Új korszak köszöntött a Hargita megyei futballra
A Székelyföldi Labdarúgó Akadémia és a helyi futballklubok közötti szoros együttműködés eredményeként Hargita megye labdarúgása komoly fejlődésen ment keresztül az utóbbi években. Csíkszeredának szuperligás csapata van, s ha Székelyudvarhely nem is jut fel idén a másodosztályba, összességében elmondható, hogy a megyei bajnokságok színvonala emelkedett, egyre több fiatal játékos jutott el a profi ligákba.
A kétezres években Hargita megye bajnokai a megyei labdarúgás szűkös pénzügyi helyzete, a játékosállomány és a nem túl színvonalas képzés miatt rendre elbukták az osztályozós selejtezőket más megyék bajnokaival szemben. 2013-ban magyar kormánytámogatással elindult a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia. Az FK Csíkszereda 2014-ben második nekifutásra feljutott a harmadosztályba, később követte a Székelyudvarhelyi Fotbal Club, illetve tízévnyi szünetet követően tavaly a Városi Sportklub Gyergyószentmiklós csapata.
Tamás Zoltán, a Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület (HMLE) leköszönő elnöke szerint a megye labdarúgása óriásit fejlődött valamennyi területen, ezt a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) is elismerte. „A legnagyobb fejlődést az ifiknél értük el. A HMLE vezetését 2000-ben vettük át, akkor összesen hét ifi csapat működött, innen jutottunk el a mai 96 csapatig. Természetesen a fejlődésben az akadémia megalakulása vitathatatlan. A Puskás Akadémiánál először mi vetettük fel ezt az ötletet, mire a válasz az volt: a mai naptól történelmet írunk” – állítja Tamás Zoltán. Hozzátette: valamennyi korosztályban írtak ki bajnokságot, ráadásul 2021-től minden évben 29-33 játékost hívtak be a különböző korosztályú – ifi, lányok, futsal – román nemzeti válogatottba. „Foglalkozunk játékvezetői képzéssel is, jelenleg is zajlik a tanfolyam az akadémián 37 ifi játékossal, valamint edzőképzéssel is. Most zárult le a C licences képzés 25 résztvevővel, amelynek szintén az akadémia adott otthont.
A Hargita megyei futball számára az elmúlt évtized fejlődése nem csupán az akadémiai csapatok életében hozott eredményeket, hanem a megyei és körzeti bajnokságban szereplő csapatoknál is szembetűnő a pozitív irányú változás. Azok a játékosok, akik az akadémiai képzés után nem kaptak profi szerződést, vagy csupán egy-két szezonnyi ízelítőt kaptak, hazatértek, és a HMLE által szervezett megyei, illetve körzeti bajnokságokban folytatták.
Több fronton, tudatosan
Szondy Zoltán, a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia elnöke három fő együttműködési típust emelt ki, amelyek segítettek a megyei futball fejlődésében. Az első és legfontosabb a spontán együttműködés, amely során a játékosok, akik nem érik el a profi szintet, hazatérnek, és a helyi csapatokban folytatják pályafutásukat. Ugyanakkor az akadémia belső szabályzata szerint az akadémián végzett egykori sportolókat munkalehetőségekkel is segítik: amennyiben egyetemet végeznek, munkát biztosítanak számukra a rendszeren belül, hogy hazatérve a közösségben dolgozhassanak. „Ezt kötelességünknek érezzük és szigorúan be is tartjuk. A második típusú együttműködés a helyi alközpontok létrehozása, amelyek a települések számára biztosítanak edzési lehetőségeket. Csíkszentsimon, Madéfalva, Csíkszentmihály, Szépvíz és Csíkszentdomokos településein működnek alközpontok, és az akadémia szakemberei nyártól rendszeresen ellátogatnak ezekbe a falvakba, hogy közösen dolgozzanak a helyi edzőkkel. Céljuk, hogy a helyi utánpótlás színvonala emelkedjen” – nyomatékosított az elnök. Hozzátette: ebben az együttműködésben pénzt és eszközöket is biztosítanak az alközpontjaiknak. „Jól működik a rendszer, de természetesen lehetne jobban is csinálni. A megyei önkormányzat új elnökének felajánlottam, hogy dolgozzunk együtt, hiszen nem várhatjuk el, hogy a helyi gyerekeket az akadémia pénzén neveljük. Ha a megyei önkormányzat is beszáll a támogatásba, akkor az egész Hargita megyére ki tudjuk terjeszteni a rendszerünket, hiszen akadémiát végzett játékosaink már szinte minden településen jelen vannak” – tette hozzá Szondy Zoltán. Az elnök harmadik típusú együttműködésként környékbeli futballpályák infrastruktúrájának fejlesztését emelte ki. A csíkszentgyörgyi pályát például az akadémia saját forrásaiból szerelte fel lelátókkal, és az akadémia további felújításokat tervez, hogy biztosítsák a megfelelő körülményeket a sportolók számára, ahol szükség van rá, lelátókat és öltözőket is telepítenek.
„Bár az akadémia és helyi klubok közötti együttműködés számos előrelépést hozott, a pénzügyi helyzet továbbra is komoly kihívást jelent. Az önkormányzatok támogatása nem éri el azt a szintet, mint más megyékben. A labdarúgás további fejlődéséhez elengedhetetlen lenne a helyi és megyei önkormányzatok nagyobb mértékű támogatása” – véli Berkeczi Attila, a Székelyudvarhelyi Fotbal Club elnöke.
Hazatért
Tankó Előd egyike azon kevés megyei focistáknak, aki végigfocizta a megyét. Játszott az FK Csíkszereda, a Székelyudvarhelyi FC és a Gyergyószentmiklósi VSK színeiben is. Tavaly búcsút intett a profi labdarúgásnak. Hazatért Szentegyházára, ahol 2021-ben újraalapították a Vasas Sport Klubot. Négy edző közel kétszáz gyerekkel foglalkozik, a legjobbak az akadémiára kerülhetnek. „Az FK Csíkszereda alközpontjaként működünk. Első szezonját futja a megyei bajnokságban a felnőttcsapatunk, közben épül az új futballpálya is a helyi önkormányzat támogatásával. Célunk, hogy a gyerekeknek lehetőséget biztosítsunk, hogy kedvet kapjanak a sporthoz. Elsősorban a fiatalokra építünk, jómagam edző-játékosként segítem a csapatot. Örvendetes, hogy jelenleg alig található olyan csapat a megyei és körzeti bajnokságokban, amely ne foglalkoztatna olyan játékost, aki az akadémián pallérozódott volna.”
Hargita megyében 96 korosztályos csapat működik: 6: U19-17-es, 8: U15-ös, 14: U13-as, 16: U11-es, 12: U9-es, 13: U8-as. A HMLE információi szerint: az akadémiához kapcsolódó ifi klubok: Csíkcsicsó, Csíkszentsimon, AFC Székelyudvarhely, ISK Székelyudvarhely, Csíkszentdomokos, Gyergyószentmiklósi Jövő, Gyergyói VSK, Csomafalva, Szentegyháza.
A 4. Liga bajnokai: Balánybánya: 2002, 2003, Gyergyószentmiklós: 2004, 2005, Salamás 2005, Maroshévíz 2006, Gyergyószentmiklós: 2007, Balánbánya: 2008, Roseal Székelyudvarhely 2009, Balánbánya 2010, Csíkszereda: 2011, 2012, 2013, 2014, AFC Udvarhely: 2015, Székelykeresztúr 2016, Maroshévíz: 2017, Székelykeresztúr: 2018, Gyergyószentmiklós 2019, Gyergyó és Sporting Udvarhely: 2020, Golimpiákosz Székelyudvarhely: 2021, Gyergyószentmiklós: 2022, 2023, 2024.
Bejutottak a 3. Ligába: Budvár Udvarhely, Maroshévíz, SZFC Udvarhely, FK Csíkszereda, Gyergyó. A 3. ligában még szerepelt: Roseal Udvarhely, Balánbánya (90-es évek), Keresztúr (90-es évek), Borszék (2000-ben 2. Liga , kiesett, majd kiállt a 3. Ligából).