Sürgősségi orvosokra van szükség
A megye sürgősségi ellátásában és a családorvosi hálózatban vannak személyzeti problémák – derül ki a megyei népegészségügyi igazgatóság ellenőrzései nyomán. Szakorvos hiányában nem működik a maroshévízi kórház sürgősségi részlege, a gyergyószentmiklósi kórházban is csupán egy szakorvos van.
A megyei népegészségügyi igazgatóság idén 171 alkalommal tartott átfogó ellenőrzést a térségben működő egészségügyi intézményekben – laboratóriumokban, vérközpontokban, rendelőkben, mentőállomásokon –, illetve bentlakásokban és bölcsődékben.
Több sürgősségi és családorvos kellene
Az ellenőrzések nyomán kiderült, hogy a megyében a sürgősségi ellátásban és a családorvosi hálózatban vannak a legnagyobb személyzeti problémák, éppen ezért dr. Tar Gyöngyi tiszti főorvos 40 új családorvosi állás betöltésére kér jóváhagyást az egészségügyi minisztériumtól.
Négyen huszonnégy helyett
A sürgősségi ellátásban komoly szakorvoshiánnyal kell szembenéznie a maroshévízi városi kórháznak, ennek következtében, bár az intézménynek lehetősége lenne rá, hogy sürgősségi részleget működtessen, mindössze ügyeletet tart fenn. Szintén egy szakorvossal működik a gyergyószentmiklósi kórház, és nincs ügyeleti gyermekorvos a székelyudvarhelyi városi kórház sürgősségén. De új sürgősségi orvosokra lenne szükség a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban is.
– Optimális esetben egy megyei kórház 23 sürgősségi orvossal működik, Csíkszeredában jelenleg három-négy orvos látja el ezt a feladatkört. Sok esetben családorvosok segítenek be és vállalnak ügyeletet. A kisebb részlegeken is legalább tíz orvosra lenne szükség ezek működtetésére, ehhez képest azt látjuk, hogy egy vagy egy sincs
– tájékoztatta lapunkat dr. Tar Gyöngyi.
57 év a családorvosok átlagéletkora
A tiszti főorvos szerint a megye orvosi ellátásával kapcsolatosan beszélnünk kell a családorvosi hálózat állapotáról is, hiszen a rendszerben dolgozóknak 57 év az átlagéletkora, sürgősen frissíteni kell tehát.
– Azt tapasztaljuk, hogy az idősebb kollégák későn hagyják el a rendelőt, a fiatalokban pedig rengeteg téves információ él a családorvosi hálózatban elérhető munkahelyekkel kapcsolatosan, például, hogy nagyon alacsony a fizetés. Az egészségbiztosító pénztár oldalán elérhető az információ, így nem árulok el titkot tehát, amikor azt mondom, nem igaz, hogy olyan rosszul keresnek a családorvosok. Egy kezdő orvos, kisebb praxissal 40 000 – 50 000 lejt keres havonta, ebből nagyjából 20 000 lejt tesznek ki a költségei. Egy nagyobb pácienskörrel rendelkező háziorvos fizetése pedig elérheti a havi 80 000 – 100 000 lejt
– részletezte dr. Tar Gyöngyi tiszti főorvos.