Van esély jobb jegyekre románból
Problémamentesen zajlott le megyénkben a próbaérettségi, amelyre valamivel több mint kétezer diákot vártak. A legnagyobb újdonságot a román írásbeli jelentette idén, amely már nem ugyanaz, mint amiből a többségi diákok is vizsgáznak. Tanárok, diákok szerint jóval könnyebb volt a tételsor, mint a korábbi években.
Nem kellett kizárni senkit csalás miatt, a dolgozatok feltöltése a központi rendszerbe is elakadások nélkül zajlott. Összesen 2021 tanulót vártak a próbaérettségi első három napján (a románból, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, valamint a választott tantárgyból való írásbelire), mindhárom nap 160 körül volt a hiányzó tanulók száma.
Magyarral zárult
A magyar tannyelvű középiskolák végzősei négy tantárgyból írásbeliztek, tegnap az anyanyelv próbával ért véget számukra a megmérettetés. Erre Hargita megyében 1474 tanuló iratkozott be, de pontosan százan nem jelentek meg – tájékoztatott a tanfelügyelőség.
Az idei végzősök az első évfolyam, amely már előkészítő osztálytól kezdve a kisebbségek számára kidolgozott speciális tanterv szerint tanulta az ország nyelvét, így ez az első év, amikor számukra külön tételeket dolgoztak ki. Egyébként bizonyos mértékben eltér a reál osztályoknak, a pedagógiai és humán profilú osztályoknak, illetve a szakközépiskolai osztályoknak szánt tételsor.
Román remények
Szécsi Anna Mária székelyudvarhelyi középiskolai romántanár szerint a korábbi évekhez képest jóval könnyebb feladatokat kaptak a fiatalok, amelyek nehézségi foka a tantervhez viszonyítva jó közepesnek mondható. Mindhárom típus esetén Lidia Trofăilă és Ana Blandiana irodalmi szövegei képezték a kérdések és feladatok kiinduló pontját.
– Most már ténylegesen a nyelvtudás, az aktuális, kortárs nyelv használata számít, nem voltak régi, elavult irodalmi szövegek, ráadásul a témakörök is megfeleltek a fiatalok életkorának, többek között a visszafogottságról, félénkségről, emberi értékekről, egészséges életmódról stb. szóltak. Azt gondolom, hogy egy 18-19 éves számára teljesen hozzáférhetők voltak a témák, ha rendelkeznek megfelelő szókinccsel, akkor nem lehetett gond a kibontásuk. A tanítványaim 7-8-asra számítanak
– közölte a pedagógus.
– Nagyon kevés volt az a tartalmi egység, amihez konkrét tanulás kellett, amit be lehetne magolni, saját véleményre volt szükség, leleményességre, és – természetesen – nyelvtudásra
– tette még hozzá. Szécsi Anna Mária úgy látja, hogy határozottan van esély arra, hogy idén jobb legyen a kisebbségi nyelveken tanuló diákok román érettségi eredménye.
A próbaérettségi eredményeit április 8-án közlik. A végzősök június 6-ig vesznek részt a tanórákon, az „éles” írásbeli érettségi június 10–13. között zajlik.
Az idei vizsgák újdonsága az is, hogy nemcsak az érettségizők, de a nyolcadikos vizsgázók is esetleges fellebbezés előtt digitális formában megtekinthetik a dolgozataikat.