Távoltartás – a kétélű fegyver
Hargita megyében ebben az évben sem csökkent a családon belüli erőszakos esetek száma. Mégis csak kevesen igénylik a távoltartási végzést, inkább a megszokott, de fájdalmas mindennapok mellett döntenek.
A távoltartási végzést, amely idéntől legtöbb egy évig igényelhető, olyan személyek kérhetik, akik fizikai, lelki, nemi, szóbeli erőszak áldozatai, vagy sorozatos zaklatást tapasztalnak a közeli, agresszíven viselkedő családtagjuktól. Az említett viselkedési formák és azok hatásai Hargita megyét is érintik, hiszen idén októberig nem csökkent a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság családon belüli erőszak részlegére érkezett bejelentések száma.
György Enikő, a gyermekvédelmi vezérigazgatóság családon belüli erőszak részlegének munkatársa lapunk érdeklődésére elmondta, hogy visszatérő probléma a tabusítás és az agresszor védelme az áldozatok által. Megjegyezte, hogy sokan már az erőszak bejelentésekor meggondolják magukat, és hirtelen védeni kezdik a vádolt családtagot.
– Nem ritka, hogy amikor megérkeznek a gyermekvédelemhez, és elmondják, hogy erőszak áldozatai, már úgy érzik, hogy a szóbeli bejelentés elég, és nem akarnak írásos nyilatkozatot tenni. Nemrég egy tizenhét éves lány hozta el az édesanyját hozzánk, hogy tegyen feljelentést, és érjen véget az évek óta tartó agresszió a családban. Végül mégsem történt meg a feljelentés, visszakoztak
– közölte György Enikő.
Távoltartási végzés két módon igényelhető: amikor agresszió történik a családban és a 112 sürgősségi segélyhívó telefonszámon kérnek segítséget, a kiérkező rendőrök megállapítják a vészhelyzetet, és azonnali hatállyal öt napra vonatkozó távoltartási végzést állítanak ki. Három nap után a feleket bíróságra hívhatják, ahol kihallgatják őket. Mint kiderült, a legtöbben ezen a ponton lépnek vissza. Bírósági úton is kérhető a távoltartási végzés, ezt hat hónapra is kiállíthatják, ami később hosszabbítható lenne, de sok esetben már egy hónap után visszalépnek az áldozatok – tudtuk meg a gyermekvédelmi igazgatóság munkatársától.
– Ritka, amikor az anyák, a nők bevállalják azt, hogy azonnal eltiltsák agresszív párjukat, és sokan már a rendőrök érkezésekor védeni kezdik az agresszort. Lehetetlen állapot ez, amiben mindenki csak veszít
– jelentette ki György Enikő.
Megtudtuk, hogy Hargita megyében távoltartási végzést legtöbb esetben a lehető legrövidebb időre kérnek, ugyanis az akár 12 hónapra is igényelhető végzés traumatizálhatja az agresszort, akitől ilyen esetben eltiltják a gyermekét is, de egy év után a felgyülemlett agressziót újra a már korábban bántalmazott személyen vezeti le.
Közel százezer egy év alatt
Januártól szeptember végéig 99 837 családon belüli erőszakos esethez riasztották a hatóságokat – tájékoztat a Román Rendőrség beszámolója alapján az Agerpres. Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség. Az idei év első kilenc hónapjában a családon belüli erőszak körébe tartozó bűncselekmények száma 5 százalékkal 43 425-ről 45 614-re nőtt a múlt év azonos időszakához képest. Ezek közül 24 629 bűncselekményt városon, 20 963-at falun követtek el. A bűntettek közül a legtöbb (27 928 eset, 61 százalék) ütlegelés és egyéb erőszakos tett volt, 5789 (13 százalék) fenyegetésnek minősült. A közlemény szerint januártól szeptemberig összesen 10 019 távoltartást rendeltek el a bíróságok. A vizsgált időszakban a bántalmazók 3945 esetben szegték meg a távoltartási végzést. A rendőrségi tájékoztatásból az is kiderül, hogy az év első kilenc hónapjában 1175 agresszort köteleztek elektronikus nyomkövető viselésére.