikeresebbek lehetnének
– Nagyon fontosnak tartjuk, hogy javuljon a diákok attitűdje a szakképzés kapcsán, hiszen manapság sok olyan tanuló választja az elméleti oktatást, aki a szakoktatásban talán sikeresebb lehetne – szögezte le a főtanfelügyelő.
Farkas Zoltán, a Batthyány Ignác Műszaki Kollégium igazgatója szerint az INSERT projekt előnyös a kedvezményezett iskolák számára. Mint mondta, a tanulók olyan, a szakmájukhoz kapcsolódó szakmai gyakorlaton vesznek részt, ami által jobban tudnak fejlődni, ugyanakkor érdekeltté lehet tenni az iskolával együttműködő cégeket is. A projekt során nagy szerepet kap a zöld innováció is, a fiatalok figyelmét a környezetszennyezés visszaszorítására is irányítják.
Oklevél, ösztöndíj
A gyergyószentmiklósi bemutató során vázolták, mire számíthatnak a tevékenységhez csatlakozók, így többek között a tanulók a projekt végén elismervényt kapnak a megszerzett készségekről, ami az 500 lejes ösztöndíjon és gyakorlati versenyen kívül újabb nyomós ok a részvételre.
Az INSERT projekt a 2021–2027-es európai uniós költségvetési időszakra vonatkozó Oktatási és foglalkoztatási programon keresztül támogatott program, amely 2,46 millió lejes költségvetéssel zajlik majd, ebből 2,09 millió lej az uniós társfinanszírozás értéke.