Több akciót szerveztek az orvvadászat megszüntetéséért
Az év első kilenc hónapjában folytatott ellenőrzéseik során – egyebek mellett – 14 lőfegyvert, több mint 1800 töltényt és 250 kilogramm vadhúst is lefoglaltak a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A fegyverek, robbanóanyagok és veszélyes anyagok területén folytatott tevékenységeiket csütörtöki sajtótájékoztatójukon ismertették.
Fokozott ellenőrzési és felügyeleti tevékenységet folytattak az orvvadászat, valamint a fegyverek és lőszerek használatára vonatkozó jogszabályok betartására vonatkozóan a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai január 1. és szeptember 30. között. Az eredményekről Iordan Mircea-Ştefan, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője és Mic Eduard, a Fegyverek, Robbanóanyagok és Veszélyes Anyagok Szolgálatának főfelügyelője számolt be csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Mint elhangzott, az említett időszakban 32 akciót hajtottak végre, 219 magán- és jogi személy fegyvertartási engedélyét ellenőrizték, és további 57 személyt robbanó- és veszélyes anyagok birtoklása miatt.
Az intézkedések során 14 lőfegyvert (ebből 6 éles lőszerrel, 8 nem éles lőszerrel ellátott), valamint több mint 1800 töltényt koboztak el, valamint lefoglaltak 250 kilogramm vadhúst és egy vadászfegyvert is. Ezek mellett azonosítottak és lefoglaltak 109 kilogramm pirotechnikai terméket, 3 liter növényvédő szert és 14 ezer kilogramm veszélyes hulladékot. Az ellenőrzések során megállapítottak 18 hulladékkezelési és környezetvédelmi bűncselekményt is.
Az említett időszakban 199 engedélyt adtak ki fegyvervásárlásra, illetve 88 fegyvertartási engedélyt is. 39 személy esetében megszüntették, egy esetben pedig felfüggesztették a fegyvertartási és használati jogot.
Meghosszabbították 192 fegyvertartási engedély érvényességét, így összesen több mint 700 tevékenységet végeztek ezen a területen. A megyében összesen csaknem 2400 fegyver van, ebből 1400 éles lőszerrel ellátott.
Mint Mic Eduard főfelügyelő emlékeztetett: továbbra is működik és egyre többen használják a Román Rendőrség által létrehozott online Országos Fegyvernyilvántartási rendszert, az eARM-ot, melynek célja, hogy csökkentse a felhatalmazott magán- és jogi személyek által benyújtott kérelmek elbírálásának és ellenőrzésének idejét. A vizsgált kilenc hónap során Hargita megyéből 168 magán- és jogi személy frissített meglevő vagy hozott létre új fiókot a platformon.