Nem készül statisztika
Úgy tűnik, csak országos elemzés készül a próbaérettségi eredményeiből, a jegyeket pedig egyénileg közlik az iskolákban a diákokkal. A központi kimutatás szerint a diákok egyharmada elbukott románból, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból ennél is rosszabb a helyzet. Az anyanyelv szépíti az összképet: a vizsgázók több mint 80 százaléka ötösön felül teljesített.
Nyilvánosságra hozták kedden a március végén megszervezett idei próbaérettségi eredményekeit. Megyénkben összesen 2021 tanuló iratkozott be a megmérettetésre, de átlagban 100-150 körüli diák hiányzott a vizsga valamelyik vagy mindenik napjáról. A magyar nyelven tanuló végzősök négy tantárgyból – románból, a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, választott tantárgyból és anyanyelvből – írásbeliztek. A Hargita Megyei Tanfelügyelőségnél érdeklődve megtudtuk, hogy az eredményeket egyénileg közlik a tanulókkal.
– A statisztikákat sem oktatási intézmények szintjén, sem megyei szinten nem készítjük el. A próbának az a szerepe, hogy lássák a tanárok a tanulók tudásszintjét egy olyan felkészítő program összeállításához, amelynek eredményeként a lehető legjobb eredményeket érik majd el az érettségi vizsgán
– írták kérdésünkre.
Az edupedu.ro portál közzétett egy országos elemzést, amelynek alapjául a digitalizált értékelési (javítási) platformból nyert adatok szolgálnak. E szerint a próbavizsgán részt vett végzős tanulók 33 százaléka a román nyelv és irodalom írásbelin ötösnél alacsonyabb osztályzatot kapott, ez a tavalyi eredménynél 8 százalékkal gyengébb. Az országban egyébként összesen 45 tízes dolgozat született.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy matematika vagy történelem volt, ezek esetében 36 százalékos a bukási arány. A szaknak megfelelő választott tantárgyak esetében jóval szélesebb a skála (lehet földrajz, pszichológia, fizika, gazdaságtan, logika stb.) és majdnem 70 százaléka a diákoknak sikerrel vette a próbát, anyanyelvből pedig 82,5 százalék írta meg legalább az ötöst, vagy kapott ennél is jobb jegyet.
Akárcsak az előző években, akkor tekinthető sikeresnek a próba (és majd az érettségi is), ha minden tantárgyból megvan legalább az ötös, a jegyek átlaga pedig eléri a hatost.
A középiskolák végzős osztályai június 6-án fejezik be a tanévet, az írásbeli érettségi június 10–13. között zajlik.